#
Skip to main content

Vratna Słowacja - krótka recenzja

Autor: Piotr Tomczyk | |   Narty biegowe
Polana przy wyciągach.(foto: Piotr Tomczyk)
Polana przy wyciągach.(foto: Piotr Tomczyk)
Polana przy wyciągach.(foto: Piotr Tomczyk)
Polana przy wyciągach.(foto: Piotr Tomczyk)
Polana przy wyciągach.(foto: Piotr Tomczyk)
Jest szeroko (foto: Piotr Tomczyk)
Jest szeroko (foto: Piotr Tomczyk)
Jest szeroko (foto: Piotr Tomczyk)
Jest szeroko (foto: Piotr Tomczyk)

Wybierając słowacką Vratną brałem pod uwagę odległość z Katowic, czas dojazdu, warunki śniegowe, urozmaicenie tras. Szczególną uwagę zwróciłem na to, aby  w ośrodku do którego się udam były trasy łatwe. Chciałem sprawdzić jak poradzą sobie dzieci pierwszy raz na śniegu w tym sezonie.

        Do Vratnej jechaliśmy z Katowic przez Cieszyn, Żylinę  2 godziny 40 minut, z Cieszyna do Żyliny jest 77km. Jadąc do Vratnej  zauważyłem kilka zmian.  Powstała nowa droga ekspresowa przed Żyliną, zjazd w stronę Vratnej też się zmienił. Skręca się w lewo po przejechaniu rzeki a nie przed rzeką. Do Vratnej jedzie się przez miejscowości: Gbelany, Bela, Trechova w której skręcamy w prawo do ośrodka . Jadąc z Żyliny po drodze mijaliśmy miejsce przeznaczone pod fabrykę firmy KIA.

Obecnie warunki śniegowe w większości ośrodków narciarskich są dobre więc byłem spokojny o ilość śniegu na stokach. Stoki Ski Centrum Vratna są sztucznie dośnieżane i oświetlone w nocy. Zwróciły moją uwagę łaty ze skalą które wskazywały na śnieżną pokrywę do 80 cm. Śnieg był zmrożony, twardy pokryty pyłem który w niewielu miejscach tworzył małe muldy. Na szczęście dzień wcześniej naostrzyłem narty. Przy obecnych warunkach polecam sprawdzenie ostrości kantów na nartach i ewentualne ich naostrzenie.

W ośrodku miejsce do zaparkowania samochodu znalazłem bez problemu choć na miejscu byliśmy około 10:40. Przywitało nas słońce i temperatura -11 stopni w cieniu. Po ubraniu butów narciarskich, wyciągnięciu nart udaliśmy się kupić skipasy. Wybrałem dla siebie i dla dzieci skipas 4 godzinny, czas jest liczony od pierwszego skasowania skipasu.  W cenniku znajdziemy różne rodzaje skipasów. Ucieszyły minie zniżki dla dzieci. Ciekawe który ośrodek w Polsce daje zniżki dla dzieci ? Ceny naszych skipasów: osoba dorosła 490 koron słowackich, dwoje dzieci po 310 koron. Zapłaciłem za wszystkie skipasy ważne w jednym dniu przez cztery godziny 1110 koron. Po przeliczeniu na złotówki wychodzi około 115 zł. Dla porównania całodzienny skipas dla naszej rodziny kosztuje 156 zł. W ośrodku są przynajmniej dwie kasy. Jedna przy parkingu druga przy wyciągu krzesełkowym. Po zakupieniu skipasów udaliśmy się na wyciąg po przeciwnej stronie. Wciąg ten jest oznaczony literą N. Duża polana o łagodnym nachyleniu była w słońcu. Na niej po raz pierwszy w tym sezonie dzieci spróbowały swoich sił. W kolejce  do wyciągu talerzykowego staliśmy do 10 minut.

Po kilku zjazdach przenieśliśmy się na wyciąg krzesełkowy. Jest wybudowany na stoku z trasami zaznaczonymi na planie kolorem czerwonym. Trasy te mają średnie nachylenie z dwoma miejscami gdzie nachylenie średnie przechodzi w duże. Śnieg był bardzo twardy i nośny, sprawiał spore kłopoty osobom z tępymi nartami. Narciarzom tym narty uciekały w bok a zatrzymanie się było dosyć trudne. Kolejek do wyciągu krzesełkowego nie było w ogóle.
Po kilku zjazdach zdecydowaliśmy się na odpoczynek i na małe co nieco. Wybraliśmy bar zaraz przy wyciągu. Było na tyle zimno, że nie zdecydowaliśmy się siedzieć na dworze.

Znaleźliśmy miejsce siedzące w środku. Sprzęt narciarski wzięliśmy z sobą do środka. Nie było tam stojaków i tak jak wszyscy oparliśmy go o ścianę. Dzieci i ja zamówiliśmy po porcji frytek, kiełbaskę z musztardą, herbatę i paluszki serowe dla spróbowania. Za wszystko zapłaciłem 300 Koron (31 zł). Po posiłku wybraliśmy się na stoki na Poludńovy Gruń. Trasy tam są szerokie były również dobrze przygotowane. Nachylenie ich określam jako średnie na mapie są oznaczone kolorem czerwonym. Na tym stoku spędziliśmy resztę naszego czasu.
Stoki Ski Centrum w Vratnej są alternatywą dla przepełnionych stoków Beskidu. W sumie według gospodarzy jest w ośrodku 16 wyciągów. Podróż z Katowic jest dłuższa ale czas spędzony w podróży odrobiliśmy stojąc w mniejszych kolejkach do wyciągów. Okoliczne góry Małej Fatry mają od 1600 do 1708m. Mikroklimat w dolinie utrzymuje śnieg do początków wiosny.


Jest szeroko (foto: Piotr Tomczyk)
Jest szeroko (foto: Piotr Tomczyk)

Dodaj komentarz