#
Skip to main content

Akcja ratunkowa w górach nie zawsze bezpłatna

Autor: |

Ferie zimowe to idealny moment na wyjazd w góry. Miłośnicy białego szaleństwa mogą szusować na stokach, zaś dla tych, którzy nie jeżdżą na nartach dobrą alternatywą są długie spacery. Jednakże podczas pobytu w górach mogą pojawić się niespodziewane problemy, które w skrajnych sytuacjach wymagają nawet pomocy wyspecjalizowanych służb ratowniczych.

Rozwaga przede wszystkim
Aktywny wypoczynek w górach, zwłaszcza zimą, wymaga od turystów zachowania szczególnej ostrożności. Niezależnie, czy spędzamy czas na stoku szusując na nartach lub desce czy też wybieramy piesze wycieczki, powinniśmy na siebie uważać.
Czasami jednak zdarzają się sytuacje, na które nie mamy wpływu, a mogą one stanowić dla nas duże zagrożenie. Może to być niespodziewane zejście lawiny, zagubienie na szlaku lub nagłe pogorszenie pogody, które uniemożliwi nam powrót do hotelu. W takim przypadku często niezbędna okazuje się pomoc służb ratowniczych.

Akcja ratunkowa często na koszt poszkodowanego
W większości krajów europejskich koszty związane z akcją ratowniczą czy poszukiwawczą przeprowadzaną w górach pokrywa osoba poszkodowana. Nie są to małe sumy.
Dla przykładu, na Słowacji, gdzie co roku zimą wybiera się coraz więcej polskich turystów, koszt zwiezienia osoby poszkodowanej ze stoku zaczyna się od 400 zł. W przypadku pomocy po zejściu lawiny koszt ten wzrasta nawet do 15 000 zł. Z kolei jeśli transport medyczny osoby poszkodowanej do najbliższej placówki medycznej wymaga użycia śmigłowca, jest to wydatek rzędu kilku tysięcy euro. Ubezpieczyciel pokryje ten koszt, jeżeli osoba poszkodowana wykupiła ubezpieczenie rozszerzone o ryzyka powstałe podczas uprawiania narciarstwa (pakiet SKI) lub uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiedniego ubezpieczenia, zostaniemy obciążeni całościowym kosztem przeprowadzonej akcji.

Ubezpieczenie podróżne bezwzględnie konieczne
Aby uniknąć sytuacji, w której zostajemy obarczeni tak wysokimi kosztami, warto przed wyjazdem w góry pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu podróży rozszerzonym o pakiet SKI. Zapewni nam to między innymi zwrot kosztów leczenia i transportu, NNW, ubezpieczenie bagażu oraz pakiet assistance zawierający pomoc medyczną 24h na dobę czy pomoc w przypadku kradzieży środków płatniczych. Pakiet SKI to również gwarancja zwrotu kosztów wypożyczonego sprzętu narciarskiego i zakupionych karnetów, jeśli nie mogliśmy z nich skorzystać ze względu na wypadek podczas uprawiania narciarstwa.

Jak podkreśla Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca ERV (Europäische Reiseversicherung AG Oddział w Polsce), posiadanie ubezpieczenia rozszerzonego o pakiet SKI gwarantuje także pokrycie niezbędnych i udokumentowanych kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej prowadzonej przez wyspecjalizowane służby ratownicze w celu ochrony zdrowia i życia poszkodowanego - Limit odpowiedzialności ERV wynosi 5 000 euro i do takiej kwoty pokrywamy koszty związane z prowadzeniem działań ratowniczych – dodaje Kalitowska.

Ubezpieczenia podróżne z rozszerzeniem o pakiet SKI można zakupić w biurach podróży na terenie całego kraju oraz poprzez stronę internetową ubezpieczyciela www.erv.pl