Skip to main content
umpa

Skoki narciarskie - jak zostać skoczkiem?

Autor: |

Skoki narciarskie to jedna z najbliższych polskim sercom dyscyplin sportowych. Mistrza Świata – Adama Małysza – zna chyba każdy. W latach jego największych sukcesów przed telewizorami zasiadały miliony widzów, aby kibicować ukochanemu zawodnikowi. Z całą pewnością wielu kibiców zapragnęło choć na chwilę znaleźć się w powietrzu, poczuć wiatr w skrzydłach i stanąć na najwyższym stopniu podium przy aplauzie publiczności. 

Skoki narciarskie – ulubiona dyscyplina milionów Polaków

Popularyzacja sportu sprawiła, że coraz więcej młodych ludzi zapragnęło spróbować swoich sił w tej dziedzinie i uprawiać skoki narciarskie. Dzieci wraz z rodzicami zastanawiali się, jak zostać skoczkiem narciarskim i rozpocząć karierę. Co zrobić, aby pomóc pociechom spełniać marzenia o zdobyciu medalu olimpijskiego czy tytułu mistrza świata? Zadanie to nie jest proste – ale jak najbardziej możliwe.

Skoki narciarskie – poszukaj klubu sportowego

Jak zostać skoczkiem narciarskim? Na samym początku warto zastanowić się, czy osoba chętna do podjęcia się tego niezwykle trudnego zadania, może zająć się uprawianiem tej dziedziny sportu. Główną kwestią jest oczywiście miejsce zamieszkania, bliskość skoczni oraz klubów sportowych. Treningi odbywają się bowiem dość często, nawet kilka razy w tygodniu. Jeśli więc młody człowiek mieszka daleko, wraz z rodzicem będzie musiał pokonywać duże odległości, aby móc rozwijać swój warsztat narciarski. Wiąże się to nie tylko z koniecznością posiadania odpowiedniej ilości czasu, ale także pieniędzy na dojazd.

Jeśli mały sportsmen ma serce do tej dziedziny sportu, mnóstwo chęci i samozaparcia – odległość nie stanowi aż tak dużego problemu. W Polsce istnieje wiele renomowanych szkół mistrzostwa sportowego, do których rodzic może wysłać pociechę. System porannego treningu i popołudniowych lekcji sprawdza się w tym przypadku doskonale. Uczeń ma wsparcie profesjonalnej opieki trenera. Będzie również znajdować się nieopodal miejsca, w którym mają odbywać się zajęcia sportowe.

Trening skoków narciarskich tylko z odpowiednim trenerem

Po znalezieniu odpowiedniego klubu należy rozpocząć działania docelowe. Ważnym krokiem jest rozmowa z trenerem, który poprosi o wszelkie badania, które potwierdzą zdrowie dziecka i możliwość jego uczestnictwa w zajęciach. Następnie – czas na trening. Oczywiście, pierwsze zajęcia polegają najczęściej na zajęciach ogólnych, sprawdzeniu poziomu rozwoju sportowego, a kolejnym krokiem jest próbny trening skoków narciarskich na sali. Zajęcia te polegają na ustawieniu się w pozycji najazdowej i skoku na wyciągnięte do góry ręce trenera.

Lekcje teoretyczne to podstawa. Po nich następuje praktyczny trening skoków narciarskich. Zjazd na nartach ze skoczni to ogromne wydarzenie dla młodych skoczków. Może zdarzyć się, że w tym momencie zrezygnują. To moment, w którym pojawiają się lęki przed upadkiem i bólem. Jeśli jednak młodzieniec przełamie się – ruszy z progu i wykona swój pierwszy skok. Wraz z kolejnymi doświadczeniami rozbieg wydłuża się i trenujący przechodzi na coraz większe skocznie. Najczęściej w tym momencie zaczyna trenować prawidłową technikę.

Sztuka skoków narciarskich to m.in. umiejętność dobrania odpowiedniej pozycji najazdowej, wybicia z progu, utrzymania równowagi w locie oraz lądowanie, najlepiej z telemarkiem, gdyż ten punktowany jest najwyżej. Młody skoczek będzie trenował w różnych warunkach, zarówno w lecie – na igielicie, jak i w zimie – w śniegu, deszczu i przy wzmożonym wietrze. Ma szanse stać się kolejnym, po Adamie Małyszu i Kamilu Stochu – Mistrzem. Przez duże M.
 

Kiedy zaczynać przygodę ze skokami narciarskimi?

Jak zostać skoczkiem narciarskim? Przede wszystkim – należy zacząć dość wcześnie. Najlepszy wiek na rozpoczęcie przygody z tą dyscypliną sportową, to wiek 6-8 lat, zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt. Jazda na nartach jest bezwzględnie wymagana. Bez tej umiejętności dziecko nie poradzi sobie na tak dużym obiekcie, jakim jest skocznia, choćby najmniejsza. Jeśli rodzicowi zależy na rozwijaniu pasji u dziecka, warto pokazać mu narty jak najwcześniej. Na skoczni K-10 powinien poradzić sobie nawet 5-letni malec. Warto jednak pamiętać, aby nie wywierać na dzieciach presji. To trudny i wymagający sport, który uprawiać mogą tylko najodważniejsi.

Dobrze jest rozwijać w dzieciach pasję do sportu każdego rodzaju. Skoki narciarskie to nie tylko zwinność i szybkość, ale także siła mięśni, którą należy rozwijać od najwcześniejszych lat. Jeśli dziecko czuje pasję – warto pozwolić spełniać mu swoje marzenia i wskazać drogę, którą powinien podążać. Jak zostać skoczkiem narciarskim? Tu najbardziej liczy się pasja. Zarówno do sportów zimowych, jak i ogólnego rozwoju ciała. Najważniejsza jest przyjemność z tego, co się robi – bez niej skoki narciarskie nie mają racji bytu.

Aby zachęcić młodzież do sportu warto pokazać mu dziedzinę skoków narciarskich, które rozpoczynają się już niebawem, bo 5 listopada w polskiej Wiśle. To doskonała okazja to zaszczepienia w maluchach ducha walki i siły. Nowy sezon Pucharu Świata z pewnością przyniesie niezapomniane emocje!

artykuł sponsorowany