Skip to main content
umpa

Nauka jazdy na nartach – jak zacząć?

Autor: |

Wideo ze stoków otulonych białym puchem i piękna pogoda sprawiają, że i Ty chcesz zakosztować jazdy na nartach? Zastanawiasz się, jak zacząć naukę i w jaki sposób przygotować się do lekcji? Przydatne informacje znajdziesz w tekście poniżej. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, w co się wyposażyć i jakie rozwiązania wybierać, żeby podczas aktywności na stoku czerpać radość z każdej chwili, a jednocześnie zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Trening ogólnorozwojowy – wzmocnij mięśnie nóg

Jazda na nartach wymaga dobrej ogólnej kondycji fizycznej, ale na największym obciążeniom podlegają nogi. Z tego względu przed udaniem się na stok warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. Mowa tu o podstawowych ćwiczeniach i tych, które skupiają się na stymulacji grup mięśniowych kończyn dolnych. Im lepsze Twoje przygotowanie, tym łatwiej przyswoisz nowe informacje i z większą swobodą będziesz wykonywać określone ćwiczenia. Ponadto treningi przed rozpoczęciem nauki decydują także o Twoim bezpieczeństwie. To niezwykle istotne. Wystarczy bowiem upadek, zbyt mocne wygięcie nogi przy za dużym obciążeniu czy bardzo gwałtowna zmiana kierunku, a możesz nabawić się kontuzji, która wyeliminuje Cię ze sportu na wiele miesięcy. Dlatego przed udaniem się na stok warto wykupić sportowe assistance krótkoterminowe.

Sprzęt – kupić czy wypożyczyć?

Podjęciu decyzji o nauce jazdy na nartach towarzyszy duża ekscytacja. Z pewnością cieszysz się z wyzwań, jakie Cię czekają i myślisz już tylko o białym szaleństwie. Zanim jednak znajdziesz się na stoku, musisz wyposażyć się w potrzebne akcesoria. I tutaj pojawia się pytanie – kupować czy wypożyczyć? Jeśli pierwszy raz masz styczność ze sportami zimowymi, polecamy skorzystanie z usług wypożyczalni. Dzięki temu będziesz mieć okazję wypróbowania sprzętu i poznania swoich preferencji. Ponadto to jest rozwiązanie po prostu bardziej odpowiedzialne, bo nie wiesz przecież, czy staniesz się stałym bywalcem stoków narciarskich.

Daj sobie czas na poznanie tej dyscypliny i decyzję o zakupie dosyć drogiego wyposażenia podejmij dopiero wtedy, gdy będziesz już w pełni samodzielnym narciarzem. Pamiętaj też, żeby wybierać wypożyczalnie, które nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodków narciarskich. Możesz liczyć wtedy na zdecydowanie bardziej atrakcyjne ceny. Nie staraj się jednak ograniczyć kosztów do minimum i przed wypożyczeniem nart, butów i kasku zwróć uwagę, w jakim stanie znajduje się sprzęt oferowany przez daną firmę.

Prywatne lekcje z instruktorem czy samodzielna nauka?

Samodzielna nauka to nie zawsze dobry pomysł. Jazda na nartach to techniczny sport, który wymaga opanowania i pewności w ruchu. Trudno przyswoić dobre nawyki, bazując na teorii z Internetu czy filmikach instruktażowych, więc zdecydowanie polecamy wynajęcie instruktora, przynajmniej na kilka godzin. Specjalista zajmie się Tobą indywidualnie, przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy i już na samym początku pomoże wyeliminować błędy. Kiedy opanujesz podstawy, samodzielne doskonalenia umiejętności będzie znacznie efektywniejsze.

Jeśli nie uśmiecha Ci się nauka z instruktorem, możesz skorzystać z pomocy znajomych. Niestety wiąże się to ze sporym ryzykiem, ponieważ jeżeli się okaże, że na opanowanie podstawowych elementów potrzebujesz więcej czasu, znajomy może zacząć odczuwać frustrację i negatywne emocje. Ponadto niektóre osoby nie potrafią sprawnie przekazywać wiedzy, co może skończyć się dla Ciebie utrwaleniem złych wzorców ruchowych czy w niektórych przypadkach nawet kontuzją.