Skip to main content

Koronawirus i ubezpieczenia turystyczne

Autor: |
Photo by carls9893 from FreeImages
Photo by carls9893 from FreeImages

Nie ulegajmy panice, tak dziś rozpocząłbym ten tekst z ubiegłego tygodnia. Przyznaję, sam uległem epidemii paniki serwowanej od kilku dni przez media.

"Informacje z ostatnich dni mogą niepokoić, kolejne ogniska koronawirusa pojawiają się w Europie, w tym największe, w tak chętnie odwiedzanych przez narciarzy Włoszech. Czy należy zatem rezygnować z wyjazdu na zaplanowane od dawna wycieczki? Czy moje ubezpieczenie zadziała? Czy kupować dziś wyjazd narciarski? (26 02 2020)"

 

Ubezpieczenia działają a wyjazdy narciarskie nie są mniej bezpieczne od codziennego funkcjonowania w społeczeństwie.

 

Rozmawialiśmy z brokerami ubezpieczeniowymi, zadaliśmy pytanie: jaki na ubezpieczenia turystyczne ma wpływ epidemia koronawirusa?

Najważniejsze wnioski z uzyskanych odpowiedzi:

Większość ubezpieczycieli nie wycofuje się z ubezpieczeń.

Cześć firm ubezpieczeniowych natomiast wycofuje się z możliwości ubezpieczenia od kosztów rezygnacji klienta z wyjazdu.

Firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWA) wyłączają swoją odpowiedzialność za koszty leczenia i assistance w chwili, gdy ogłoszona zostanie epidemia lub pandemia. Są od tej reguły wyjątki i niektóre firmy nie wyłączają swojej odpowiedzialności po ogłoszeniu epidemii.

Ogłoszenie epidemii jest w większości OWA kluczem do odpowiedzialności ubezpieczyciela  lub jej braku. Drugim ważnym parametrem jest data wyjazdu. Jeśli wyjazd rozpoczął się przed ogłoszeniem epidemii w danym kraju, to u większości ubezpieczycieli będziemy objęci pełnym ubezpieczeniem.

Wypowiedż Pana Piotra Ruszowskiego, dyrektora sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance:

 

Turyści, którzy obecnie znajdują się poza granicami Polski, w rejonach nie objętych epidemią, objęci są pełną ochroną ubezpieczeniową. Jeśli wirus z rodziny koronawirusów zostanie wykryty u któregoś z naszych Klientów będzie on podlegał pełnej ochronie jak w przypadku innej choroby.  

Podróżni, którzy przebywają za granicą w momencie zauważenia u siebie objawów chorobowych takich jak kaszel, duszności, bóle mięśniowe oraz gorączka powinni niezwłocznie skontaktować się z Centrum Operacyjnym w celu pomocy w umówieniu wizyty lekarskiej.

Dodatkowo, trzeba podkreślić, że w wielu firmach ubezpieczeniowych epidemie i pandemie są wyłączne z ochrony ubezpieczeniowej. Oznacza to, że w chwili ogłoszenia takiej informacji ubezpieczyciel może odmówić ochrony ubezpieczeniowej osób, które planuję wyjechać do zagrożonego kraju.

W przypadku ogłoszenia w danym kraju lub regionie epidemii firma ubezpieczeniowa niewiele może zrobić, ponieważ to służby państwowe wprowadzają własne procedury i sposób prowadzenia pacjenta.”

 

Decyzję o wyjeździe podejmuje każdy z nas, warto jednak zapoznać się w końcu z OWA, „w końcu”, bo kto z nas to robi?

 

Photo by carls9893 from FreeImages Photo by carls9893 from FreeImages