# x
Skip to main content

Warstwy górą! czyli jak dobrze ubrać się „na cebulkę”

The North Face - Better Than Naked
Salomon - bluza quest._męska
Salomon - bluza quest._męska
Mammut - Schneefeld
Mammut - Schneefeld
Kurtka Brethorn marki Alpinus
Kurtka Brethorn marki Alpinus

Specjaliści w dziedzinie outdooru od lat zalecają noszenie trzech oddzielnych warstw odzieży. Taki system ubierania się ma zapewnić użytkownikom komfort podczas różnych rodzajów aktywności sportowej. Diabeł zwykle tkwi w szczegółach, należy więc zwrócić uwagę na materiały, z których uszyta jest każda z warstw.

Idea trzech warstw jest prosta: każda z nich spełnia inne zadanie, a prawidłowo dobrane stworzą system „termoregulacji” naszego ciała, który również ochroni nas przed wiatrem, deszczem czy śniegiem. Obecnie na rynku odzieżowym dostępnych jest wiele modeli wykonanych z różnorodnych tkanin. Jednak aby móc skonstruować odpowiedni zestaw, trzeba całkiem nieźle znać się na materiałach. Rozwiązaniem tego problemu jest oferta Polartec – jedynego producenta zaawansowanych technologicznie dzianin, z których uznane światowe marki tworzą każdą z warstw odzieży.

WARSTWA PIERWSZA – bielizna
Jest to jedna z najważniejszych warstw, ponieważ jej zadaniem jest utrzymywanie wilgoci z dala od skóry. Dlatego bawełnianym koszulkom mówimy: NIE. Bawełna nasiąka wilgocią, staje się ciężka i działa jak zimny kompres dla ciała, gwarantując użytkownikowi „efekt mokrych pleców”.
Odzież wykonana z dzianin Polartec® Power Dry® czy Polartec® Power Stretch® jest lekka, błyskawicznie odprowadza wilgoć z powierzchni skóry i szybko schnie. Polartec® Power Dry® ma dwukomponentową konstrukcję, w której zastosowano dwa rodzaje przędzy po obu stronach materiału. Wewnętrzna warstwa ma „punkty dotykowe”, których zadaniem jest odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry, a na zewnętrznej pot rozprzestrzenia się i zostaje odparowany z powierzchni dzianiny.
Dzianina Polartec® Power Stretch® jest grubsza i składa się z dwóch warstw, a jej cechą szczególną jest niebywała elastyczność – rozciąga się na wszystkie strony. Jej zewnętrzna warstwa jest odporna na ścieranie i gładka, a wewnętrzna – to miękki i miły w dotyku meszek, umożliwiający odprowadzanie wilgoci.

Koszulka z długim rękawem Better Than Naked, marki The North Face
Posiada wstawki z siateczki i zamek pod szyją.
Dzianina: Polartec® Power Dry®
Cena brutto: ok.229 zł

WARSTWA DRUGA – izolacyjna

Jak sama nazwa wskazuje jej zadaniem jest  utrzymanie optymalnej temperatury ciała oraz dalszy proces transportu wilgoci na zewnątrz ubrania. Dokładnie tak działa dzianina Polartec® Thermal Pro®. Jest ona dostępna również z wykończeniem typu High Loft, które wygląda jak futro niedźwiedzia i zapewnia jeszcze lepsze właściwości termiczne, dzięki “uwięzieniu” ogrzanego przez ciało powietrza w wydłużonym włosiu dzianiny. Osiągnięto w ten sposób najwyższy współczynnik ciepła w stosunku do ciężaru dzianiny, spośród wszystkich materiałów produkowanych dotychczas przez Polartec®.
Zarówno Polartec® Thermal Pro® jak i Polartec® Thermal Pro® High Loft szybko schną i charakteryzują się miękkością w dotyku oraz bardzo wysoką kompresyjnością − o ponad 40% wyższą, niż w przypadku standardowych dzianin tego typu.

Bluza Quest marki Salomon
Jest dostępna w damskiej i męskiej wersji. Bluza posiada zintegrowany kaptur, płaskie szwy, otwory na kciuki, jedną kieszeń na piersi i dwie boczne zapinane na zamek.
Dzianina: Polartec® Thermal Pro® High Loft z panelami wykonanymi z  Polartec® Power Stretch®
Cena brutto: ok. 869 zł

Bluza Schneefeld marki Mammut
Ta bluza występuje również w wersji męskiej – model Eiswand. Bluzy są świetnie skrojone i dostępne w atrakcyjnej gamie kolorystycznej. Posiadają otwory na kciuki, obszycia kieszeni zostały wzmocnione taśmą Gorilla.
Dzianina: Polartec® Thermal Pro® High Efficiency
z technologią Hardface
Cena brutto: ok. 799 zł


WARSTWA TRZECIA – zewnętrzna
Spełnia funkcję ochronną, między innymi przed deszczem śniegiem czy wiatrem. Polartec oferuje całą gamę dzianin „zewnętrznych”, znajdziemy w niej zarówno softshelle jak i hardshelle.
Do grupy softshelli zaliczamy: Polartec® Windbloc®, Polartec® Power Shield®, Polartec® Power Shield® O2, Polartec® Power Shield® Pro, Polartec® Wind Pro®. Kategorię hardshell reprezentuje Polartec® NeoShell®  - nowa, wodoodporna i oddychająca dzianina.

Kurtka Brethorn marki Alpinus
Jest dostępna w damskiej i męskiej wersji. Kurtka posiada  krój typu FIT, laminowane szwy, zintegrowany kaptur, przedłużony tył, regulowane mankiety, kieszonkę na Ski pass oraz dwie boczne zapinane na zamek.
Dzianina: Polartec® Power Shield® Pro
Cena brutto: ok.1199 zł

Dodaj komentarz