Skip to main content

Austria samochodem - Co warto wiedzieć?

Autor: |
Austria samochodem - Co warto wiedzieć?
Austria samochodem - Co warto wiedzieć?

Na austriackich drogach można spotkać wielu polskich kierowców. Głównymi powodami, dla których Polacy podróżują po Austrii samochodem, są Alpy, Wiedeń i tranzyt w trakcie podróży na wakacje do Chorwacji. Polscy kierowcy zachowują się dobrze na drogach za granicą, nie oznacza to jednak, że okazjonalnie, nie zdarza nam się dopuścić różnych przewinień. Pomijając wypadki umyślnego złamania przepisów, część wykroczeń może być spowodowana przez brak odpowiedniego przygotowania do podróży lub zwykłą niewiedzę. W tym artykule postaramy się zwrócić uwagę, na wszystkie ważne aspekty, które związane są z podróżowaniem samochodem po austriackich drogach.

Winiety Austria

Opłaty drogowe w Austrii uiszcza się w formie winiet - co ciekawe, Austriacy są jedynym krajem, który oferuje system mieszany, czyli winiety elektroniczne i winiety tradycyjne (w formie naklejek na szybę).

Winiety tradycyjne (naklejki)

Tradycyjne winiety na Austrię można zakupić na stacjach benzynowych w Polsce lub za granicą, w oddziałach PZM oraz w punktach sprzedaży winiet zlokalizowanych w sąsiedztwie granic. Ze względu na to, że Austria i Szwajcaria to ostatnie kraje, które oferują winiety w formie naklejek, ilość punktów z możliwością zakupu winiety stale się zmniejsza, dlatego sugerujemy wygodny zakup winiety elektronicznej.

Ciąg dalszy pod galerią
Austria samochodem - Co warto wiedzieć? Austria samochodem - Co warto wiedzieć?

E-winiety Austria

Elektroniczne winiety austriackie można zakupić bezpośrednio w austriackim systemie poboru opłat “ASFINAG” lub korzystając z polskich sprzedawców winiet, takich jak: winiety austria. Kupując winiety austriackie przez pośredników nie stykamy się z problemem, jaki stworzony został dla klientów indywidualnych - wg regulaminu, Asfinag nie pozwala na zakup winiety później niż 18 dni przed rozpoczęciem podróży. Skąd takie ograniczenie? Bierze się ono z tego, że w obawie o roszczenia konsumentów dotyczące zwrotów towarów i usług zakupionych na odległość (online) w terminie 14 dni od momentu zakupienia usługi, austriacy odczekują owe 14 dni i nie pozwalają kupić winiety później, aby prawo do zwrotu samoczynnie wygasło.

Dlaczego zatem jest to 18 dni, a nie wspomniane 14? Otóż skrupulatni Austriacy dodali kolejne 4 dni, na wypadek, gdyby konsument wysłał rezygnację z świadczenia usługi tradycyjną pocztą - cztery dni to czas na dotarcie listu do siedziby Asfinag (w takiej sytuacji decyduje data stempla pocztowego). Termin 18 dni nie obowiązuje firm, które nie mogą korzystać z prawa zwrotów, dlatego polscy pośrednicy kupują winietę jako firma w imieniu klienta, co jest w pełni legalne i winieta może być wykupiona nawet w dniu wyjazdu.

Zwroty i edycja winiet austriackich

Ze względu na charakter opłaty i ryzyko nadużyć ze strony konsumentów zwroty i edycja winiet austriackich obwarowana jest pewnymi ograniczeniami. Jeżeli winieta nie rozpoczęła jeszcze swojej ważności istnieje możliwość edycji jej szczegółów, takich jak dzień rozpoczęcia ważności winiety lub numer rejestracyjny pojazdu. Jeżeli winieta rozpoczęła swoją ważność edycji można dokonać wyłącznie w przypadku winiety rocznej w określonych sytuacjach i potwierdzone odpowiednimi dokumentami:

  • Całkowite zniszczenie pojazdu
  • Kradzież
  • Nieczytelny numer rejestracyjny
  • Zlecone przez urząd

Dodać należy również, że edycja winiety rocznej wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty manipulacyjnej w wysokości 18 euro. W związku z tym, że winieta roczna w Austrii posiada ustaloną datę ważności (np. od 1 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2024 r. - łącznie 14 miesięcy), należy zadać sobie pytanie czy edycja winiety jest uzasadniona ekonomicznie. W sytuacji kiedy konieczność edycji winiety pojawi się np w październiku, opłaty manipulacyjne i konieczność uzyskanie potwierdzających dokumentów są uciążliwe i drogie, być może lepiej będzie zakupić nową winietę na nowe dane pojazdu.

Zakup winiet austriackich

Aby skutecznie zakupić winietę na drogi w Austrii należy podać następujące dane:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • kraj rejestracji pojazdu
  • wybrać rodzaj winiety,
  • wskazać datę początku jej obowiązywania.

W przypadku numerów rejestracyjnych, pamiętać należy, że numery niemieckie lub austriackie powinny być wprowadzane we właściwym formacie. W Austrii tablice rejestracyjne posiadają herb między znakami, który podczas zakupu winiet należy zamienić na myślnik “-”. Tak samo należy postępować z tablicami niemieckimi, na których znajdują się naklejki legalizacyjne, które również należy zastąpić myślnikiem. Brak zastąpienia wymienionych wyżej znaków myślnikiem, będzie skutkował wystawieniem mandatu za błędnie wprowadzony numer rejestracyjny. Dzieje się tak ponieważ w Austrii i niemczech istnieją numery rejestracyjne, które różnią się od siebie wyłącznie umiejscowieniem herbu lub naklejek legalizacyjnych np. HH-MD2345 / H-HMD2345.

Opłaty odcinkowe

W Austrii istnieją również fragmenty dróg, które podlegają dodatkowym opłatom, są to zazwyczaj mosty lub tunele. Płatność za przejazd takim odcinkiem można wykonać na bramkach, które zlokalizowane są u wjazdu na taki odcinek lub wykupić bilet online. W odróżnieniu od winiet, które wykupuje się na pewien okres - opłaty odcinkowe wykupuje się na jeden przejazd lub można wykupić przejazd po odcinku dodatkowo płatnym na cały rok. Dodatkowo jeżeli posiadamy również winietę roczną na pozostałe drogi - opłata odcinkowa zostanie zrabatowana o 40 euro. Na poniższej mapie zaznaczono na zielono odcinki dodatkowo płatne:

Odcinki dodatkowo płatne:

S16 - Arlberg

A13 - Brenner

A10 - Tauern/Katschberg

A11 - Karawanken

A9 - Bosruck

A9 - Gleinalm

 

Więcej informacji o winietach znajdziesz na stronie: https://winiety-online.pl/

Wyposażenie samochodu w Austrii

Bezpieczeństwo

Wyposażenie samochodu w Austrii nie jest powodem do zmartwień, standardowo każdy samochód, posiada niżej wymienione wyposażenie. Jedyną różnicą jest podejście służb w razie zatrzymania i stosunkowo rzetelna kontrola wymaganego wyposażenia.

  • Apteczka (uwaga na przeterminowane produkty)
  • Kamizelka odblaskowa dla każdego pasażera (wszystkie umieszczone w kabinie)
  • Gaśnica (uwaga na datę ważności)
  • Trójkąt ostrzegawczy

Dokumenty

Każdy obywatel Polski może poruszać się po całej Unii Europejskiej korzystając wyłącznie z dowodu osobistego. W Austrii nie występują żadne dodatkowe przepisy, który wymuszał by na polskich kierowcach posiadanie innych dokumentów, niż te wymagane w Polsce:

  • Dowód osobisty ważny 6 miesięcy lub paszport ważny 3 miesiące,
  • Ubezpieczenie samochodu OC,
  • Dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym pojazdu,
  • Prawo jazdy,

Warto również posiadać ze sobą:

  • kartę EKUZ
  • dodatkowe ubezpieczenie turystyczne wraz z prywatnym OC.

Przepisy drogowe

Najważniejsze różnice w porównaniu do Polski

Na samym początku przedstawiamy trzy najważniejsze różnice w stosunku do przepisów ruchu drogowego w Polsce, które mogą być zaskoczeniem dla polskiego kierowcy. Przede wszystkim jednak, mogą narazić nas na poważne konsekwencje, włącznie z grzywną lub wysokim odszkodowaniem.

  1. KAMERKI SAMOCHODOWE - W Austrii pod żadnym pozorem nie można korzystać z kamerek samochodowych, który traktowany jest jako monitoring w miejscu publicznym. W razie kontroli policja może nałożyć karę do nawet 25 000 euro, a w razie nagrania osoby postronnej, np. podczas kolizji, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności i konieczności zapłacenia jeszcze wyższego odszkodowania. Przed wjazdem do Austrii należy zdemontować urządzenia nagrywające.
     
  2. PRAWO JAZDY OD 18 LAT - W Austrii prawo do prowadzenia pojazdu mają osoby, które ukończyły 18 rok życia, jeżeli w innym kraju (również w Polsce) można posiadać prawo jazdy wcześniej, to taka osoba nie może prowadzić samochodu na terytorium Austrii.
     
  3. KAMIZELKI ODBLASKOWE - W wielu krajach europejskich, także i w Austrii, istnieje przepis nakazujący posiadanie kamizelek odblaskowych w samochodzie, umieszczonych w kabinie pojazdu. Brak kamizelek może skutkować nałożeniem mandatu podczas kontroli.

Pozostałe przepisy

  • Ograniczenia prędkości:
    • 50 km/h w mieście,
    • 80 km/h w terenie niezabudowanym,
    • 100 km/h na drogach szybkiego ruchu i drogach ekspresowych,
    • 130 km/h na autostradach.
  • Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,5 promila dla kierowców niezawodowych.
  • Brak wykupionej winiety - 120 euro.
  • Konieczne jest posiadanie opon zimowych w okresie 1 listopada do 15 kwietnia.
  • Światła należy mieć włączone w nocy. W dzień tylko podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Popularne trasy

Trasa do Chorwacji

Jedną z najpopularniejszych tras jaką poruszają się polscy kierowcy, jest ta prowadząca z Polski, przez Czechy, Austrię i Słowenię, aż do Chorwacji. Wariant ten jest najczęściej wybieraną opcją dojazdu na wakacyjny odpoczynek ze względu na szybkość oraz komfort jazdy, związany z dobrej jakością drogami na całym odcinku. W Austrii trasa ta prowadzi od granicy z Czechami w okolicach miejscowości Mikulov, następnie autostradami i drogami ekspresowymi w stronę Wiednia, następnie autostradą A2 w kierunku miejscowości Graz i dalej do przejścia granicznego Spielfeld autostradą A9. Co ważne na tym popularnym kierunku nie ma dodatkowo płatnych odcinków, dlatego wystarczy wyłącznie standardowa winieta.

Wiedeń

Wiedeń to jedno z najpiękniejszych miast w całej Europie. Co roku przyciąga wielu turystów, w tym również tych z Polski. Od granicy z naszym krajem do centrum Wiednia jest zaledwie 325 kilometrów, których przejechanie zajmuje ok. 3,5 godziny. Dwie trasy, które są najczęściej wybierane przez Polaków, to trasa przez Czechy (kierunek Ołomuniec - Brno i Mikulov) oraz trasa przez Słowację (kierunek Zylina - Trenczyn - Trnawa i Bratysława). Dojazd do Wiednia przez Słowację daje nam możliwość dodatkowego zwiedzania stolicy Słowacji.

Narty w Austrii lub dojazd do Włoch

Kolejnym powodem dla którego kierowcy z Polski przemierzają austriackie drogi to, zimowe szaleństwo w Austrii lub dojazd do popularnego Livigno we Włoszech. Większa część Austrii to tereny górzyste, dlatego jadąc na narty lub deskę mamy do wyboru wiele ciekawych kurortów, które rozsiane są po całym kraju. Jadąc przez tereny górzyste zwiększamy prawdopodobieństwo korzystania z odcinków dodatkowo płatnych. Polacy jadący do Livigno, najczęściej korzystają z odcinka Innsbruck do Brennerpass, na którym jest fragment dodatkowo płatnej autostrady A13.

artykuł sponsorowany