Skip to main content
umpa

Sprzęt narciarski – ile kosztuje i co zawiera?

Autor: |

Zastanawiasz się, ile kosztuje sprzęt narciarski? Nie wiesz, czy kupić, czy wypożyczyć? A może planujesz inwestycję w narciarskie wyposażenie i chcesz wiedzieć, jakich cen spodziewać się w sklepach? Jeśli tak, poniższy tekst jest dla Ciebie.

Sprzęt narciarski – co trzeba kupić?

Sprzęt narciarski, bez którego ani rusz, to narty i specjalne buty. Chcąc jeździć na stoku, musisz je posiadać, ponieważ razem tworzą one starannie zaprojektowaną całość i utrzymują prawidłowe usztywnienie stawów skokowych. Pamiętaj, aby wybrać dobrze dopasowane buty narciarskie. Jeśli nie wiesz, jak je dobrać, poproś o pomoc pracownika sklepu. W przeciwnym wypadku na pozór komfortowe buty mogą po kilku godzinach na stoku okazać się Twoją zmorą. Kupując narty do rekreacyjnej jazdy w sezonie zimowym, zwróć uwagę na ich długość. Przyjmuje się, że aby określić optymalny rozmiar, od wzrostu narciarza odejmuje się około 15 cm. Wielu narciarzy korzysta także z kijków, które pozwalają utrzymać równowagę i są wsparciem podczas podchodzenia pod górę.

Czy to wystarczy, aby szaleć na stoku? Teoretycznie tak, ale byłaby to jazda niezbyt komfortowa i niekoniecznie bezpieczna. Musisz zatem przygotować się na jeszcze kilka wydatków. Podstawą jest ochrona głowy, dlatego bezwarunkowo zakup kask. Podczas śnieżycy czy słonecznego dnia nieocenione okazują się również narciarskie gogle. Ponadto zainwestuj w:

  • nieprzemakalne rękawice,
  • chustę lub komin na głowę pod kask,
  • odpowiednią kurtkę,
  • wodoszczelne spodnie,
  • bieliznę termiczną,
  • grubsze skarpety narciarskie.

Jazda na nartach. Czy to drogi sport?

Na wstępie należy zaznaczyć, że podane ceny odnoszą się do wyposażenia najbardziej podstawowego, które oferowane jest przez specjalistyczne sklepy narciarskie. Ceny za komplet nart zaczynają się od ok. 700 zł, za buty trzeba zapłacić przynajmniej 400 zł. Natomiast jeżeli zależy Ci na bardziej zaawansowanym wyposażeniu, trzeba się przygotować na kwoty sięgające nawet kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Sporym wydatkiem jest zakup wodoszczelnych spodni i kurtki. Chcąc wyposażyć się w produkty, które poradzą sobie z mokrym śniegiem podczas całodziennej jazdy, trzeba zapłacić w sumie ok. 1000 zł. Ceny kasków zaczynają się od ok. 150 zł, ale warto wydać trochę więcej i wybrać model z lepszymi zabezpieczeniami, wszak na zdrowiu nie opłaca się oszczędzać. Kupując gogle i rękawice, wydasz co najmniej 150-250 zł. Najtańsze z tego wszystkiego wydają się kijki – powszechnie wykorzystywane zestawy kosztują w sklepach 50-70 zł.

Podsumowując, aby wyposażyć się w podstawowy ekwipunek, który umożliwi Ci wygodną jazdę, musisz wydać na początek ok. 2500 zł, i to bazując na produktach naprawdę ze średniej półki cenowej. Ponadto w zestawieniu nie uwzględniliśmy innych akcesoriów, takich jak czapka czy odzież termiczna. Jeżeli brakuje Ci środków, możesz rozważyć zaciągnięcie małego kredytu czy pożyczki online.

Kiedy zdecydować się na zakup sprzętu narciarskiego?

Przedstawione wyżej koszty dla jednej osoby będą akceptowalne, a dla drugiej okażą się zbyt duże, dlatego wielu pasjonatów jazdy na nartach decyduje się na usługi wypożyczalni. Zatem kiedy zdecydować się na zakup sprzętu narciarskiego? O wyposażeniu się we własny ekwipunek pomyśl wtedy, gdy będziesz już co najmniej średnio zaawansowanym narciarzem obeznanym ze specyfiką sprzętu i mającym większą świadomość swoich potrzeb. Inwestycja we własne narty, buty i pozostałe akcesoria to dobry pomysł także w sytuacji, gdy jesteś już stałym bywalcem stoków narciarskich.