Skip to main content

Gwiazdy w Południowym Tyrolu – piękniejsze niż gdziekolwiek indziej!

Autor: |
Olafur Eliassion / Fot. Oskar Da Riz
Olafur Eliassion / Fot. Oskar Da Riz

Nie ma nic bardziej błogiego niż ciepły letni wieczór. Bo kiedy słońce zachodzi, temperatura nadal jest niebiańska! To idealny czas na podziwianie migoczących na niebie gwiazd i niesamowitych konstelacji, a warunki we włoskim Południowym Tyrolu sprawiają, że jest to idealne miejsce do obserwacji rozgwieżdżonego nieba. Tylko wyobraź sobie – w dzień podziwiasz górskie krajobrazy, a w nocy tajemniczy świat gwiazd...

Europejska wioska gwiezdna

Czy wiesz, że w Południowym Tyrolu znajduje się pierwsza w Europie, prawdziwa gwiezdna wioska? Chodzi o położone obok się miejscowości w gminie Cornedo w dolinie Eggental, które od wielu lat przyciągają fanów kosmosu i astronomii. Najważniejszą z nich jest San Valentino in Campo, która z uwagi na oddalenie od źródeł sztucznych światła została „ulubienicą” astronomów z uwagi na najpiękniejsze i najczystsze nocne niebo. Znajdują się tam: obserwatorium astronomiczne Max Valier, planetarium i obserwatorium Peter Anich, które sprowadzają niebiosa na Ziemię lub też – wznoszą ludzi do nieba. W obserwatorium dzięki teleskopom można dostrzec nawet 19 milionów ciał niebieskich, a różne wystawy, materiały filmowe o wyprawach w kosmos, pozwalają przenieść się o miliony lat świetlnych. Z kolei w obserwatorium Peter Anich, dzięki skupieniu soczewki teleskopu bezpośrednio na Słońcu, człowiek może poczuć się, jak w statku kosmicznym!

Niezwykła przygoda czeka też odwiedzających gigantyczną kopułę planetarium Alto Adige, gdzie goście wyruszą we wspaniałą podróż po wszechświecie. A gdy Księżyc zaczyna w pełni świecić, okolice Cornedo zamieniają się w kulinarny raj z prawdziwie kosmicznymi daniami: puddingiem z drogi mlecznej, pierogami z motywem zaćmienia i mozzarellą z Plutona!

Na 2 267 m n.p.m.

Każdy, kto chce znaleźć się bliżej nieba powinien wybrać się do Obserwatorium w schronisku górskim Maseben, mieszczącym się na wysokości 2 267 metrów nad poziomem morza. To miejsce, z którego oczywiście i gołym okiem można obserwować gwiazdy, jednak dostępne na miejscu dwa teleskopy pozwalają jeszcze bardziej zagłębić się w niesamowity, otaczający nas wszechświat. Widok jest tak nieskazitelny, że Maseben należy do ulubionych miejsc obserwacji dla wielu znanych astrologów.  

Artystyczna perspektywa

Droga planet w Układzie Słonecznym determinuje nasze życie na Ziemi. Zainspirowało to artystę Olafura Eliassona, który na szczycie lodowca Schnalstal zbudował zapierającą dech w piersiach instalację. Dziewięć futurystycznych łuków prowadzi przez ponad 400 metrów, a każda rama symbolizuje inną epokę lodowcową. Na mecie znajduje się ogromna szklana kopuła, składająca się z kilku stalowych pierścieni i ponad 700 szklanych paneli. Ten, kto stanie w środku kopuły, może poprzez pozycję Słońca określić godzinę.

Spanie pod gwiazdami

Nawet w nocy w ciepłym łóżku można poczuć się jak w galaktyce. Hotel Oberwirt oferuje spędzenie nocy w prawdziwej kapsule kosmicznej, a w Sali Doświadczeń Apollo, goście mogą poczuć się tak, jakby byli uczestnikami pierwszego załogowego lotu na Księżyc. Pokój hotelowy wygląda dokładnie tak, jak kokpit modułu księżycowego "Eagle" ze słynnej misji Apollo 11, która wylądowała na Księżycu w 1969 roku.

Jeśli wolisz bardziej luksusowe podróże, zapukaj do drzwi Chalet Stern. Na szczycie góry Rosskopf czas jakby stanął w miejscu. Niesamowite pokoje oferują panoramiczny widok na góry... i planety.

Z kolei chaty Skyview Chalets w Toblach / Dobbiaco, utrzymane w nowoczesnej architekturze, przyciągają swoim szklanym sufitem, który pozwala na obserwowanie gwiazd i zachęca do liczenia ich przed snem – owce zostaw sobie na wędrówki po dolinach w ciągu dnia. Niezwykłym miejscem jest również Amonti & Lunaris Wellness Resort, w którym znajduje się zapierający dech
w piersiach podniebny salon z odkrytym basenem.  

Wspaniała przyroda – gwiazdą regionu

Gwiazdy to nie wszystko! W Południowym Tyrolu znajduje się aż osiem rezerwatów przyrody. Można tu wędrować przez dziewicze krajobrazy oraz spotkać różne gatunki dzikich zwierząt oraz rzadko spotykanych roślin pośród połaci lasów i polan górskich. Dzięki niezamieszkałym terenom, powietrze jest tu w nocy krystalicznie czyste, a cisza nieskalana obecnością człowieka. Warto pamiętać o lornetce i aparacie fotograficznym, bo z tego miejsca można uchwycić najpiękniejszą stronę Drogi Mlecznej.

A przy okazji… gwiazd(k)a na talerzu

Czyste, gwiaździste niebo Południowego Tyrolu jest jednym z dowodów na to, że jego mieszkańcy doskonale dbają o przyrodę i środowisko naturalne. Dzięki temu, region słynie z obfitości świeżych, przepysznych lokalnych produktów, a wielu najlepszych szefów kuchni w kreatywny sposób wykorzystuje je w swoich daniach. Nie umknęło to uwadze słynnego przewodnika Michelin. Aż 19 restauracji w Południowym Tyrolu zostało wyróżnionych aż 25 gwiazdkami Michelin, w tym pięcioma zielonymi, przyznawanymi tylko najlepszym i najbardziej zrównoważonym lokalom gastronomicznym.

 

 

Ciąg dalszy pod galerią
Olafur Eliassion / Fot. Oskar Da Riz Olafur Eliassion / Fot. Oskar Da Riz