#
Skip to main content

Powstaje film o Francu Klammerze - legendzie zjazdu

Autor: |
fot. Hans Bezard This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license

Nawet dziś, gdy już się nie ściga, nadal nosi przydomek "Kaiser Franz". Franz Klammer, mistrz olimpijski z  Zimowych Igrzysk  Olimpijskich w Innsbrucku w 1976 roku, jest do dziś jednym z najbardziej lubianych narciarzy na całym świecie.

Jest również uważany za najlepszego zjazdowca wszech czasów (5 wygranych Pucharów Świata w zjeździe i 25 zwycięstw w Pucharze Świata w zjeździe). Sezon 1974-1975 był wyjątkowy, ponieważ wygrał osiem z dziewięciu zjazdów w programie, w tym Garmisch, Wengen, Kitzbuehel i Val  Gardena.

45 lat temu, 5 lutego na trasie Patscherkofel Franz Klammer wygrał bieg zjazdowy i zdobył złoty medal dla Austrii. Dziś Kaiser Franz stanie się bohaterem filmu fabularnego. Akcja „Klammer” rozgrywa się w Tyrolu, Karyntii i Wiedniu i opowiada o ostatnich godzinach przed historycznym zwycięstwie. Liczne retrospekcje pokażą drogę sportową Franca do tego najważniejszego w jego sportowym życiu wydarzenia.

"Jestem bardzo dumny, a przede wszystkim zaszczycony, że jeden z najważniejszych momentów w moim życiu, zarówno sportowym, jak i osobistym, stał się inspiracją dla międzynarodowego projektu filmowego o takiej skali. - skomentował Franz Klammer przy okazji prezentacji projektu - Bycie sportowcem oznacza nie tylko dążenie do osiągnięcia ważnych celów. Przede wszystkim oznacza to bycie przykładem do naśladowania i dlatego ważne jest, aby umieć przekazywać właściwe komunikaty, a przede wszystkim przekazywać ludziom, że najważniejsze jest, aby nigdy nie przestawać wierzyć we własne marzenia".

Film wejdzie na ekrany kin jesienią 2021 roku