#
Skip to main content

Włoskie dolce vita dla narciarzy w rejonie Val Senales – Maso Corto

Południowy Tyrol, najbardziej wysunięta na północ prowincja Włoch, łączy w sobie gwarny, włoski styl życia z alpejskim spokojem i opanowaniem. W wyjątkowym rejonie Val Senales – Maso Corto zażyjecie narciarskich przyjemności, skosztujecie wspaniałego jedzenia, a do głowy uderzy wam przepyszne wino z lokalnych winnic. A wszystko to w połączeniu z niesamowitym krajobrazem Alp i perfekcyjnie przygotowanymi stokami. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto zaplanować tutaj zimowy wypoczynek!

Na lodowcu Schnalstal w Maso Corto (foto: Peter Santer)
Na lodowcu Schnalstal w Maso Corto (foto: Peter Santer)
Dolce vita w Maso Corto (foto: Alex Filz )
Dolce vita w Maso Corto (foto: Alex Filz )
Lodowiec w Maso Corto (foto: Martin Rattini)
Lodowiec w Maso Corto (foto: Martin Rattini)

Aż 300 słonecznych dni w roku

Val Senales to prawdziwy raj dla zapalonych narciarzy. Kto raz złapał bakcyla sportów zimowych, nie odmówi sobie możliwości szusowania po setkach kilometrów tras narciarskich. Te olbrzymie, wapienne turnie wydają się sięgać nieba. Nowoczesne wyciągi, rewelacyjnie położone stoki, przepiękne widoki i klimatyczne karczmy dla turystów – kto nie ma ochoty już teraz zakładać nart? Co ciekawe, odwiedzając Val Senales możemy liczyć nie tylko na gwarancję śniegu, ale także i słońca – w tym regionie świeci ono przez 300 dni w roku! A kiedy pomyślimy sobie, jak ta alpejska przygoda przeplata się ze śródziemnomorskim stylem życia, kulturą i kuchnią, nie pozostaje nic innego, niż planować zimowy urlop w dolinie Val Senales. Od czego zacząć?

Maso Corto – tu sezon narciarski trwa od października do maja

Przygodę z Południowym Tyrolem warto rozpocząć od ośrodka narciarskiego Maso Corto, który jest położony w rejonie doliny Val Senales/Schnalstal. Mieści się on na wysokości 2011–3212 m n.p.m. A to sprawia, że sezon narciarski trwa tu od października aż do maja.

Co go wyróżnia na tle innych miejsc? Przede wszystkim 35 kilometrów naprawdę dobrze przygotowanych, nowoczesnych tras zjazdowych. Val Senales to zapierające dech w piersiach szlaki. Szczyty, które podziwiamy podczas zjazdów, sięgają nawet 3000 m n.p.m. i oferują przepiękne widoki na Alpy. Co ważne, każdy znajdzie tu trasę na miarę swoich umiejętności i potrzeb.

(foto: Tourismusverein Schnalstal Peter Santer)
(foto: Tourismusverein Schnalstal Peter Santer)

Dodatkowym atutem jest doskonale zorganizowana infrastruktura dla najmłodszych, dzięki czemu jest to bezpieczne miejsce dla całych rodzin. Bezkresna biel i natura, do tego klimatyczne, tradycyjne i pełne dobrego nastroju chaty oraz karczmy – to wszystko zapewnia niesamowite doznania i głęboki relaks. W pełnym słońcu poznajemy dziewiczą dolinę i podziwiamy malownicze, imponujące lodowce u jej podnóża.

W Schnalstal odpoczniesz z dala od ludzi

Co ciekawe, nie spotkamy tu tłumów. Mieszka tu niewiele osób. Dolina Val Senales jest raczej domem dla wielu gatunków zwierząt alpejskich niż mocno obleganym ośrodkiem turystycznym – co w dzisiejszych czasach jest prawdziwą rzadkością. Sprawia to, że region ten staje się idealnym pomysłem na urlop na łonie natury. Możemy tu jeździć na nartach, odpoczywać, degustować tradycyjne posiłki i regionalne wina, możemy też oddać się pieszym wędrówkom. I właśnie podczas jednej z takich przechadzek alpiniści odkryli tu doskonale zachowaną mumię sprzed 5300 lat! Może i nas spotka taka przygoda?

(foto: Tourismusverein Schnalstal Martin Rattini)
(foto: Tourismusverein Schnalstal Martin Rattini)

Dodatkowo możemy też liczyć na wiele wyjątkowych wydarzeń i ciekawych imprez regionalnych. Warte uwagi są chociażby biegi narciarskie, podczas których narciarze z różnych stron świata „prześlizgują się” po lodowcu. Dla miłośników wydarzeń kulinarnych znajdzie się też ciekawa propozycja: „The Glacier Wine Rallye”. To wyjątkowa impreza połączona z degustacją wina, podczas której narciarze przechodzą z jednego schroniska do drugiego i mają okazję smakować lokalnej kuchni.

Jak dostać się do Maso Corto w Południowym Tyrolu?

Aby dojechać do Maso Corto w Val Senales, nie musisz planować długiej podróży. Samochodem z Warszawy dojedziemy tu w 15 godzin tak zwaną „drogą brennerską”. Możemy też wybrać pociąg – do wyboru mamy dwie trasy: Monachium - Innsbruck - Brennero/Brenner - Bolzano/Bozen oraz Wiedeń - Salzburg - Innsbruck - Brennero - Bolzano. Jeśli wolimy podróżować samolotem, to także jest taka możliwość. Lotniska dostępne najbliżej Południowego Tyrolu znajdują się w Innsbrucku lub Weronie. Sprawdź najbardziej dogodne połączenia i już dziś zaplanuj aktywny wypoczynek.

Hotele i apartamenty w Maso Corto - Val Senales

Booking.com
Advertisement