10 miejsc w Polsce na wycieczkę skitourową

Narciarstwo zjazdowe jest najpopularniejsza formą aktywności zimowej Polaków. Jednak coraz więcej zwolenników zdobywają sobie skitoury – czyli wędrówki narciarskie. Można by wręcz powiedzieć, że moda na nie powraca – w ten sposób bowiem używano przez wiele lat nart w Polskich górach, zanim powstały pierwsze wyciągi. Polskie góry świetnie nadają się do organizowania krótszych i dłuższych wycieczek na nartach, łącznie z kilkudniowymi rajdami. Oto nasze propozycje na 10 miejsc, które warto odwiedzić na nartach skitourowych.

Od razu na wstępie wyjaśnijmy – celowo ominęliśmy na naszej liście Tatry, które wymagają już nieco większego doświadczenia narciarskiego i obycia z wysokimi górami. Są także zupełnie inną materią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. My natomiast skupiliśmy się na naszych niższych górach, które świetnie nadają się zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – porządne podejścia, możliwość pojeżdżenia w cudownym puchu górskich hal, pośmiganie między drzewami, a przy wielodniowych wędrówkach – nocleg w gościnnych, przytulnych schroniskach.

Przy naszym zestawieniu wzięliśmy też pod uwagę, że zima w tym roku nie szaleje z ilością śniegu. Dlatego w miarę możliwości dobieraliśmy tak miejsca na naszej liście, by przy mniejszej ilości śniegu w dolnych partiach terenów, można było zjechać przygotowaną trasą narciarską, choć nie zawsze jest to możliwe. A więc – do dzieła!

Autor: ask

Zdjęcia: ask i Narty.pl