Skip to main content

Austriacki regiony Gourmet

(foto: austria.info)
(foto: austria.info)

Austriackie Regiony Gourmet to wyróżnienie przyznawane regionalnym produktom - pomysł warty uwagi.
Dobra kuchnia jest w Austrii częścią kultury jej mieszkańców. Wyniki badań Instytutu Rynkowego pokazują, że ponad trzy czwarte Austriaków kilkanaście razy w tygodniu sięga po produkty oznakowane jako BIO. Mieszkańcy alpejskiej republiki cenią sobie świeże, regionalne składniki, których w kraju tym bynajmniej nie brakuje.
Grzyby, jagody, zioła, soczyste owoce i warzywa, ryby z górskich potoków i hodowle zwierząt w czystym, zielonym środowisku Alp to bez wątpienia kulinarna duma Austriaków.

Każdy z 9 krajów związkowych, szczyci się jakimś unikalnym produktem lub tradycyjną potrawą: słodkie morele z doliny Wachau i wyrabiany z nich destylat morelowy (Marillenbrand – w wolnym tłumaczeniu, morelowy pożar), dynie i uzyskiwany z ich pestek olej, uprawiane w Styrii, palie alpejskie poławiane w jeziorze Ausee, alpejskie sery z Vorarlbergu czy tyrolski speck, to tylko kilka przykładów regionalnych produktów o bardzo wysokiej jakości, cenionych przez smakoszy na całym świecie.

Gdzie szukać kulinarnych inspiracji?

Górna Austria

Miejscowe powiedzenie głosi: „kto nie zje knedla, będzie głodny przez cały dzień”. Nic więc dziwnego, że knedle są integralną częścią Górnej Austrii i kulinarną dumą regionu. Łagodne wzniesienia wzdłuż rzeki Inn są idealnym miejscem do jazdy na rowerach i wędrówek, a po tak aktywnym dniu najlepiej smakują knedle z siekanym mięsem, skwarkami czy speckiem. Do tego miejscowe piwo lub świeże mleko.

Dolna Austria
Lasy i góry otaczają region od południa a winnice od północy. W głębi biegną doliny rzeki Wachau i Kamp a dalej na północy rozciągają się jeziora i mistyczne lasy regionu Waldviertel. Na rozległych polach kwitną tu maki, które cieszą nie tylko oko, ale i podniebienie. Mak dodaje się do regionalnych specjałów: tarty z orzechami, strudli i kluseczków. Z drobnych ziarenek produkuje się również olej o delikatnie orzechowym aromacie. Uprawa maku wiąże się siłą rzeczy ze ścisłą kontrolą. Nad legalnym wykorzystaniem roślin czuwa tutaj oczywiście policja.

Wiedeń
W stolicy Austrii znajdziemy sklepiki i restauracje oferujące międzynarodowe produkty i potrawy. Tradycyjnie jednak, powinniśmy zajrzeć do małych bistro, nazywanych „Beisl”, gdzie zjeść można smacznie i niedrogo. Beisle słyną z serwowania tradycyjnych, staro-wiedeńskich potraw: gulasz ziemniaczany, sznycel cielęcy i drobiowy, wołowina czy polędwica. Prawdziwą perełką kultury wiedeńskiej są tzw. „heuriger”, czyli tawerny z młodym winem. Spacerując po dzielnicach Grinzing, Nussdorf czy Sievering, położonych na wzgórzach ponad miastem, odnajdziemy wiejski klimat, małe kolorowe domki i mnóstwo heuriger, gdzie do świeżo wypiekanego chleba z serkiem Liptau podawane jest młode wino w prostych szklankach.

Styria
Nazywany „czarnym złotem”, olej z pestek dyni, w rzeczywistości jest ciemno zielony. Produkuje się go na południu Styrii z prażonych pestek dyni według wielowiekowej receptury. Jest świetnym dodatkiem do sałatek, zimnej wołowiny i piklowanej kiełbaski. Olej z pestek dyni jest również ukoronowaniem zupy-kremu z dyni, podawanej z opiekanymi kawałkami chleba, prażonymi pestkami i oczywiście słynnym olejem.Odwiedzając Austrię jesienią, nie można nie spróbować tego specjału, serwowanego o tej porze roku w każdej restauracji.

Karyntia
Położona na południu Austrii, od zawsze znajdowała się pod wpływem swoich sąsiadów – Włoch i Słowenii. Nigdzie indziej nie ma tak wspaniałych jezior o najwyższych klasach czystości, gdzie w czasie kąpieli nie dokucza wiatr. Nigdzie indziej też włoski styl życia nie wywarł takiego wpływu na kulturę, jak w stolicy regionu – Klagenfurcie.W miejscowej kuchni królują piklowane grzyby z okolicznych lasów, lipienie i łososie z rzeki Drau, szczupaki i białoryby z okolicznych jezior. Najważniejsze potrawy, to „żółta zupa”, która swój kolor zawdzięcza szczypcie szafranu, makaron po karyncku, czyli przypominające ravioli pierożki nadziewane serem, mięsem lub suszonymi gruszkami oraz Reindling, czyli ciasto drożdżowe z rodzynkami, cukrem, cynamonem i masłem, wypiekane w rondlu.

Burgenland

Swego czasu region położony przy granicy Cesarstwa Austriackiego i Królestwa Węgierskiego. W swojej kuchni łączy najlepsze tradycje obu kultur. Burgenlandczycy wywodzą się pierwotnie z sąsiedniego Vorarlbergu, gdzie tradycyjnie mieszkańcy posługują się dialektem alemańskim. Popularna „zupa szwabska” odnosi się do historii mieszkańców Burgenlandu i „wypomina” im jakoby, że na śniadanie potrafili zjeść miskę kapusty albo zupę z soczewicy. W rejonie Niziny Panońskiej serwowane są typowo węgierskie potrawy: Halasze, czyli czerwona zupa z papryką i rybą z jeziora Neusiedl, pieczona gęś, kurczak w papryce czy zacierki tarhonya.

Vorarlberg i Tyrol w Alpach

Ser i speck to największe skarby alpejskich gospodarstw. Sery z Vorarlbergu słyną z aromatu alpejskich łąk, na których pasą się mleczne krowy. „Rässkäse” to najważniejszy składnik Spätzli z serem. Räss w dialekcie oznacza „dobrze przyprawiony, ostry, intensywny w smaku” i taki właśnie jest słynny Rässkäs – duma Vorarlbergu.Inny serowy reprezentant regionu to ser winny z Bregenzerwald, który tradycyjnie leżakuje przez 30 dni w czerwonym winie. Przy kosztowaniu, trzeba uważać – tylko mieszczuchy okrajają ser z czerwonego osadu!
Troszkę soli, troszkę zimnego dymu i mnóstwo świeżego powietrza przez kilka tygodni tworzy niepowtarzalny aromat tyrolskiej szynki. Tyrolczycy dodają swój słynny speck dosłownie do wszystkiego. Taki posiłek warto popić miejscowym shnappsem.

Salzburg
Na Ziemi Salzburskiej znajduje się największe w Europie zagęszczenie BIO-gospodarstw. Nigdzie indziej w Austrii nie ma też tylu zwycięzców prestiżowych konkursów kulinarnych. Jednym z najsłynniejszych szefów kuchni jest Johanna Maier, spokrewniona zresztą z narciarzem, Hermannem Maierem. Kuchnia regionalna to bynajmniej nie tylko wykwintne dania w 4-gwiazdkowych restauracjach, których pełno jest w dolinie. Proste, rustykalne potrawy to raj dla podniebienia szczególnie, jeśli próbuje się specjalności regionu – wyjątkowo delikatnej jagnięciny z Tennengau.


Genussregion Österreich


Projekt „Genussregion Oesterreich” (Austriackie Regiony Gourmet) powstał z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki Rolnej. Z racji tego, że prawie każdy mniejszy i większy region w kraju szczyci się nawet kilkoma wyjątkowymi produktami rolnymi, postanowiono wyróżnić tego typu specjały symbolem „Genussregion Österreich”. Tym samym, w świadomości odwiedzających Austrię turystów oraz samych mieszkańców, utrwala się przywiązanie do austriackich produktów o najwyższej jakości.

(foto: austria.info) (foto: austria.info)