Skip to main content

IDE All Weather Snowmaker - śnieg z Izraela nawet w lecie.

Sztuczny śnieg na Pitztal (foto: ide-snowmaker.com)
Sztuczny śnieg na Pitztal (foto: ide-snowmaker.com)

Systemy naśnieżania już od dawna stały się standardowym elementem wyposażenia nawet najmniejszych ośrodków narciarskich nie wspominając już o największych i najbardziej znanych zimowych kurortach alpejskich. Niezbyt długie i niezbyt śnieżne zimy w ostatnich latach przyczyniły się do znacznego skrócenia sezonu narciarskiego oraz pogorszenia warunków na stokach.

W odpowiedzi na te problemy w ośrodkach narciarskich coraz częściej stosowane są systemy naśnieżania pozwalające na utrzymanie tras we względnie dobrej kondycji przez cały sezon. Wadą tych systemów jest to, że aby ich wydajność była zadowalająca potrzebują one optymalnych warunków atmosferycznych, temperatury, wilgotności i wiatru oraz dodatku substancji chemicznych.
W odpowiedzi na niedoskonałe, tradycyjne systemy naśnieżania izraelska grupa IDE opracowała nowatorskie rozwiązanie problemów z brakiem śniegu. Projekt nazwano All Weather Snowmaker.

Pionierami we wdrażaniu nowej technologii w życie są decydenci zarządzający austriackim lodowcem Pitztal. Lodowiec Pitztal, będący zawsze w czołówce innowacyjnych kurortów, wyznaczył nowy standard dla przyszłego, przyjaznego dla środowiska wykorzystania najwyższego lodowca narciarskiego w Austrii. IDE All Weather Snowamaker - innowacja z Izraela - umożliwia po raz pierwszy produkcję śniegu, niezależnie od temperatury, wilgotności i wiatru.


IDE All Weather Snowmaker może produkować śnieg w temperaturach powyżej zera, bez dodatków chemicznych. Pochodząca z Izraela innowacja pomoże zagwarantować równomierność powłoki śnieżnej i poprawić jakość stoków na początku i na końcu sezonu. Oznacza to, że duża liczba tras będzie otwarta dla narciarzy już jesienią. Sztuczna pokrywa śnieżna tworzy warstwę buforową na górze lodu i zapobiega erozji lodowcowej i uszkodzeniom zasadniczej, twardej skorupy lodu przez promieniowanie słoneczne.

Ekologiczne i przyszłościowe
W ciągu ostatnich lat, na początku jesieni, temperatura, wilgotność, wiatr i warunki na lodowcu Pitztal często nie były sprzyjające do wytwarzania śniegu metodą tradycyjną. W przyszłości system Snowmaker będzie wykorzystywany obok istniejącego sprzętu do naśnieżania z armatkami i lancami, w szczególności na początku sezonu, jesienią i późną wiosną. Daje to wiele korzyści dla lodowca Pitztal. Pierwszym celem jest, oczywiście,  optymalizacja jakości tras. Ponadto, pozwoli to na wcześniejsze otwarcie sekcji tras przy stacji bazowej Pitz-Panorama Railway (2850 m npm).

Jest to szczególnie korzystne dla wielu zawodników Pucharu Świata , którzy będą mogli skorzystać z trasy slalomowej dostępnej z kolejki Gletschersee znacznie wcześniej niż dotychczas. Kilka ekip jest już mocno zainteresowanych tą możliwością.
Dla tradycyjnych systemów naśnieżania, temperatura musi wynosić co najmniej minus 6 stopni Celsjusza, a wilgotność nie więcej niż 60 proc. Wiatr jest również istotny, jeśli armatki śnieżne oraz  lance mają być wykorzystywane w sposób ekonomiczny. Przy zastosowaniu Snowmaker IDE, czynniki te nie mają znaczenia. Chociaż Snowmaker nie jest zależny od temperatury, kierownictwo ośrodka Pitztal ma zamiar używać systemu naśnieżania rozsądnie, nie urządzając śnieżnych festiwali w środku lata. Najważniejsze jest, aby realizować filozofię zbalansowanego,  ekologicznego i ekonomicznego wykorzystania tego unikalnego regionu narciarskiego
Planowane jest również wykorzystanie śniegu wyprodukowanego przez Snowmaker jako osłony lodowca, zabezpieczającej go przed kurczeniem się. Zjawisko zmniejszania się  jest obserwowane od kilku lat na wszystkich lodowcach alpejskich.

Istota
System IDE All Weather Snowmaker wytwarza śnieg bezpośrednio na stoku w każdej temperaturze i bez dodatków chemicznych. Zainstalowany został po raz pierwszy w Europie w  Pitztal oraz Zermatt (Szwajcaria) w tym samym czasie. 15m wieża produkcyjna śniegu została ustawiona na wysokości 2.840 m, w pobliżu stacji bazowej Pitz Panorama Railway. Produkowany tu śnieg może być kierowany bezpośrednio na stoki poniżej wyciągu krzesełkowego Gletschersee – co pozwoli na rozpoczęcie  rozpoczęcie sezonu narciarskiego w połowie września.

Woda do tego innowacyjnego systemu produkcji śniegu pozyskiwana będzie przy użyciu systemu próżniowego z istniejących basenów magazynowych na lodowcu Pitztal. Te baseny wypełnione są wyłącznie wodą z roztopionego lodowca, nie zakłócając całego ekosystemu. System Snowmaker może produkować około 950 metrów sześciennych śniegu w ciągu 24 godzin, niezależnie od temperatury zewnętrznej, wilgotności, i wiatru, a do tego jest wyjątkowo energooszczędny. Obciążenie elektryczne dla systemu jest porównywalne z obciążeniem wymaganym dla średniej wielkości wyciągu krzesełkowego. Pobór mocy elektrycznej to około 500 KW, czyli dokładnie tyle samo jak dla sześciu standardowych armatek śnieżnych, jednak jakość śniegu wytwarzana przez armatki jest bardzo zmienna natomiast Snowmaker produkuje śnieg o stałych parametrach. Zatem na lodowcu Pitztal wprowadzono również nowy standard w zakresie efektywnego wykorzystania energii potrzebnej do systemów naśnieżania.
Snowmaker produkuje prawdziwy śnieg w odróżnieniu od zamarzniętych kropli wody wytwarzanych przez armatki. Śnieg jest transportowany z miejsca produkcji na stok poniżej za pomocą plastikowej rynny. Tam trasa przygotowywana jest w sposób tradycyjny – ratrakami.

<content>19112</content>

Produkcja bez chemii
Pomimo iż Snowmaker będzie produkować śnieg na lodowcu Pitztal niezależnie od temperatury, to dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii próżniowej żadne dodatkowe substancje chemiczne nie będą potrzebne. Dlatego też nie jest trudne uzyskanie zgody na jego zainstalowanie ponieważ spełnia on wszystkie stawiane wymagania ekologiczne. Dowodem może być instalacja Snowmaker na lodowcu Pitztal w Tyrolu gdzie wytyczne homologacyjne należą do najsurowszych na świecie.

Śnieg z Izraela
IDE Group to grupa zajmująca się budową zakładów odsalania wody morskiej i dostaw technologii chłodzenia w kopalni złota i diamentów. Firma, która jest znana na całym świecie bardzo ceni sobie partnerstwo z zarządem lodowca Pitztal, który jako śmiały inwestor uznał system Snowmaker jako przyszłościowy i ultranowoczesny. System został poddany gruntownym testom w Izraelu i został przetransportowany do Tyrolu statkiem i transportem drogowym. Czas budowy to sześć miesięcy.

Sztuczny śnieg na Pitztal (foto: ide-snowmaker.com) Sztuczny śnieg na Pitztal (foto: ide-snowmaker.com)
Próby na lodowcu Pitztal (foto: ide-snowmaker.com) Próby na lodowcu Pitztal (foto: ide-snowmaker.com)
Zermatt  (foto: ide-snowmaker.com) Zermatt (foto: ide-snowmaker.com)