#
Skip to main content

Bezpieczeństwo w górach #NajważniejszeWrócić

Autor: |
Foto: Archiwum MOT

Był czwartek, 22 sierpnia 2019 r., wczesne popołudnie, na tatrzańskich szlakach tłumy. W kolejce, aby wejść na Giewont  stało kilkaset osób… Nad Tatrami przechodziła gwałtowna burza, w kopułę Giewontu uderzyły liczne pioruny…, ratownicy TOPR niezwłocznie rozpoczęli akcję ratunkową. Rok po tamtych tragicznych wydarzeniach, w których 4 osoby zginęły, a ponad 150 zostało rannych, Małopolska Organizacja Turystyczna prezentuje pierwszy odcinek serii filmów edukacyjnych o tematyce bezpieczeństwa w górach: #NajważniejszeWrócić.

Małopolska Organizacja Turystyczna aktywnie włącza się w akcję promowania bezpieczeństwa w górach. Każdego roku na szlakach turystycznych w Małopolsce, szczególnie w Tatrach wciąż dochodzi do setek różnego rodzaju zdarzeń i wypadków. I niestety nadal jedną z najczęstszych przyczyn wypadków jest mała wiedza turystów o zasadach bezpieczeństwa, brawura oraz przecenianie swoich umiejętności.

Najwyższy czas to zmienić poprzez akcję #NajważniejszeWrócić – cyklu filmów edukacyjnych o niebezpieczeństwach jakie czyhają na każdego z nas podczas górskich wędrówek. Wspólnie z naszym partnerem Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym przygotowaliśmy cykl filmów promujących bezpieczne zachowanie każdego prawdziwego turysty. Planowanie naszych wypraw, sprawdzanie prognozy pogody i dobieranie trasy wycieczki do naszych umiejętności to podstawa. Ale oprócz tego odpowiednie buty, odzież i niezbędne wyposażenie oraz co najważniejsze – wiedza i umiejętności.

Chcemy promować świadome, rozsądne zachowanie w górach jako elementarz każdego, nawet zaawansowanego turysty. W naszym projekcie kładziemy na to szczególny nacisk. Dzięki nam dowiesz się także jak bezpiecznie przeżywać górską przygodę. Nasza wiedza i umiejętności to polisa ubezpieczeniowa w Tatrach, która daje nam spore szanse, że nie tylko wyjdziemy na szlak, ale i bezpiecznie z niego wrócimy.

Chcemy promować bezpieczne, świadome i odpowiedzialne zachowanie w górach. Dlatego właśnie w dniu dzisiejszym, w dzień przed rocznicą jednych z najtragiczniejszych wydarzeń w Tatrach zaczynamy emisję przygotowanych przez nas filmów – pierwszy odcinek poniżej. Kolejne odcinki, premierowo prezentować będziemy w kolejne piątki o godz. 12.00. Co najważniejsze: całą akcję chcemy zrealizować z Wami. Ratownicy TOPR rokrocznie organizują setki wypraw i interwencji ratunkowych i mają doskonałą wiedzę jakie są przyczyny wypadków. Teraz tą wiedzą podzielą się z Wami i pokażą, jak zadbać o swoje zdrowie i życie. Chcemy poprzez ciekawą, fachową edukację poprawić bezpieczeństwo w górach. Bądźcie z nami, aktywnie przyłączcie się do naszej akcji i pokażcie, jak Wy przygotowujecie się do górskich wypraw w Małopolsce i je przeżywacie.             

Wszystkie filmy z serii #NajważniejszeWrócić  dostępne będą na facebookowym profilu Małopolskiej Organizacji Turystycznej: facebook.com/mot.krakow i na kanale MOT w serwisie YouTube:  

http://bit.ly/YouTubeMOT