Skip to main content
umpa

Buty narciarskie – bezpieczeństwo i komfort

Autor: |
Buty narciarskie (foto: mat. prasowe)
Buty narciarskie (foto: mat. prasowe)

Bezpieczeństwo na stoku narciarskim zależy od wielu czynników. Pomijając pechowe wypadki, znacznie wzrasta, kiedy zainwestujemy w dobry sprzęt dopasowany do naszych umiejętności i stylu jazdy. Chodzi tu i o narty, i kask, i gogle, ale przede wszystkim o narciarskie buty.

W sklepach sportowych takich jak SnowShop.pl - https://www.snowshop.pl/buty-narciarskie , bez pomocy wykwalifikowanego sprzedawcy, naprawdę łatwo wpaść w panikę – sprzętu, w tym narciarskich butów, jest tyle rodzajów, że właściwy wybór wydaje się zbyt trudny. W efekcie niektórzy z nas ustalają własne kryteria, czyli: mogę wydać tyle a tyle – i tego się trzymam, albo: mają być niebieskie, bo pasują do reszty. Jednak, kiedy spokojnie odpowiemy sobie na kilka prostych pytań, okaże się, że kupno bezpiecznych, świetnie dopasowanych, odpowiednio ciepłych, komfortowych butów narciarskich jest możliwe.

Jakiego rozmiaru butów narciarskich potrzebuję?

Trzeba pamiętać, że but narciarski, posiadający twardą skorupę i miękką wkładkę wewnątrz nie rozciągnie się, ani nie „rozejdzie”. Jeżeli już na etapie przymierzania czujesz, że coś cię uciska, tym bardziej odczujesz to na stoku, po kilku godzinach jazdy, w zimowych warunkach. Jego wielkość musi zostać dobrze dobrana już w sklepie. Poświęć na to czas, przymierz kilka modeli od rożnych producentów. Dokonaj dokładnych pomiarów obu stóp, zapominając na chwilę, jaki zwykle nosisz rozmiar. Zmierz długość stóp na bosaka i w narciarskich skarpetach. Skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego sprzedawcy. Kobiety powinny wybrać coś z oferty butów damskich, mężczyźni ze swojej kategorii. Nowoczesne buty narciarskie biorą pod uwagę różnice w budowie anatomicznej, kształt i tęgość, nie tylko stopy, ale i łydki (damska łydka zwykle ma większy obwód). Podobnie jest w przypadku butów dla dzieci.

 

Czy but narciarski powinien być lekko luźny, żeby nie uciskał?

Nie, musi być dopasowany idealnie. Od tego zależy właśnie wspomniane na początku bezpieczeństwo. Jazda z dużą szybkością, ostre skręty, krawędziowanie, ostre zatrzymania, skoki – żeby to wszystko pozostawało pod twoją kontrolą, i żeby nie zakończyło się kontuzją, but narciarski musi idealnie przylegać do twojej stopy. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach, mających to zapewnić. Atomic wprowadził technologię Memory Fit, polegającą na wygrzewaniu wewnętrznej wkładki buta w specjalnej maszynie, dzięki czemu idealnie dopasuje się do stopy właściciela. Salomon opatentował swój materiał, który wykorzystuje w technologii Custom Shell HD, o podobnych działaniu, eliminującym uciski czy luzy. Każdy but narciarski posiada klamry, dźwignie i regulacje, dzięki którym również dopasowujemy go do stopy.

 

Czy ma znaczenie poziom moich umiejętności technicznych?

Oczywiście! Na razie jesteś początkujący, ale z roku na rok poprawiasz technikę, jeździsz szybciej, po trudniejszych trasach. Potrzebujesz butów, które „wybaczą” ci te chwilowe niedociągnięcia techniczne, czyli butów miękkich, z tzw. niskim flexem. Tak samo, jeśli posiadasz niższą masę. Narciarz o większej masie, zaawansowany technicznie, jeżdżący szybko, dynamicznie, w trudniejszych warunkach, wybiera buta twardego, czyli z wyższym flexem. Twardy but nie „wybaczy” braku umiejętności technicznych, ale odwdzięczy się świetnym przełożeniem energii na osiągi, zwiększoną reaktywnością nart, łatwiejszym inicjowaniem ostrych skrętów czy możliwością szybszej jazdy, bez utraty bezpieczeństwa czy odpowiedniego balansu. A to przekłada się przecież na większą przyjemność! Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że wybór odpowiednich butów narciarskich jest ważny, jeśli nie kluczowy, i że jest to inwestycja, która zaprocentuje na stoku.

Buty narciarskie (foto: mat. prasowe) Buty narciarskie (foto: mat. prasowe)