# x
Skip to main content

Z maltańskiej szczotki do kadry narodowej

Autor: Magdalena Radzikowska | |   Newsy z Austrii
1. Adam Pietrowski

Uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 od wielu już lat stanowią reprezentację Wielkopolski w Mistrzostwach Polski Organizacji Sprawni Razem w Narciarstwie Zjazdowym.

 

2. Mateusz Kulczyk
2. Mateusz Kulczyk
3. Natalia Karasińska
3. Natalia Karasińska

Polskie Towarzystwo Społeczno-Sportowe Sprawni Razem jest organizacją pozarządową, członkiem Międzynarodowej Federacji Sportowej dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (INAS-FID) oraz Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, którego jest współzałożycielem. Zadaniem stowarzyszenia, które działa od trzynastu lat, jest popularyzacja sportu wśród ponad osiemdziesięciu tysięcy dzieci i młodzieży z lekkim upośledzeniem umysłowym i ich rodzin. Organizuje ono atrakcyjne zajęcia i imprezy dla uczniów i absolwentów szkół specjalnych w ośmiu dyscyplinach sportowych, między innymi w narciarstwie.

W ostatnich, XII Mistrzostwach Polski w Narciarstwie Zjazdowym i Biegowym (Zakopane, marzec 2006) startowało łącznie ponad 120 zawodników i zawodniczek z dziesięciu województw. Nasi narciarze "z nizin" wywalczyli trzy medale w slalomie gigancie: dwa złote i jeden brązowy, co w generalnej klasyfikacji drużynowej pozwoliło im zająć II miejsce. Nikt się wtedy nie spodziewał, że ten niewątpliwy sukces i bardzo dobre wyniki będą nominacją do udziału w narciarskich mistrzostwach świata, które odbędą się w marcu 2007 roku w Zakopanem. Mateusz Kulczyk, złoty medalista eliminacji w kategorii junior młodszy oraz Natalia Karasińska i Adam Pietrowski - to najlepsi zawodnicy, którzy będą wówczas reprezentować nie tylko naszą szkołę czy województwo, ale całą Polskę.

Projekt, by uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 nauczyć jazdy na nartach zrodził się w 1995 roku. Jego pomysłodawcą i głównym trenerem był Grzegorz Radzikowski, nauczyciel wychowania fizycznego, absolwent poznańskiej AWF, instruktor narciarstwa i snowboardu, wielokrotny złoty medalista w snowboardzie Amatorskich Mistrzostw Polski Family Cup. Historia narciarstwa w naszej szkole zaczęła się dwa lata po wybudowaniu pierwszego w Europie Środkowej Całorocznego Centrum Narciarskiego Malta-Ski w pobliżu szkoły, na terenach rekreacyjnych nad Jeziorem Maltańskim. Dobre efekty treningów na sztucznej nawierzchni (popularnie zwanej "szczotką") uzyskane przez uczniów z poznańskich szkół masowych, należących do utworzonego w 1994 roku klubu narciarskiego, zachęciły Grzegorza Radzikowskiego do tego, by podjąć próbę nauczenia dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim jazdy na nartach. Wymagało to wypracowania nie tylko specjalnych metod i form pracy, ale także wielkiego talentu organizcyjnego. Stało się to możliwe dzięki zrozumieniu problemów tych dzieci i wielkiej woli pomocy okazanej przez współwłaściciela obiektu pana Zbigniewa Borkowskiego, który od 1995 roku umożliwił nieodpłatne korzystanie ze stoku oraz sprzętu narciarskiego uczniom i nauczycielom ze Stopiątki.

        Ta niedostępna dotąd dla uczniów szkół specjalnych forma rehabilitacji, rekreacji, zdrowej rywalizacji oraz integracji społecznej znalazła zwolenników i entuzjastów w gronie pedagogicznym Zespołu Szkół Specjalnych nr 105. Pierwszą osobą, która umożliwiła dzieciom naukę jazdy na nartach w ramach lekcji wychowania fizycznego, a także zawsze akceptowała i wspierała treningowo-rehabilitacyjne obozy narciarskie, była pani dyrektor Elżbieta Konieczna. Nauczyciele najbardziej zaangażowani i wspomagający krzewienie idei narciarstwa oraz współorganizujący obozy sportowe to: Magdalena Daniel, Magdalena Radzikowska i Katarzyna Wieczorowska.

        W 1996 roku reprezentacja narciarzy otrzymała zaproszenie na I Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Zjazdowym Sprawni Razem organizowane w Bielsku-Białej. Przygotowanie uczestników było bardzo profesjonalne - cotygodniowe zajęcia na stoku Malta-Ski oraz dwa obozy narciarsko-rehabilitacyjne w Podgórzu (Kotlina Kłodzka) i Karpaczu. Rezultaty tak poprowadzonego treningu były rewelacyjne. Uczniowie mogli przeczytać o sobie w artykułach prasowych: "Poznaniacy lepsi od górali, wywalczyli bowiem pięć z dziewięciu możliwych medali - jeden złoty, jeden srebrny i trzy brązowe. Odtąd każdego roku narciarze ze Stopiątki przygotowywali się do zawodów i uczestniczyli w mistrzostwach Polski, zawsze zdobywając medale.
Regularne treningi na sztucznej nawierzchni wieńczyły co roku obozy rehabilitacyjno-sportowe, które odbywały się w miejscowościach górskich: Podgórzu niedaleko Dusznik Zdroju, Zieleńcu, Koniakowie, Szczyrku, Karpaczu i Zakopanem. Na szczególną uwagę zasługują wielokrotne pobyty uczniów w Ośrodku Turystyki Jeździeckiej o nazwie "Ranczo Panderoza" (Podgórze), gdzie oprócz narciarstwa, dzieci uczyły się jazdy konnej, brały udział w hippoterapii, obcowały ze zwierzętami, uczestniczyły w przejażdżkach bryczką, saniami i w kuligu oraz w zajęciach rehabilitacyjnych na krytym basenie w Polanicy Zdroju.

        Realizacja tak ambitnych przedsięwzięć była możliwa dzięki przedsiębiorczości i kompetencji organizatorów, wierze w nieocenione oddziaływanie terapeutyczne, ale przede wszystkim opiece finansowej organizacji Sprawni Razem oraz hojności sponsorów i dobroczyńców, którzy przez wszystkie te lata nie zapominali o potrzebach narciarzy. Byli to: zakłady koncentratów spożywczych Amino , zakłady mięsne Mróz, restauracje Sphinx,  Bank Zachodni WBK, Content Mangement Sp. z o.o. biuro Styl 2000, kantor Uncja, restauracja Piccolo, sklep sportowy Pink Sport, firma handlowa  Robtex.

        Uczniowie Zespołu Szkół nr 105 w Poznaniu są pełni wiary w swoje sportowe możliwości i przyszłe sukcesy. Podczas regularnych treningów na stoku Malta-Ski obserwują zmagania dzieci, młodzieży, dorosłych i przekonują się, że nie są gorsi. Sprawdzili na własnej skórze narciarskie porzekadło: "Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz". Wiedzą, że droga do sukcesu prowadzi przez pracę i pokonywanie własnych słabości. Do treningu przystępują chętnie, bo umiejętności, które zdobywają, pozwalają im się mierzyć z rówieśnikami, bez względu na to, do jakiej szkoły uczęszczają.

        W 2006 roku po raz pierwszy wzięli udział w Mistrzostwach Wielkopolski w Narciarstwie Amatorskim Family Cup, które odbyły się w Karpaczu. W sezonie zimowym 2006/2007 najlepsi sportowcy z ZSS nr 105 startują w Grand Prix w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie organizowanym przez Malta-Ski. Jest to największa impreza cykliczna tego typu "na nizinach" w zachodniej Polsce. Startują w niej zarówno amatorzy, jak i zawodnicy mający licencje zawodnicze. W marcu 2007 roku wystartują w mistrzostwach świata. Społeczność szkolna trzyma za nich  kciuki .

Szczegółowe opisy do zdjęć:

1. Adam Pietrowski  zakwalifikowany do mistrzostw świata w narciarstwie,  w gronie narciarzy ze szkoły nr 105, prezentuje puchar zdobyty za drużynowe wicemistrzostwo Polski .
Po prawej Grzegorz Radzikowski - trener, instruktor narciarstwa, nauczyciel i wychowawca.

2. Mateusz Kulczyk złoty medalista mistrzostw Polski w kategorii junior młodszy na podium.

3. Natalia Karasińska  uczennica klasy III gimnazjum zakwalifikowana na mistrzostwa świata .

Dodaj komentarz