Skip to main content

Czy można wyprodukowac śnieg w dodatnich temperaturach?

Autor: |
All Weather Snow firmy Supersnow (foto: supersnow.pl)
All Weather Snow firmy Supersnow (foto: supersnow.pl)

Jak wyprodukować śnieg w dodatnich temperaturach i czy takie rozwiązanie może dawać gwarancję organizatorom zimowych wydarzeń sportowych, że odbędą się one zgodnie zaplanowanym dużo wcześniej harmonogramem? Rozwiewamy wątpliwości.

Zmiany klimatyczne nieuchronnie wpływają na wiele aspektów naszego życia. Coraz wyższe średnie temperatury roczne oraz trudne do przewidzenia zjawiska meteorologiczne mają odzwierciedlenie również w wielu dziedzinach gospodarki. Kurorty narciarskie nie mogą uzależniać rozpoczęcia sezonu od warunków atmosferycznych. Podobny problem dotyka również organizatorów zimowych wydarzeń sportowych. Tegoroczna inauguracja Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim w austriackim Sölden do ostatniej chwili była zagrożona. Pierwszego dnia (sobota, 27.10.2018) udało się rozegrać zawody Pań, ale w niedzielę (28.10.2018) start slalomu giganta mężczyzn, w efekcie szalejącego wiatru, został odwołany. Wiatr rozdawał karty również w listopadzie, w fińskim Kussamo, podczas zawodów w skokach narciarskich. Wczoraj (12.12.2018) natomiast, Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) ogłosiła, że odwołane, również z powodu fatalnych warunków atmosferycznych (dodatnia temperatura, braku śniegu i padający deszcz) zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Titisee-Neustadt (Niemcy) zostaną przeniesione na luty 2019 do Obersdorfu (Niemcy) i Willingen (Niemcy).

<content>43787</content>

Wydawać by się mogło, że początek sezonu zmagań narciarzy, zarówno klasyków jak i alpejczyków, to trochę loteria dla organizatorów, ale, jak się okazuje, możemy szczęściu odrobinę pomóc. W ostatnich tygodniach przed inauguracją Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle-Malince (Polska), media kilkukrotnie obiegła niepokojąca informacja, jakoby na skutek panujących wysokich temperatur, zawody na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince stanęły pod znakiem zapytania.

Tymczasem, zarówno podczas kwalifikacji, jak i wygranego przez Polaków konkursu drużynowego widzieliśmy jaki efekt został osiągnięty. Cały zeskok skoczni został pokryty grubą warstwą śniegu wyprodukowanego za pomocą urządzeń All Weather Snow, dostarczonych przez ich polskiego producenta – firmę Supersnow, i zawody zostały przeprowadzone w bardzo dobrych warunkach. Na samym finiszu natura faktycznie pomogła, ponieważ znacznie spadła temperatura powietrza i przygotowana warstwa śniegu zdecydowanie się utwardziła, co pozwoliło wyeliminować nierówności zeskoku. Potwierdziliśmy te informacje w rozmowie z Prezesem Polskiego Związku Narciarskiego - Apoloniuszem Tajnerem.

Po pierwszych dwóch dniach zawodów mogliśmy śmiało potwierdzić, że warunki do przeprowadzenia inauguracji Pucharu Świata w Polsce, w Wiśle, na Skoczni im. Adama Małysza, okazały się optymalne –podsumował Tajner (Prezes Polskiego Związku Narciarskiego). – Nie dalej jak wczoraj (przyp. red. 17.11.2018 – sobota) rozmawiałem z Walterem Hoferem (przyp. red. Dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich), który uznał, że przygotowany przy współpracy Supersnow zeskok mieści się w granicach bardzo wyśrubowanych norm FIS, co w ustach oszczędnego w słowach Austriaka jest olbrzymim komplementem – dodał Prezes i podkreślił – powinniśmy być, jako Polacy, bardzo dumni, że Inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich odbyła się drugi rok z rzędu w naszym kraju, że technologię produkcji śniegu zawdzięczamy polskiej firmie Supersnow i, przede wszystkim, że konkurs drużynowy również wygrali Polacy.

Ze współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim równie zadowolona jest firma Supersnow. – Informacja o tym, że dzięki wykorzystaniu naszych urządzeń All Weather Snow (AWS) udało się na stałe wpisać w kalendarz Pucharu Świata rozpoczęcie sezonu skoków narciarskich w Wiśle, już w połowie listopada, odbiła się szerokim echem na całym świecie– powiedział Bogusław Pokrywka – pełnomocnik zarządu ds. systemów naśnieżania Supersnow S.A. – Liczymy, że dzięki m.in. takim wydarzeniom zaufanie do produkowanych przez nas urządzeń będzie jeszcze większe. Dwa lata temu otworzyliśmy oddział Supersnow Gmbh w centrum Tyrolu w Austrii. Chcielibyśmy, aby stał się on naszym przyczółkiem do dalszej ekspansji w krajach alpejskich – dodał Pokrywka. - Bez takich wydarzeń jak współpraca z Polskim Związkiem Narciarskim i udział w przygotowaniu stoków dla zawodów rangi Pucharu Świata, zdobywanie bardzo hermetycznych rynków jak Austria, Niemcy, czy Szwajcaria, jednym słowem w krajach alpejskich, w których królują sporty zimowe, a branża narciarska to istotny element gospodarki narodowej, byłoby niezmiernie trudne i czasochłonne. Życzyłbym sobie, aby takie eventy sławiły na cały świat nie tylko Polskę, ale i naszą firmę, która z powodzeniem realizuje strategię globalnego rozwoju – podkreśla z dumą pełnomocnik zarządu Supersnow S.A.

 

Supersnow S.A. to polski producent systemów naśnieżania, który swoją siedzibę ma w Maniowach niedaleko Nowego Targu. W 2017 roku w Roppen, w austriackim Tyrolu, powołano do życia Supersnow Gmbh. Austriacka spółka zapoczątkowała ekspansję zagraniczną firmy i jej produktów na rynkach alpejskich. Jednym z urządzeń oferowanych przez Supersnow jest AWS, czyli All Weather Snow, dzięki pracy którego wyprodukowany został w Wiśle śnieg.

Na Skocznię im. Adama Małysza w Wiśle-Malince dostarczone zostały dwa urządzenia AWS. All Weather Snow to maszyna naśnieżająca, będąca alternatywą kompletnego systemu naśnieżania, w chwili, gdy temperatura tak zwanego mokrego termometru jest dodatnia, co oznacza, że urządzenie daje gwarancję wytwarzania śniegu w dodatnich temperaturach. Po podłączeniu prądu i wody śnieg można wytwarzać całą dobę, niezależnie od warunków zewnętrznych.

All Weather Snow wykorzystuje innowacyjną technikę chłodzenia za pomocą wydajnego wymiennika ciepła, dzięki czemu woda zamarza bez użycia chemicznych dodatków. Efektem końcowym są małe, suche i w 100% zamrożone płatki śniegu. Produkt końcowy, czyli po prostu śnieg, ma zerową wilgotność resztkową, a temperatura rdzenia płatków lodu wynosi -5 stopni Celsjusza. To oznacza, że wyprodukowany w ten sposób techniczny śnieg ma teoretycznie lepsze parametry niż ten naturalny.

Ciąg dalszy pod galerią
All Weather Snow firmy Supersnow (foto: supersnow.pl) All Weather Snow firmy Supersnow (foto: supersnow.pl)
All Weather Snow firmy Supersnow (foto: supersnow.pl) All Weather Snow firmy Supersnow (foto: supersnow.pl)
All Weather Snow firmy Supersnow (foto: supersnow.pl) All Weather Snow firmy Supersnow (foto: supersnow.pl)
All Weather Snow firmy Supersnow (foto: supersnow.pl) All Weather Snow firmy Supersnow (foto: supersnow.pl)
All Weather Snow firmy Supersnow (foto: supersnow.pl) All Weather Snow firmy Supersnow (foto: supersnow.pl)

Produkcja śniegu przy dodatnich temperaturach

All Weather Snow - produkcja śniegu w plusowych temperaturach