Skip to main content

Opis regionu Val di Sole

Autor: |
mapa tras
mapa tras

Dolina Słońca - Tonale, Marileva, Peyo i inne regiony narciarskie w Trentino...

 

Trentino - należący do Włoch region autonomiczny, położony między Lombardią, a granicą z Austrią - to jeden z najatrakcyjniej szych włoskich regionów narciarskich. Dolomity to przede wszystkim niepowtarzalne górskie krajobrazy, ale także parki narodowe, złoża wód termalnych, bogate tradycje i obyczajowość tutejszej ludności, a dla narciarzy - ogromna liczba stacji narciarskich ze świetnie przygotowanymi trasami i nowoczesnymi wyciągami Polacy jeżdżą we włoskie Dolomity coraz częściej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba naszych narciarzy wzrosła tu o kilkaset procent. Plasujemy się na czwartym miejscu wśród gości zagranicznych nocujących w hotelach (po Niemcach, Belgach i Anglikach), ale w apartamentach, które Polacy wynajmują najchętniej, jesteśmy na drugim miejscu. Badania zlecone przez włoską Narodową Organizację Turystyki wykazują, że Polacy bardzo chętnie spędzają urlopy - zarówno letnie jak i zimowe - w Italii.

Władze autonomicznego regionu Trentino (posiadającego własny parlament i odrębne prawa lokalne, szczególnie w sektorze turystyki) postawiły właśnie na turystykę, w tym w dużej mierze na narciarstwo, które przynosi niezłe dochody. W ostatniej dekadzie inwestowano tu średnio 25 mln euro rocznie w rozwój infrastruktury związanej z narciarstwem. Powstały dziesiątki nowych wyciągów i kolejek linowych, a stare systematycznie zastępowane są nowymi.

Dziś przyjeżdżający do Trentino narciarz ma do dyspozycji 600 km tras zjazdowych z 272 najnowocześniejszymi wyciągami, o łącznej przepustowości ponad 300 tysięcy osób na godzinę. Coraz wygodniejsze są połączenia między trasami i między poszczególnymi ośrodkami narciarskimi, większość tras wyposażona jest w programowane naśnieżanie. Amatorzy białego sportu mają ponadto do dyspozycji 9 parków śnieżnych i 11 ośrodków narciarstwa biegowego z blisko 500 kilometrami przygotowanych tras. Mogą liczyć na 1200 instruktorów narciarstwa (w tym także wyspecjalizowanych w nauczaniu dzieci), 40 szkół narciarskich, ponad 100 przewodników alpejskich oraz służby ratownicze dysponujące 3 śmigłowcami. W każdym ośrodku narciarskim pracuje lekarz, a w razie konieczności wzywane są karetki pogotowia.

Nic dziwnego, że co roku przyjeżdża tu ponad milion narciarzy. Mogą wybrać sobie jeden z dwóch super skipasów: Dolomiti Superski - obejmujący ośrodki narciarskie we wschodniej części Trentino (m. in. Val di Fiemme) lub Skirama Dolomiti - w Dolomitach zachodnich, obejmujący prawie wszystkie stacje narciarskie zachodniej części Trentino z 290 km tras (z czego 180 km sztucznie naśnieżanych) i 115 wyciągami. Sama Dolina Słońca - Val di Sole, której głównymi ośrodkami są m. in. Madonna di Campiglio (1514 m n.p.m.), Folgarida Marilleva (1300-900 m n.p.m.), Passo Tonale (1883 m n.p.m.) - to 120 km tras i 45 wyciągów o przepustowości 62 tys. osób na godzinę. W Passo Tonale można jeździć na lodowcu Presena (3016 m n.p.m.) przez cały rok. Zachęcające są również ceny. W tym sezonie Val di Sole oferowała gratisowy karnet dla każdego, kto zamówił noclegi w okresie pierwszych dwóch tygodni grudnia (rozpoczęcie sezonu narciarskiego). Z takiej samej oferty może skorzystać równieżkażdy, kto zechce jeździć tu na nartach na zakończenie sezonu - po świętach Wielkanocnych.

Programowane naśnieżanie tras to już norma w alpejskich stacjach narciarskich, ale ciągle jeszcze potrafi wywołać zaskoczenie. Gdy grupa polskich dziennikarzy, udających się z inicjatywy Regionalnej Organizacji Turystycznej Trentino na penetrację stoków narciarskich do Folgarida (Val di Sole), przybyła na początku grudnia ub. r. na rozpoczęcie sezonu, nigdzie w zasięgu wzroku - ani w samej miejscowości, na wysokości 1300 m n.p.m., ani na otaczających szczytach górskich - nie było choćby śladu śniegu (w tym samym czasie u nas w Szczyrku, były świetne warunki narciarskie). Z nieukrywanymi obawami zastanawialiśmy się, gdzie będziemy jeździć poza lodowcem na Passo Tonale. Tymczasem okazało się, że przez cały tydzień była świetna jazda zarówno na lodowcu, jak i w Madonna di Campiglio czy Marilleva - właśnie dzięki sztucznemu naśnieżaniu. Reszty dopełniła serdeczność i gościnność gospodarzy, dobra regionalna kuchnia oraz miły przedświąteczny akcent w postaci bożonarodzeniowego jarmarku w Trydencie (Trento) - stolicy regionu.

Bożonarodzeniowe tradycje, obyczajowość i sztuka ludowa tego alpejskiego regionu są znane i kultywowane z wielką pieczołowitością, a sam Trydent, naprawdę wart zwiedzenia, nazywany jest renesansowym klejnotem w sercu Alp, na granicy Włoch i reszty Europy.

mapa tras Mapa tras Val di Sole
mapa tras Mapa tras Val di Sole
mapa tras Mapa tras Val di Sole