Skip to main content
umpa

Verbier – idealne warunki narciarskie przez pół roku

Autor: |
fot. kowalskimichal.com
fot. kowalskimichal.com

Verbier to ośrodek narciarski położony w Szwajcarii, w Alpach Zachodnich na wysokości 1500 m n.p.m., który w 2018 roku otrzymał tytuł najlepszej stacji narciarskiej w kraju. Stacja, wraz z innymi pięcioma ośrodkami: Nendaz, Veysonnaz, Thyon, La Tzoumaz i Bruson tworzy Cztery Doliny –największy obszar narciarski w Szwajcarii, oferujący 410 km świetnie przygotowanych tras. Cztery Doliny to jeden z największych i najlepszych obszarów do uprawiania białego szaleństwa w Europie. Tym samym, Verbier będące jego częścią, jest jedną z topowych miejscówek na zimową eskapadę.

Warunki śniegowe w Verbier

Verbier znane jest ze znakomitych warunków narciarskich i świetnego naśnieżenia. Z racji położenia, w niektórych partiach śnieg leży od listopada aż do maja, dzięki czemu sezon trwa aż pół roku. W Verbier nie ma właściwie ryzyka kiepskich warunków narciarskich, nawet na początku czy końcu sezonu. A na lodowcu, ze szczytem Mont Fort, położonym na wysokości 3300 m n.p.m., szusować można nawet latem. Nie dziwi więc fakt, że według dużej liczby amatorów białego szaleństwa, Cztery Doliny to jeden z najlepszych obszarów narciarskich na świecie. Zwłaszcza że jest gdzie poszaleć: 200 km tras w samym Verbier oraz 410 km tras w Czterech Dolinach, położonych na wysokości od 850 do 3300 m n.p.m., mówi samo z siebie. W połączeniu ze szwajcarską organizacją ośrodek plasuje się w czołówce europejskich miejscówek do jazdy na desce i nartach.

Trasy w Verbier

W resorcie znajduje się sporo tras dla początkujących, ale to amatorzy białego szaleństwa o bardziej zaawansowanych umiejętnościach będą mogli tu najbardziej poszaleć. W sumie zjazdów o średnim i trudnym poziomie zaawansowania jest aż 49! Co bardziej odważniejsi sprawdzić mogą się na 7 oznakowanych trasach off-piste’owych (unikatowy koncept!) albo jednym z najtrudniejszych zjazdów na świecie - trzykilometrowym Tortin. Miłośnicy freeride’u również nie będą zawiedzeni, bo Verbier uznawane jest za ich mekkę! To tutaj co roku odbywa się Xtreme de Verbier - finał zawodów freeride’owych - Freeride World Tour. Snowparków w Czterech Dolinach również nie brakuje, a każdy z nich zaprojektowany jest w innym klimacie. W samym Verbier warto wybrać się do Swatch Snowpark, położonym na wysokości 2250 m n.p.m.

Miasteczko Verbier - wyjedź w Alpy z polskim biurem!

Do Verbier wybierzesz się ze SnowShow – polskim biurem turystycznym, które specjalizuje się w wyjazdach w Alpy. Ośrodek ten jest najbardziej międzynarodową stacją Czterech Dolin z niezwykle bogatą ofertą après-ski. Knajp do przyjemnego zakończenia dnia na snowboardzie lub nartach jest bardzo dużo, zarówno w samym miasteczku, jak i na stoku. Restauracji do spróbowania lokalnej kuchni też nie brakuje. Jednym słowem: każdy znajdzie coś dla siebie. Samo miasteczko Verbier ma typowo górski klimat i jest niezwykle malowniczo położone, z czego skorzystali organizatorzy Tour de Suisse i Tour de France, organizując tu etapy obydwu wyścigów. Verbier jest stacją narciarską, która posiada wszystkie elementy gwarantujące świetny wypad zimowy na narty i deskę. To dzięki takim miejscom, wyjazdy do Szwajcarii stają się w Polsce coraz bardziej popularne.

fot. kowalskimichal.com fot. kowalskimichal.com