TOP 7 najlepszych ośrodków narciarskich z regionu Europy Środkowo-Wschodniej

Nowoczesna infrastruktura, kompleksowe usługi i urzekające widoki grzbietów górskich pokrytych białym puchem – to oferta najlepszych ośrodków narciarskich z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które znalazły się we wspólnym informatorze niemieckiego portalu SkiResort i brytyjskiego magazynu „The Independent”.

Choć kurortom z obszaru CEE trudno stanąć w szranki z potężnymi ośrodkami w Alpach czy Dolomitach, sukcesywnie inwestując w swój rozwój, przyciągają coraz więcej narciarzy, otwartych na nowe doznania.

O tym, czy dany kurort trafi do listy najlepszych, decyduje wiele czynników – jakość i długość nartostrad, ich obsługa i naśnieżenie, warunki pogodowe, baza gastronomiczno-hotelowa, parkingowa czy dodatkowe rozrywki. Standardem stają się spirale zróżnicowanych nartostrad, pokrytych, w razie potrzeby, sztucznym śniegiem, nowoczesne i przepustowe wyciągi czy siatka restauracji i barów na stoku. Dodatkowo, właściciele białych kurortów inwestują we wszelkie usługi dodatkowe – takie jak fun parki, tory saneczkowe, trasy biegowe, aquaparki, baseny termalne centra SPA, dyskoteki bądź zintegrowane systemy go pass itd.

Siedem najlepszych ośrodków narciarskich z regionu CEE, których lista znajduje się poniżej, spełnia wszystkie kryteria globalnych kurortów.

Trzy z nich: bułgarski Bansko, słowacka Jasná i Špindlerův Mlýn znajdujący się w Czeskiej Republice, uzyskały w tym roku nagrodynajlepszych ośrodków narciarskich w swoich krajach w „World Ski Awards“. Ten międzynarodowy konkurs wyróżnia najlepsze stacje narciarskie, hotele oraz operatorzy kolei linowych na całym świecie. Tym sposobem Bansko, Jasná i Špindlerův Mlýn znalazły się w gronie tak legendarnych ośrodków jak fancuski Val Thorens, szwajcarski Laax, kanadyjski Lake Louise czy Deer Valley Resort z USA.

Autor zestawienia: snowsherpa

Zdjęcia: TMR a.s.; Kopanik Ski, Ski Resort Poiana Brasov, Ski Areal Spindleruv Mlyn; Szczyrkowski Ośrodek Narciarski sp. z o.o.; Ski Resort Bansko