Skip to main content

Beskid Wyspowy i Gorce - 18 km tras i 20 wyciągów

Autor: |
Laskowa Kamionna (foto: laskowa-ski.pl)
Laskowa Kamionna (foto: laskowa-ski.pl)

18 km sztucznie naśnieżanych i ratrakowanych tras zjazdowych o różnym poziomie trudności, 4 koleje krzesełkowe, 16 wyciągów orczykowych i piękne, nienaruszone górskie krajobrazy – to wszystko oferuje region Beskidu Wyspowego i Gorców, który po wielu latach „zastoju” powraca z narciarską ofertą na najwyższym poziomie.

W ciągu ostatnich  kilku lat w regionie Beskidu Wyspowego i sąsiadujących z nim Gorców narciarsko zmieniło się właściwie wszystko, począwszy od dojazdu do wyciągów i miejscowości narciarskich poprzez infrastrukturę noclegową, gastronomiczną i rozrywkową, na wyciągach i trasach narciarskich kończąc. Pojawiły się aż 3 zupełnie nowe, nowoczesne 4-osobowe koleje krzesełkowe, a także wyrosły całkiem nowe stacje narciarskie.

W 2003 roku została otwarta stacja narciarska Laskowa-Kamionna początkowo oferując kilka wyciągów orczykowych. Obecnie stacja ta oferuje blisko 5km tras zjazdowych z najdłuższą ponad 2km. główną (czerwono-niebieską) trasą rodzinną. Na stoku działa 4-os. kolej krzesełkowa o dł. 1500m. pokonująca ponad 300m. przewyższenia, a także 3 wyciągi orczykowe. Górna stacja mieści się na wysokości ponad 800 m.n.p.m.

10km w kierunku południowym od Laskowej znajduje się kolejna niedawno powstała stacja narciarska – Limanowa-Ski. Stacja oferuje 4-os. kolej krzesełkową wraz z 2 trasami zjazdowymi: niebieską 1000m. dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy, a także trudną czerwono-czarną 700m. trasę FIS. Ponadto na stoku pracują 2  wyciągi orczykowe z trasą dla początkujących narciarzy. Jest również trasa sportowa. Usytuowanie stoku w kotlinie górskiej zapewnia wysoką ilość opadów śniegu co wraz z północną wystawą stoku gwarantuje wyjątkowo dobre warunki.

W zachodniej części regionu nie sposób nie zauważyć  stacji narciarskiej w Kasinie Wielkiej. Rodzinna miejscowość olimpijki Justyny Kowalczyk udostępnia atrakcyjne zjazdy na zboczach góry Śnieżnicy. 4-os. kolej krzesełkowa dociera na prawie 900m.n.p.m. i obsługuje 1400m. czerwoną trasę zjazdową dla średnio-zaawansowanych narciarzy. U podnóża funkcjonuje również krótka „ośla łaczka” dla dzieci.

Na skraju Beskidu Wyspowego i Gorców leży Rabka Zdrój. Właśnie w tej znanej uzdrowiskowej miejscowości można skorzystać z uroków białego szaleństwa. 700m. trasa narciarska na Polczakówce wraz z wyciągiem orczykowym ucieszy zapewne lepiej jeżdżących. Na Maciejowej narciarze będą mieli większy wybór, gdyż stacja ta oferuje zarówno trasy dla zaawansowanych jak i początkujących narciarzy. Pracują tu 2 wyciągi: 850m. główny – 2-osobowy orczyk oraz krótszy szkoleniowy 250m. Uzupełnieniem dla chcących uczyć się w ciszy, bez zbytniego zgiełku mogą być krótkie wyciągi orczykowe  „Na Krzywoniu” lub „U Żura” w sąsiedniej Chabówce.

Kolejną stację narciarską regionu spotkamy w Koninkach – w samym sercu Gorców. Kolej krzesełkowa pokonuje 309m przewyższenia w cudownej dzikiej gorczańskiej krainie. Przy kolei  poprzez las wiedzie 1400m. czerwona trasa narciarska. Na szczycie góry Tobołów pracują 2 wyciągi orczykowe wraz z niebieskimi trasami, a u podnóża wyciąg orczykowy z trasą dla zaawansowanych.

W Gorcach powodzeniem cieszą się jeszcze 2 znane w okolicy stacje: Ski Lubomierz oraz Polanki-Ski w sąsiedniej Szczawie.
W Lubomierzu 2-os. wyciąg orczykowy pozwala szusować na trasach wytyczonych wzdłuż po prawej oraz po lewej stronie wyciągu. Skorzystać można zarówno z łatwiejszej 1000m. trasy, jak i 2 sportowych o dł. 700m. Dla dzieci i uczących się jest 200m. trasa przy krótszym orczyku.

Podobną ofertę ma do zaproponowania Szczawa – Polanki Ski, gdzie dłuższy 700m. dwuosobowy orczyk pozwala szusować na jednej z dwóch tras – niebieskiej bądź czerwonej oraz długiej łagodnej nartostrady przez las, a krótszy 250m orczyk obsługuje czerwoną trasę.

Wszystkie stacje narciarskie w regionie posiadają wydajne systemy sztucznego naśnieżania a także oświetlenie tras zjazdowych. Trasy są przygotowywane przez ratraki a w tygodniu kolejki do wyciągów należą do rzadkości. Przy wyciągach znajdują się parkingi, punkty gastronomiczne a także wypożyczalnie i serwisy sprzętu. Sezon zwykle rozpoczyna się wraz z pierwszym śniegiem – na przełomie listopada/grudnia a kończy w kwietniu. Baza noclegowa jest bogata, szczególnie w miejscowościach w których funkcjonują stacje narciarskie. Największe miejscowości w regionie to: Limanowa, Mszana Dolna oraz Rabka Zdrój. W miasteczkach można skorzystać z kawiarenek, punktów gastronomicznych czy klubów a także zwiedzać zabytki architektoniczne, czy muzea kultury regionalnej.. W Mszanie Dolnej czynne jest centrum Spa „Wyspa Mszanka” gdzie znajdują się m.in. basen, grota solna i gabinety odnowy biologicznej. W styczniu 2011 planowane jest natomiast otwarcie nowego basenu pływackiego oraz rekreacyjnego wraz z urządzeniami do masażu, saunami oraz jacuzzi w Limanowej. W Rabce można skorzystać z oferty uzdrowiskowej.

Ceny w regionie zarówno karnetów narciarskich jak i noclegów są z reguły niższe niż w popularnych miejscowościach narciarskich.
Obszar Beskidu Wyspowego i Gorców sąsiaduje z Beskidem Sądeckim a także Podhalem, dzięki czemu można również odwiedzić tamtejsze stoki.


Do regionu można dotrzeć kilkoma niezależnymi drogami, dzięki czemu komunikacja jest bezproblemowa nawet w okresach wzmożonego ruchu jak np. święta.

Laskowa Kamionna (foto: laskowa-ski.pl) Laskowa Kamionna (foto: laskowa-ski.pl)
Limanowa (foto: limanowa-ski.pl) Limanowa (foto: limanowa-ski.pl)
Kasina Wielka Śnieżnica (foto: bsn.pl) Kasina Wielka Śnieżnica (foto: bsn.pl)
Lubomierz (foto: lubomierz.com) Lubomierz (foto: lubomierz.com)