Skip to main content

Gdybyś kiedyś drogi czytelniku miał obudzić się w nieznanym miejscu  nie pamiętając ojczystego języka, lub gdybyś pisał prace naukową o narciarstwie i chciał usłyszeć opinie narciarzy w językach z całego świata – Les Deux Alpes  byłoby idealnym miejscem – znalazł byś pomoc w odpowiedzi na pytanie „skąd jesteś” jak i pomoc w pracy naukowej. Tu spotyka się na stokach cały świat. Francuski nie dominuje na stokach, nie dominuje w pubach czy restauracjach.

Co ich przyciąga z odległych zakątków globu do Les 2 Alpes?

Najprostszą, jak by automatyczną, odpowiedzią będzie: stoki narciarskie – jest to prawda, każdy znajdzie tu trasy dla siebie, Les 2 Alpes jest w pewnym stopniu odwrotnością sąsiedniego Alpe d`Huez: tam łatwe trasy znajdują się na dole, dostępne są bezpośrednio z miejscowości, im wyżej pojedziesz tym na trudniejsze trasy możesz trafić, tu jest odwrotnie trudne trasy są na wyciagnięcie ręki, zaraz po wyjściu z hotelu, łatwe zaś na samej górze, na lodowcu.

Nie znaczy to, że ośrodek nie nadaje się dla początkujących, początkujący po dniu spędzonym w górnych partiach ośrodka bez problemu zjedzie na dół łatwiejszymi stokami i / lub zielonymi łacznikami a jeśli sił zabraknie (może spotkać najmłodszych) zawsze do dyspozycji pozostają kolejki linowe lub podziemny „kret”.

Stoki narciarskie w Les 2 Alpes

Trasy narciarskie położone są w Les 2 Alpes na dwóch przeciwległych stokach, „lewa strona” to główne, prowadzące z samego lodowca trasy, „prawa” zwana Białą Doliną (Valle Blanche) to kilka zaledwie tras czerwonych i niebieskich – znaczenie tej części ośrodka niebawem znacznie wzrośnie  gdy Les 2 Alpes zostanie połączone koleją gondolową z Alpe d `Huez (tuż, tuż :)).

By poznać wszystkie walory ośrodka należy przynajmniej kilka razy zaliczyć zjazd z samej góry, najprostszym i jednocześnie najszybszym sposobem dostania się z Les 2 Alpes (1800 m npm ) do najwyżej położonych tras ośrodka (bez mała 3500 mnpm) jest skorzystanie z Jandri Express a następnie z kreta lub wyciągów orczykowych na lodowcu, Wjazd powinien zając nie mniej niż 30 minut. Nie obeznanym z takimi wysokościami osobom starszym, rodzinom z młodszymi dziećmi nie polecam wyjazdu na sama górę już w pierwszym dniu, warto najpierw zaaklimatyzować się korzystając z niżej położonych tras i stopniowo zdobywać lodowiec.

Mapa tras w Les 2 Alpes

Trasy na samej górze są bardzo łatwe, szerokie, idealne do nauki (uwaga na wysokość), jedynym wyjątkiem jest czerwona trasa Signal 4 którą z lodowca można dojechać do niebieskiej Signal 1 i następnie do dolnej stacji krzesełka Signal którym wrócimy w okolice dolnej stacji wspomnianych wyżej orczyków. Jeśli komuś mało wysokości, to może dostać się jeszcze wyżej, Na lodowcu funkcjonuje (przy ładnej pogodzie) transport specjalnym ratrakiem który umożliwia przekroczenie bariery 3500 m npm i dojazd do Dome de la Lauze na 3568 m npm, skąd łagodną niebieską trasą wracamy na trasy wzdłuż orczyków.

Ważne linki

Każdemu polecam zjazd z lodowca do Les 2 Alpes, wariantów jest kilka, część wiedzie tylko łatwymi, niebieskimi trasami, część ma fragmenty trudniejsze, prowadzone czerwonymi trasami. Tam gdzie pojawiają się miejsca szczególnie trudne – dolne partie – zawsze do dyspozycji są zielone dojazdówki – łatwe trasy omijające strome czarne odcinki.

Jak już wcześniej wspominałem, najtrudniejsze trasy znajdują się tu na dole, obsługują je wyciągi krzesełkowe których dolne stacje znajdują się w samej miejscowości, UWAGA – część z tych tras jest naprawdę trudna i bardzo często rano, gdy ta strona ośrodka jest w cieniu, mocno zalodzona. Należy ściśle dostosowywać się do oznakowania i nie korzystać z tras gdy są zamknięte.

Drugim powodem dla wielu będzie oferta aktywności sportowych „po nartach”. Oprócz znanych z większości dużych ośrodków basenów, lodowisk, hal sportowych w Les Deux Alpes można po nartach pograć w siatkówkę na śniegu, „poskakać na pontonach” czy w końcu polatać w towarzystwie instruktora nad Les 2 Alpes na paraglidzie. 

Są tu też miejsca ciche, spokojne gdzie dosłownie kilka kroków od głównej ulicy można usiąść samemu lub w towarzystwie na ławce nad krańcem świata (polecam odwiedziny) i … odpocząć.

Lot nad Les 2 Alpes

Autor oglądajacy stoki Les 2 Alpes z nieba :)

Inne sporty w Les 2 Alpes

Powód trzeci – dla wielu (szczególnie powracających) najważniejszy to możliwość spotkania ludzi podobnych sobie, ludzi z różnych zakątków świata, różnych kultur i systemów wartości których łączy jedno: chęć poznania. Poznania innych ludzi, innych kultur, innych smaków – kuchni z całego świata tu nie miara - , piw z całego świata – od miejscowego  Bierre des Glaciers po belgijskie klasyki z Hoegaarden na czele.

Kulinarnie Les 2 Alpes to mekka dla miłośników smakowania różnych kuchni, bezmiar restauracji, creperies i stoisk oferujących swoje dania wprost na ulicy powoduje, ze każdy znajdzie to smaki dla siebie i co najważniejsze -  na swoją kieszeń.

Polecamy Hotel Le Souleil'Or

Noclegi w Les 2 Alpes

Booking.com

Autor: Piotr Burda