# x
Skip to main content

Zjazd (Steep) - narciarstwo wysokogórskie na najwyższym światowym poziomie.

utworzony przez Mayfly.pl | |   Newsy z Polski
Przed zjazdem... (foto: Myfly.pl)
Zjazd ((foto: Myfly.pl)
Zjazd ((foto: Myfly.pl)
Plakat (foto: Myfly.pl)
Plakat (foto: Myfly.pl)

Długometrażowy dokument o niebezpiecznej przygodzie, niebywałej sprawności fizycznej i próbie uchwycenia ulotnego piękna narciarstwa. To opowieść o narciarstwie wysokogórskim, dyscyplinie sportowej, która zaistniała zaledwie 35 lat temu. Wszystko zaczęło się w roku 1970 we francuskich górach Chamonix, gdzie narciarze zaczęli próbować ekstremalnych, grożących śmiercią zjazdów. Ludzi takich jak Anselme Baud czy Patricka Vallencant inspirowało niebezpieczeństwo i świadomość, że przekraczają granice tego co wydawało się niemożliwe.

Teraz, dwa pokolenia później, niektórzy ze znamienitych narciarzy kontynuują tradycję tego sportu, w którym nie wygrana jest nagrodą, lecz sama radość i przyjemność jakie ze sobą niesie jazda w potężnych, dzikich i odległych górach. „Zjazd” prezentuje sylwetki wielu znakomitych sportowców, m in. Bill Briggsa, Stefano De Benedettiego, Eric Pehota, Glen Plake, Shane McConkey’a, Seth Morrisona, Chris Davenporta, Ingrid Backstrom oraz Andrew McLeana. Centralną postacią „Zjazdu” jest postać Douga Coombsa uważanego za jednego z największych narciarzy wszechczasów.

Zginął on tragicznie w wypadku na stoku w La Grave we Francji w kwietniu 2006, zaraz po zakończeniu zdjęć do filmu „Zjazd”. Jego bogaty życiorys oraz tragiczna śmierć skłaniają do pytania o sedno niebezpiecznego narciarstwa wysokogórskiego: Jakie znaczenie ma dla narciarza ryzyko wobec wszystkiego co daje sport, w którym możliwość śmierci jest obecna każdego dnia. „Zjazd” został nakręcony w przepięknej scenerii Alaski, Wyoming, Kanady, Francji i Islandii.


Polska premiera odbędzie się 1 stycznia 2009 w kinie Sokół w Zakopanem. Wkrótce ruszy przedsprzedaż biletów. Po Zakopcu film rusza w trasę objazdową po naszych "kurortach" narciarskich. Trasa kończy się 1 lutego w Warszawie, gdzie rozpocznie się Festiwal "360 Stopni".

Dodaj komentarz