Skip to main content

Gotowy na każdą pogodę - jak wybrać i pielęgnować odzież na narty?

Autor: |

Narciarskie ubranie powinno się składać z kilku zasadniczych części: gogli, wiatroszczelnej czapki, nieprzemakalnych rękawic, oddychającej kurtki, cienkiej bluzy i koszulki termicznej, a także nieprzemakalnych spodni ocieplanych i oddychających, wysokich skarpet. Niektórzy dodają do tego zestawu jeszcze termiczne legginsy i bieliznę.

Z takim zestawem narciarskiej odzieży na pewno poradzisz sobie podczas szusowania i to niezależnie od tego, czy temperatura bliższa jest zeru, czy -15°C. Jak jednak wybrać odpowiednie dla siebie ubrania, czym kierować się podczas zakupu oraz jak dbać o narciarską odzież? Sprawdź, co radzą doświadczeni bywalcy stoków.

Jak wybrać odpowiednią kurtkę i spodnie na narty? Jak je pielęgnować?


Pomijając design, który jest zawsze sprawą gustu i panujących w danym sezonie trendów, skupmy się na kwestiach praktycznych. Dobra kurtka narciarska powinna zostać wyposażona w system wentylacji, klejone szwy i wodoodporne zamki. Przydatny będzie z pewnością także regulowany kaptur i pas śniegowy który nawet podczas upadku uniemożliwi przedostanie się śniegu pod kurtkę. Mile widziane są także więcej niż 2 kieszenie, przy czym istotna jest dodatkowa kieszonka mieszcząca skipass, znajdująca się na przedramieniu.

Żeby zapewnić komfort użytkownikowi, zarówno kurtka narciarska, jak i spodnie powinny być stosunkowo cienkie. Podczas zjazdów należy ubierać się „na cebulkę”, a wierzchnia warstwa stroju, którą stanowi właśnie kurtka ze spodniami, musi chronić przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Zadaniem tego duetu jest także dobre odprowadzanie wilgoci z naszego ciała. To dlatego najlepszym rozwiązaniem są tkaniny wodoodporne, wiatroszczelne i jednocześnie „oddychające”.

Decydując się na dany model, warto zainteresować się od razu pielęgnacją tkanin. Jak dbać o kurtkę? Które środki piorące zastosować do prania spodni? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przede wszystkim trzymajmy się zaleceń producenta, a także stosujmy wskazówki doświadczonych narciarzy.

Co warto wiedzieć o praniu kurtek i spodni narciarskich?


Wierzchnie okrycia narciarskie należy zawsze czyścić w sposób ściśle określony na etykiecie lub metce. Najczęściej wymagają one zarówno prania, jak i impregnacji. Oto kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać przy konserwacji ubrań narciarskich:

  • kurtki i spodnie narciarskie pierz w pralce automatycznej – zadbaj o odpowiednią ilość wkładu i staraj się nie przeciążać pralki;
  • przestrzegaj temperatury prania podanej na etykiecie;
  • korzystaj ze środków do prania przeznaczonych dla odzieży sportowej;
  • nie używaj płynów do zmiękczania tkanin ani wybielaczy;
  • przed praniem koniecznie sprawdź, czy kieszenie są puste i zapnij wszystkie zamki błyskawiczne;
  • nie susz kurtki i spodni w suszarce bębnowej, na grzejnikach, ani w pobliżu źródeł ciepła;
  • przed włożeniem lub schowaniem do szafy zawsze upewnij się, że ubrania dobrze wyschły;
  • nie prasuj kurtki i spodni narciarskich.

Impregnacja „na mokro” i „na sucho”


Po upraniu spodni i kurtki zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami, możemy przejść do impregnacji. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są impregnaty, które stosuje się podobnie jak preparaty do prania, a także produkty do aplikacji „na sucho”. Pierwszych używa się zgodnie z instrukcją na opakowaniu – najczęściej należy ustawić określony cykl prania i dodać właściwą ilość środka w płynie. Impregnaty „na sucho” mają postać sprayów i używa się ich dopiero po całkowitym wyschnięciu ubrań.

Niekiedy preparaty w sprayu przy przypadkowym, zbyt mocnym naciśnięciu pozostawiają na ubraniu plamy – należy pozbyć się ich od razu, używając po prostu czystej, wilgotnej ściereczki.

Ciąg dalszy pod galerią

Bluza pod kurtkę – czy tylko polar?

Bluza, którą wkładamy pod kurtkę musi mieć pewne podstawowe cechy, żeby zapewnić nam komfort użytkowania. Wśród nich wymieć należy przede wszystkim:

  • odpowiednie dopasowanie – nie może krępować ruchów, ale nie powinna być też zbyt luźna, żeby nie przeszkadzała;
  • łatwe zapinanie i rozpinanie pod szyją;
  • odpowiednie odprowadzanie wilgoci z ciała;
  • odpowiednie zatrzymywanie ciepła.

Tkanina, z jakiej wykonana jest bluza nie ma większego znaczenia, jeśli spełnia najważniejsze warunki wymienione powyżej. Najczęściej narciarze wybierają bluzy z polaru, ponieważ zapewniają one ciepło, odprowadzają wilgoć, a przy tym są cienkie i lekkie. Do prania polaru można używać zwykłych środków piorących.

Koszulka i legginsy termoaktywne


Tkanina termoaktywna to materiał, który nie tylko zapewnia ciału odpowiednią temperaturę, chroniąc przed przemarznięciem, ale także gwarantujący odprowadzenie wilgoci z powierzchni skóry podczas wysiłku fizycznego. Doskonale nadaje się więc do stosowania przy uprawianiu narciarstwa.

Włókna termoaktywne, czyli jakie?


Bielizna termoaktywna, którą stosuje większość narciarzy, może być wykonana z różnych włókien. Najczęściej są to syntetyki – poliester czy poliamid z dodatkiem elastanu. Odpowiedni splot sprawia, że takie ubrania są przyjemne w dotyku i miękkie. Zaletą syntetycznej bielizny termoaktywnej jest elastyczność, rozciągliwość, niewielka waga i niewielka absorpcja wody, dzięki czemu odzież szybko wysycha po upraniu. Właściwości włókien sprawiają, że w takich ubraniach można znacznie ograniczyć liczbę szwów, co poprawia komfort użytkowania.

Koszulki i legginsy termoaktywne produkuje się również z wełny merynosów. Taka bielizna daje więcej ciepła niż syntetyczna i nie traci swoich właściwości po namoknięciu. Jest jednak zdecydowanie mniej elastyczna. Kompromisem, między ubraniami z włókien sztucznych i naturalnych są ich mieszanki – taka bielizna jest ciepła, ale jednocześnie miękka i „rozciągliwa”.

Wybierając koszulkę i legginsy dla siebie, kieruj się własnymi preferencjami. Zastanów się także nad produktami wzbogacanymi nitką z jonami srebrna. Taka bielizna nazywana jest często antybakteryjną – jony srebra mają działanie bakteriobójcze, dlatego eliminują do pewnego stopnia przykry zapach potu.

Pranie bielizny termoaktywnej


Bieliznę termoaktywną pierze się w pralce, a będąc na wyjeździe na nartach, można przeprać ją także w rękach. Wystarczy użyć delikatnego detergentu i niezbyt ciepłej wody. Z temperaturą należy uważać zwłaszcza w przypadku włókien naturalnych. Podobnie jak inna wełna, również ta z merynosów „lubi” zdecydowanie chłodną wodę.

A co z „prawdziwą” bielizną?


Choć terminu „bielizna” używa się zwyczajowo w odniesieniu do legginsów i koszulki, to jednak zwykle narciarze nie wkładają tych części garderoby na nagie ciało, stosując dodatkowo majtki, a w przypadku pań, również staniki. Zamiast jednak używać podczas szusowania bielizny wykonanej z tradycyjnych tkanin, dobrze jest zastosować tę wykonaną z materiałów termoaktywnych. Dostępność krojów jest tak duża, że na pewno każdy wybierze odpowiedni dla siebie.

Warto podkreślić, że staniki termoaktywne z pewnością przypadną paniom do gustu, nawet jeśli wcześniej ich nie używały. Takie biustonosze mają sportowy krój, który znacznie lepiej niż klasyczne staniki sprawdzi się podczas ruchu i wysiłku fizycznego.

Ważny element ubioru narciarza – rękawice


Rękawice są bardzo ważne dla narciarza – chronią dłonie, które bardzo szybko się wychładzają bez odpowiedniego zabezpieczenia. Na rynku dostępne są dwa kroje rękawic narciarskich: jedno- i pięciopalczaste. Model z jednym palcem zapewnia lepszą termoizolację, ale ogranicza zdolności manualne. Z kolei w rękawicach pięciopalczastych łatwiej manipulować, ale też szybciej można narazić się na wychłodzenie dłoni.

Wysokiej jakości rękawice zapewniają dobrą termoizolacyjność. Wybierając model dla siebie nie można zapominać również o wodoodporności rękawic – to one najczęściej mają kontakt z różnymi powierzchniami, w tym mokrymi, dlatego muszą zapewnić wysoką hydroizolacyjność. Oczywiście rękawice, podobnie jak inne elementy odzieży narciarza, powinny być również „oddychające” i odprowadzać wilgoć z powierzchni dłoni na zewnątrz.

O rękawice narciarskie, podobnie jak o kurtki, spodnie czy bieliznę, trzeba dbać, żeby służyły nam dobrze więcej niż jeden sezon. Ponieważ brudzą się bardzo szybko, zwykle pierze się je dość często. Najlepiej zrobić to ręcznie, po prostu nakładając je na dłonie i „myjąc” ręce w odpowiednim środku do prania odzieży sportowej. Po wykonaniu tej czynności, rękawice należy odwrócić na lewą stronę, ponownie włożyć i „umyć” ręce. Na koniec trzeba pamiętać o starannym wypłukaniu rękawic i impregnacji. Podobnie jak kurtek, nie można ich suszyć ich w suszarce bębnowej ani na grzejniku.