Skip to main content

Położony na granicy z Austrią Południowy Tyrol jest najbardziej na północ wysuniętym regionem Włoch. Ze słonecznej Italii odziedziczył 300 słonecznych dni w roku, od północnych sąsiadów język. Gwarancja śniegu i nowoczesne wyciągi w połączeniu z doskonałymi winami i kuchnią będącą miksem tradycji alpejskich i śródziemnomorskich dają włoskie Dolce Vita  w otoczeniu pięknych Dolomitów.

Jadąc z Austrii w kierunku na Toblach/Dobbiaco, zaraz po przekroczeniu granicy, gdy tylko droga zmieni oznaczenie z „100” na włoską SS49 po lewej stronie ukaże się pierwszy widok na masyw 3 Zinnen.

To wzdłuż jego zboczy położony jest, przez wielu uważany za najpiękniejszy w Południowym Tyrolu, ośrodek narciarski 3 Zinnen Dolomity. Zielone latem łąki zimą zamieniają się tu na 115km tras narciarskich poprowadzonych tak zapewnić narciarzom widoki zapierające dech w piersiach.

Na narty wyrusza się w 3 Zinnen Dolomity z jednej z miejscowości służących za naturalne zaplecze noclegowe i oferujących pełny zakres innych aktywności zimowych. W  Sexten/Sesto, Innichen/San Candido, Toblach/Dobbiaco, Niederdorf/Villabassa i Prags/Braies znajduje się większość hoteli i pensjonatów, w których każdy znajdzie ofertę na swoją kieszeń, od luksusowych hoteli wyróżniających się ofertą SPA po kameralne pensjonaty i apartamenty rodzinne.

Trzy Szczyty, tak brzmi polskie tłumaczenie nazwy regionu, jest jednym z najbardziej znanych szczytów Dolomitów, mocno wpisanym w lokalną historię. Patrząc ze wschodu na zachód tworzą je Kleine Zinne ("mały szczyt"), Große Zinne ("duży szczyt") i  Westliche Zinne ("zachodni szczyt"). Pierwsze zapisane w kronikach wejścia na szczyty miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku, dziś  po całym masywie poprowadzone są szlaki i trudniejsze via ferraty.

Miłośnicy historii zagłębiając się w tutejsze kroniki znajdą wiele śladów wojen, które nie ominęły tej krainy. Pierwsze kronikarskie wzmianki pochodzą z czasów rzymskich, za Napoleona przez około 20 lat region należał do Królestwa Włoch, by w 1814 roku przejść pod władanie Austrii. Kolejna zmiana nastąpiła po pierwsze wojnie światowej, gdy podzielono Tyrol na część włoską i austriacką – tak powstała autonomiczna prowincja Południowy Tyrol. Przedstawienie choćby bardzo skrótowe skomplikowanej historii tych ziem jest konieczne, by zrozumieć skąd biorą się dwujęzyczne tabliczki z nazwami miejscowości i dlaczego większość lokalnej ludności mówi w języku niemieckim.

Dziś 3 Zinnen Dolomity to nowoczesny całoroczny ośrodek turystyczny najbardziej znany w swej białej, zimowej odsłonie. 31 nowoczesnych wyciągów obsługuje 115 kilometrów, w większości naśnieżanych, tras położonych na pięciu górach: Helm, Stiergarten, Rotwand, Kreuzbergpass i Col d'la Tenda .

Dobrze jeżdżący miłośnicy adrenaliny odwiedzą Holzriese – najbardziej stromą we Włoszech trasę narciarską, prawdziwe wyzwanie dla wytrawnych narciarzy. Atrakcją dla wszystkich, niezależnie od poziomu, narciarzy jest „Giro delle Cime” wycieczka narciarska wzdłuż masywu 3 Zinnen Dolomity. Przejazd można zaplanować na cały dzień z postojem na posiłek w jednym z licznych schronisk. Pięknych widoków jest na trasie co niemiara.

Dzieci zachwycą się z odwiedzin w położonej w Rotwand  zagrodzie specjalnie przywiezionych tu ze Skandynawii łosi. Dzieci mogą tam uczestniczyć w karmieniu zwierząt.

Pewnie wielu z was zastanawiało się co dzieje się na stoku, gdy narciarze w cieple hotelowego kominka rozmyślają o wyborze tras na następny dzień. W 3 Zinnen Dolomity możecie to sprawdzić, wręcz przyłożyć rękę do przygotowania stoku na kolejny dzień. Nie tylko dzieci poczują dumę, jeżdżąc po własnoręcznie przygotowanym stoku.

Komu mało będzie stoków 3 Zinnen Dolomity ten może wsiąść do charakterystycznego, bo pomalowanego w turystyczne barwy Południowego Tyrolu, pociągu, by po 35 minutach jazdy wysiąść na peronie wyciągów na Kronplatz/Plan de Corones. Kto preferuje własny samochód, może pojechać na słynną trasę „pista Olimpia”  w byłym ośrodku olimpijskim.

Nowoczesność to słowo bardzo ważne w 3 Zinnen Dolomity, od lat ośrodek inwestuje w wyciągi i nowe trasy narciarskie. Od sezonu 20/21 na narciarzy czeka nowa kolej Helmjet Sexten i trasa Moos – Sexten oznaczona jako 41c będąca połączeniem z Stiergarten do Helm.

Dojazd do Południowego Tyrolu

Więcej o Południowym Tyrolu znajdziesz w przewodniku (język polski):

Samochodem
Dojazd trasą Brennerpass lub „drogą brennerską" (Brennerstraße). Podróż z Warszawy zajmie około 15 godzin, a z Górnego Śląska i  Krakowa około 11. 

Samolotem
Lotniska położone najbliżej Południowego Tyrolu są zlokalizowane w Innsbrucku lub w Weronie. Inne znajdują się w Monachium, Wenecji, Treviso, Bergamo i Mediolanie.

Pociągiem
Do wyboru mamy dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brennero/Brenner – Bolzano/Bozen oraz Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brennero – Bolzano/Bozen.