Skip to main content

Na stokach olbrzymich masywów Latemar i Rosengarten znajdują się dwa ośrodki narciarskie: Obereggen i Carezza, które tworzą region wakacyjny Eggental.

Obereggen powszechnie znany i uznany za jeden z najlepszych ośrodków w Alpach, Carezza mniejszy, lecz bardzo nowoczesny, tworzą doskonałą parę.

Prawie 90 kilometrów tras i 30 wyciągów jest w zupełności wystarczające na tygodniowe wakacje, komu to jest mało może kupić karnet Dolomiti Superski i z Obereggen przejechać na nartach do sąsiedniej doliny Val di Fiemme i szusować na kolejnych dziesiątkach kilometrów tras.

Carezza nieco na uboczu stanowi sama w sobie miejsce warte kilkudniowej eksploracji.  Carezza po ogromnych inwestycjach dokonanych w ostatnich latach jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Południowym Tyrolu. Głównym inwestorem jest jeden z założycieli Techno Alpin, firmy, która przed laty rozpoczęła produkcję armatek śnieżnych we Włoszech, a dziś jest światowym potentatem w tej dziedzinie.

Narciarsko Carezza jest ośrodkiem uniwersalnym, niebieskimi trasami i narciarskim przedszkolom wraz ze szkołami nauki jazdy przyciąga rodziny i początkujących narciarzy. Czerwone i czarne trasy zadowolą lubiących prędkość i nachylenie, Jednych i drugich połączy smak serwowanych w schroniskach posiłków. Kuchnia dotrzymuje jakości stoków, które jako jedne z pierwszych po tej stronie Alp przygotowywane są przez najnowocześniejsze na świecie ratraki, wykorzystujące system nawigacji GPS i sonary do pomiaru grubości pokrywy śnieżnej. Operator ratraka widzi na ekranie dokładny plan trasy, na którym zaznaczone są miejsca, które już zostały ubite. Na drugim monitorze, na bieżąco pojawia się wynik pomiaru grubości pokrywy śniegu – system sygnalizuje operatorowi  gdzie śniegu jest zbyt mało. System działa na podstawie najnowocześniejszych technologii i bardzo dokładnych map topograficznych terenu – dzięki czemu rocznie udaje się zaoszczędzić tony paliwa - ratraki apetyt mają „czołgowy”.

Carezza to 40 kilometrów tras połączonych nowoczesnymi wyciągami. Niezależnie czy wyruszysz nową koleją gondolową „König Laurin" do Kölner Hütte, czy krzesełkiem „Paolina” to przez cały dzień będziesz mógł przenosić się z jednej części ośrodka do drugiej. Połączenie jest łatwe nawet dla początkujących narciarzy.

Nowością sezonu jest niewidzialna górna stacja gondoli „König Laurin", zaprojektowana i zbudowana we wnętrzu góry jest idealnie wkomponowana w krajobraz. Dbałość o lokalną przyrodę i środowisko jest jednym z nadrzędnych celów ośrodka – od 2025 roku Carezza będzie pierwszym we Włoszech prywatnym ośrodkiem całkowicie neutralnym klimatycznie.

Tych, którzy nie lubią oddalać się od dużych miast do odwiedzenia Carezzy i Obereggen powinno przekonać sąsiedztwo Bolzano/Bozen – stolica Południowego Tyrolu oddalona jest zaledwie o 20 minut jazdy samochodem.

Jeszcze łatwiej jest dostać się do Obereggen – ośrodki połączone są ski busami i spędzając tu urlop, można zapomnieć o konieczności korzystania z samochodu.

Wizyta w Obereggen, dla niemieszkających w miejscowości, zaczyna się, jak to w ośrodku narciarskim zazwyczaj bywa od parkingu lub przystanku ski busa.

Jazdę na nartach warto rozpocząć od wyjazdu gondolą i zjazdu na nartach do dolnej stacji, zjazd będzie doskonałą rozgrzewką przed trudniejszymi stokami i okazją do zapoznania z jedną z lepszych w Dolomitach nocnych tras narciarskich. W wybrane dni tygodnia trasa jest rzęsiście oświetlona i zaprasza na nocną jazdę.

Na kolejny wyjazd proponuję przenieść się na krzesełko na lewo od dolnej stacji gondoli. Po kilku minutach Twym oczom ukaże się jedno z najładniejszych nowych schronisk w Dolomitach - Oberholz. Budynek łączy w sobie funkcję górnej stacji krzesełka i nowoczesnej restauracji. Architektoniczna perełka łącząca nowoczesność z odwiecznie stosowanymi w górach materiałami; drewnem i skałą. Przez ogromne okna można podczas posiłku podziwiać piękne widoki. Warto tu wrócić na południowy posiłek. Obereggen jest ośrodkiem kompletnym – jeśli jednak ci mało to zawsze można (kupując odpowiedni karnet) wyruszyć na podbój tras sąsiednich ośrodków.

O koniecznej wizycie w schronisku Oberholz już czytałeś, nie jest to jedyne miejsce na mapie smaków regionu. Zarówno w Obereggen, jak i w Carezza można skorzystać w trakcie specjalnych tygodni z  oferty Beef & Snow – coś dla miłośników wołowiny i słońca. W Carezza polecana jest kuchnia w Laurins Lounge.  W Obereggen warto odwiedzić działający od sezonu2019/20 alpejski klub  LOOX.

Kulinarna mapa Obereggen byłaby niepełna, gdyby nie wspomnieć w niej o Gardoné i Mayrl Alm – dwa schroniska dostępne ze stoków w Obereggen za zawsze pozostawią w was smak swojej kuchni.

Pamiętaj Południowy Tyrol to miejsce dla smakoszy, mekka slow food. Jeśli chcesz przekąsić coś na szybko, to oczywiście znajdziesz ofertę dla siebie. Warto jednak podczas urlopu przysiąść w porze lunchu w jednym ze schronisk i oddać się śródziemnomorskiej włoskiej lub połudiowo tyrolskiej alpejskiej uczcie.

Dojazd do Południowego Tyrolu

Więcej o Obereggen i Carezza znajdziesz na stronie (język polski):

Samochodem
Dojazd trasą Brennerpass lub „drogą brennerską" (Brennerstraße). Podróż z Warszawy zajmie około 15 godzin, a z Górnego Śląska i  Krakowa około 11. 

Samolotem
Lotniska położone najbliżej Południowego Tyrolu są zlokalizowane w Innsbrucku lub w Weronie. Inne znajdują się w Monachium, Wenecji, Treviso, Bergamo i Mediolanie.

Pociągiem
Do wyboru mamy dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brenner/Brennero – Bolzano oraz Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brenner – Bolzano.