10 dużych stacji narciarskich położonych najbliżej Polski

Narciarze z Polski, są w tej sytuacji, że jeśli chcą poszusować w dużym ośrodku narciarskim – muszą wyjechać w Alpy. Wszak największy ośrodek w kraju – Szczyrk – oferuje na jednym karnecie niewiele ponad 30 km tras. Zdecydowanie za mało jak na nasze aspiracje – bo przecież „połykanie” kilometrów i przemieszczanie się pomiędzy dolinami i szczytami, to rzecz którą w całej tej zabawie najbardziej się lubi. Przedstawiamy więc listę 10 dużych ośrodków położonych najbliżej naszych granic.

Oczywiście na początek należałoby się zastanowić co to znaczy duży ośrodek narciarski? Z pewnością należą do takich te miejsca, w których toki położone są na kilku górach, w różnych dolinach lub obejmują kilka miejscowości.

Duże stacje to także pewien poziom ekskluzywności – nie może być więc ich za dużo. Ponieważ najbliższej położonym krajem alpejskim jest Austria, nie chcieliśmy by nasze zestawienie przekształciło się w wewnętrzny ranking austriacki – dlatego więc przyjęliśmy za graniczna wartość liczbę 150 km tras. Jest to też naszym zdaniem taka wielkość, która zapewnia że podczas tygodniowego pobytu nie będziemy zbyt często powtarzać tych samych zjazdów.

Oto więc nasza dziesiątka – w kolejności od najbliżej do najdalej położonych od granic Polski stacji (za punkt od którego liczyliśmy odległości przyjęliśmy Gorzyczki, gdzie opuszcza nasz kraj autostrada A1 – jedyna, która jak na razie prowadzi z Polski na południe).