Skip to main content
umpa

Jak wybrać swoje pierwsze narty?

Autor: |
Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/
Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Wraz z sezonem zimowym coraz więcej osób planuje spędzenie ferii i urlopów na wypadach na narty. Co w tym sporcie jest interesującego? Jak wybrać narty dla osoby początkującej?

  1. Dlaczego warto nauczyć się jazdy na nartach?
  2. Narty dla początkujących a zaawansowanych narciarzy - na czym polega różnica?
  3. Narty zjazdowe, narty carvingowe i nie tylko - najpopularniejsze rodzaje
  4. O czym pamiętać przy zakupie nart?

Dlaczego warto nauczyć się jazdy na nartach?

Jazda na nartach to sezonowy sport, jednak zdecydowanie warty naszej uwagi. Łączy ze sobą elementy wytrzymałościowe, kondycyjne, ale także wymusza uwagę i myślenie, co robimy podczas jazdy. Z drugiej strony jest to aktywność, którą może wykonać praktycznie każdy, o ile nie mamy istotnych kontuzji wykluczających nas z uprawiania sportu. Wybierając jazdę na nartach możemy z jednej strony rozruszać się i spalić nieco kalorii, a z drugiej poobcować z naturą i spędzić czas na świeżym powietrzu. Co więcej, wielu bardziej doświadczonych narciarzy ma swoje ulubione miejsca, w które wybiera się na zjazdy, a przy okazji mają oni możliwość zwiedzić inne kraje i miasta.

Narty dla początkujących a zaawansowanych narciarzy - na czym polega różnica?

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z nartami, nie będziemy potrzebować bardzo zaawansowanego sprzętu to zwykłej jazdy rekreacyjnej. W przypadku wypadu na stok wystarczą nam zwykłe narty allround - jak na przykład narty Rossignol - które jednak musimy dobrać wedle swojego własnego wzrostu oraz wagi. Bardziej zaawansowane osoby, które chcą ćwiczyć konkretne umiejętności lub spróbować jazdy poza wyznaczonymi trasami mają możliwość wybrać także inne typy nart, które różnią się od siebie długością, elastycznością czy też promieniem skrętu. Na początek jednak nie musimy aż tak mocno zagłębiać się w szczegóły. Wystarczy że wybierzemy dobrej jakości sprzęt narciarski, który będzie dopasowany do naszej sylwetki i możliwości.

Narty zjazdowe, narty carvingowe i nie tylko - najpopularniejsze rodzaje

Szeroki wybór nart wynika z tego, że możemy uprawiać ten sport na różnych typach podłoża. Narty zjazdowe przeznaczone są głównie do wytyczonych tras i stoków, jednak na nich nie kończy się nasz wachlarz możliwości. Inne opcje to między innymi:

  • narty allround: dedykowane zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom, dość sztywne narty o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Sprawdzą się zarówno na stoku, jak i na trasach biegowych;
  • narty race: odmiana nart zjazdowych przeznaczona do szusowania po stokach o wysokim kącie nachylenia. Umożliwiają dynamiczną jazdę i niezapomniane przeżycia. Ich bardziej zaawansowaną wersją jest podtyp race FIS;
  • narty freestyle: przeznaczone do snowparków i innych atrakcji tego typu dedykowanych narciarzom. Służą przede wszystkim do doskonalenia wykonywania różnych sztuczek;
  • narty all mountain: to opcja dla osób, które zjeżdżają zarówno po ubitym i już przygotowanym stoku, jak i chcą wybrać się na świeży górski puch, którego nie tknęła żadna maszyna. Jest to dość uniwersalny rodzaj nart, jednak potrzebujemy pewnego doświadczenia, aby dobrze się w nich poczuć.

O czym pamiętać przy zakupie nart?

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z jazdą na nartach, zdecydowanie lepszą opcją będzie trzymanie się profesjonalnie przygotowanych i zadbanych tras, niż próbowanie szczęścia w głębokim śniegu poza standardowym torem. Pamiętajmy, że warto w pierwszej kolejności skupić się na poprawnym stylu jazdy, a nie tylko na tym, jak bardzo zaawansowany sprzęt wybierzemy. Narty allround w zupełności wystarczą do tego, by nauczyć się podstaw i zasad bezpieczeństwa - gdy zainteresujemy się tym sportem bardziej, będziemy mieć jeszcze wiele różnych rzeczy do odkrycia.

Artykuł sponsorowany.

Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/ Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/