Skip to main content
umpa

Zapalenie krtani - jak powstaje? Objawy, zapobieganie, leczenie

Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/
Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Zapalenie krtani to dość poważna przypadłość, której nie powinno się bagatelizować. Do zapalenia dochodzi zwykle na skutek przeciążenia strun głosowych lub powstałej infekcji. W zdecydowanej większości przypadków nie obejdzie się bez wizyty u doświadczonego specjalisty, chociaż w łagodniejszych sytuacjach można się zdecydować na wypróbowanie domowych sposobów na zapalenie krtani. Kluczowe jest to, aby posiadać na ten temat szeroką wiedzę i nie doprowadzić po drodze do żadnych błędów, które mogłyby jedynie pogłębić stan zapalny. 

Zapalenie krtani - co to tak właściwie jest?

Podstawowym zadaniem krtani jest wydawanie dźwięków, dlatego jeśli dojdzie do zapalenia tego odcinka może to skutkować utratą głosu, chrypką lub też trudnościami z mówieniem. Może to być uciążliwe przede wszystkim dla piosenkarzy/wokalistów, ale też dla nauczycieli oraz zwykłych osób, ponieważ trudno wyobrazić sobie komfortowe funkcjonowanie w społeczeństwie bez możliwości wydawania pożądanych dźwięków. Zapalenie krtani to nic innego, jak poważny stan zapalny górnych dróg oddechowych. 

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia krtani? Na jakie rodzaje można podzielić?

Do najczęstszych przyczyn zapalenia krtani można zaliczyć m.in. takie czynniki, jak:

 • infekcja wirusowa,
 • infekcja bakteryjna,
 • infekcja grzybicza,
 • znaczne nadużywanie stron głosowych,
 • szkodliwe działanie alergenów i substancji drażniących, wdychanie chemicznych oparów,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • zapalenie gardła i zatok,
 • zanieczyszczone powietrze,
 • nieżyt nosa,
 • nadmierne palenie papierosów.

Zachorowania na zapalenie krtani przybierają na sile głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to na dworze panują stosunkowo niskie temperatury i bardzo łatwo o złapanie groźnej infekcji. Taki stan zapalny można jednak podzielić na dwa podstawowe rodzaje, a mianowicie: ostry (trwa krótko, ale niezwykle intensywnie) i przewlekły (trwa zdecydowanie dłużej, nawet powyżej 3 tygodni).

Jakie objawy występują przy zapaleniu krtani? Wskazówki

Zapalenia krtani trudno u siebie nie zauważyć, ponieważ omawiany stan zapalny jest związany z dość łatwymi do zaobserwowania objawami. Mowa przede wszystkim o uciążliwej chrypce, która pojawia się w najmniej spodziewanym momencie, a więc przed jakimś ważnym występem lub też przed rozpoczęciem zajęć na uczelni i w szkole. Dochodzą do tego: czasowa utrata głosu, uczucie łaskotania w gardle (trudno je w jakikolwiek sposób opanować), suchość w gardle, obniżone samopoczucie, gorączka, ból przy przełykaniu i suchy kaszel. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie tego typu objawy powinien jak najszybciej umówić się na wizytę u laryngologa, tak aby specjalista mógł postawić właściwą diagnozę i rozpocząć leczenie.

Zapalenie krtani - jak temu skutecznie zapobiec?

Istnieją pewne sposoby, dzięki którym pacjenci mogą zapobiec powstawaniu stanu zapalnego krtani. Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o wyeliminowaniu lub znacznym ograniczeniu papierosów. Poza tym warto pomyśleć o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, w których często się przebywa (np. biura, gabinety, salon, sypialnia) i ograniczeniu szkodliwego działania czynników/substancji drażniących (kurzu i oparów). Nie obejdzie się też bez ochrony krtani w trakcie niekorzystnych warunków atmosferycznych (przy pomocy apaszki, chustki lub szalika). 

Jak leczyć zapalenie krtani? Co z domowymi sposobami?

Leczenie zapalenia krtani powinno być wdrożone przez wykwalifikowanego laryngologa, który posiada na ten temat dostatecznie rozwiniętą wiedzę i będzie w stanie pomóc pacjentom zmagającym się ze stanem zapalnym krtani. Najpopularniejsze metody leczenia przy tego typu przypadłości to:

 • leczenie farmakologiczne - zwykle przy ostrym (wirusowym) zapaleniu krtani,
 • preparaty o właściwościach przeciwzapalnych,
 • aerozole na bóle gardła,
 • syropy rozrzedzające wydzielinę,
 • kortykosteroidy - przy zaburzeniach oddychania i znacznym obrzęku błony śluzowej,
 • leczenie objawowe - przy przewlekłym zapaleniu krtani, ważne jest wyeliminowanie wszelkich czynników drażniących,
 • antybiotyki - przy infekcjach bakteryjnych.

Godne uwagi jest to, że domowe sposoby nie powinny zastępować leczenia farmakologicznego, lecz jedynie je wspomagać (warto porozmawiać o tym z laryngologiem, zwykle domowe metody wdraża się w łagodniejszych przypadkach). Najczęściej stosowane to m.in.: inhalacje (np. z wykorzystaniem rumianku, szałwii i olejku eukaliptusowego), oszczędzanie głosu (ograniczenie głośnych rozmów i krzyków), przebywanie w pomieszczeniach z odpowiednio nawilżonym powietrzem, picie dużej ilości płynów, regularne nawilżanie gardła (z pomocą tabletek do ssania i płukania gardła letnią wodą z ziołami) oraz wyeliminowanie ostrych przypraw (potraw) i papierosów. 

Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/ Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/