Skip to main content

Rodzinne wycieczki w góry – wszystko, o czym musisz wiedzieć!

Autor: |
Rodzinne wycieczki w góry – wszystko, o czym musisz wiedzieć! (źródło: mat. prasowe)
Rodzinne wycieczki w góry – wszystko, o czym musisz wiedzieć! (źródło: mat. prasowe)

Góry umożliwiają aktywny wypoczynek niezależnie od pory roku – czy to podczas przemierzania szlaku w czasie wakacji, czy w trakcie wyjazdu na narty w okresie ferii zimowych. Bez względu na, to kiedy wyruszamy w góry, podstawą jest odpowiednie przygotowanie wycieczki. Już samo dotarcie do bazy noclegowej może stanowić wyzwanie – górskie drogi są zazwyczaj kręte, a stan ich nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Dlatego zarówno narciarze, jak i zdobywcy górskich szczytów powinni dysponować samochodem wyposażonym w skuteczny napęd na cztery koła.

Bezpieczny wyjazd w góry wymaga odpowiedniego przygotowania

Aby rodzinny wyjazd w góry był maksymalnie bezpieczny, należy dobrze zapoznać się z trasą. Nie należy się przy tym ograniczać wyłącznie do sprawdzenia szlaku górskiej wędrówki. Warto sprawdzić na mapie drogę do miejsca noclegu – nie chcemy przecież błądzić po bezimiennych górskich dróżkach. Taka sytuacja z całą pewnością obniży jakość górskiego wypoczynku. 

Niezależnie od tego, jak dobrze poznaliśmy trasę, należy nastawić się na jazdę w trudnych warunkach. Szczególnie jeżeli wybieramy się w góry zimą. Zanim zaczniemy szusować na nartach po górskim zboczu, należy przeprawić się przez zaśnieżone drogi. 

Może się zdarzyć, że pod warstwą śniegu nie znajduje się asfalt a droga gruntowa o luźnej nawierzchni. Dlatego samochód wyposażony w napęd AWD powinien być podstawowym środkiem transportu rodzin miłośników narciarstwa górskiego oraz wędrówek na szlaku. Ten rodzaj napędu znakomicie sprawdza się również podczas codziennej jazdy zarówno w mieście, jak i na drogach szybkiego ruchu.

SUV z napędem AWD – najlepszy przykład idzie z gór

O tym, że SUV z napędem AWD jest nieoceniony podczas jazdy w górach doskonale wiedzą ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Strategicznym partnerem GOPR jest marka Land Rover, która przekazała ratownikom 8 egzemplarzy modelu Discovery Sport. To wszechstronny SUV, którego nadwozie łączy kompaktowe wymiary oraz zaskakująco przestronne wnętrze. 

W napędzie Discovery Sport zastosowano mokre sprzęgło wielopłytkowe. Dzięki temu moment obrotowy może być rozdzielany w zmiennych proporcjach między przednią i tylną osią. W rezultacie samochód skutecznie sprawdza się w górskich warunkach, pozwalając dotrzeć do turystów w potrzebie. Zapewnia również bezpieczny dojazd na rodzinny wypoczynek w górach zarówno latem, jak i zimą.    

Land Rovera Discovery Sport wykorzystuje systemy pozwalające na jazdę w warunkach terenowych osobom niezaznajomionym z tajnikami off-roadu. Rozwiązania takie jak system All Terrain Progress Control oraz asystent zjazdu ze zbocza ułatwiają poruszanie się w terenie tym kierowcom, którzy nie robią tego szczególnie często. 

Wyposażenie Land Rovera Discovery Sport obejmuje także elementy ułatwiające codzienne użytkowanie samochodu z rodziną. Przykładem są mocowania ISOFIX umożliwiające łatwy montaż fotelika dla dziecka. Specjalne uchwyty pozwalają pasażerom tylnej kanapy na wygodne oglądanie filmów na tabletach podczas dalekiej trasy. Filtr PM 2,5 dba natomiast o najwyższą jakość powietrza podczas jazdy w miejskich korkach.

Bezpieczna jazda w górach o każdej porze roku – legendarne możliwości terenowe w SUV-ach Land Rover

Land Rover jest strategicznym partnerem GOPR od 1995 roku. SUV-y tej marki przyczyniły się do ocalenia życia setkom zagubionych turystów. Ratownicy przetestowali nie tylko możliwości Land Rovera Discovery Sport. Do ich dyspozycji oddano również model, który maksymalnie wykorzystuje terenowe dziedzictwo marki. Mowa o Land Roverze Defender w największej wersji 130, która umożliwia jazdę w 8 osób.

Oprócz zaawansowanego napędu AWD Land Rover Defender wykorzystuje także skrzynię rozdzielczą z reduktorem oraz pneumatyczne zawieszenie adaptacyjne. Dzięki temu samochód może zaoferować wygodną podróż autostradą, a po wjechaniu w teren umożliwia przejazd przez zbiorniki wodne o głębokości sięgającej 90 cm. O zbliżaniu się do maksymalnej głębokości brodzenia informuje system Wade Sensing.

Land Rover Discovery Sport zapewni wygodę użytkowania oraz wszechstronność podczas załatwiania codziennych spraw. Umożliwi również rodzinny wyjazd na ferie zimowe w Alpy czy Pireneje. Land Rover Defender to natomiast model pozwalający na wybranie się w każde miejsce na ziemi, nawet jeżeli nie ma tam nawet najmniejszych śladów cywilizacji.

Artykuł sponsorowany


Rodzinne wycieczki w góry – wszystko, o czym musisz wiedzieć! (źródło: mat. prasowe) Rodzinne wycieczki w góry – wszystko, o czym musisz wiedzieć! (źródło: mat. prasowe)