Skip to main content

Wyjeżdżasz na narty? Ubezpiecz się

Autor: |

Gdy planujesz wyjazd na narty, powinieneś wziąć pod uwagę możliwość wypadku (narciarstwo to sport urazowy), leczenia czy też uszkodzenia sprzętu. Takie nieszczęśliwe zdarzenia losowe w rezultacie powodują konieczność wydatków i to niemałych. Należy więc przed wyjazdem dodatkowo się ubezpieczyć, zwłaszcza gdy wyjeżdżasz za granicę.

EKUZ nie wystarczy

Niektórzy wyrabiają w NFZ bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której można liczyć na pokrycie pewnych kosztów w razie wypadku w którymś z krajów Unii Europejskiej. Jednakże jest to tylko okrojona wersja ubezpieczenia kosztów leczenia. Natomiast EKUZ nie pokryje takich kosztów jak:

  • poszukiwania i ratownictwa górskiego (za granicą trzeba za to płacić wysokie sumy),
  • nie zapewni ochrony finansowej, w razie gdy to ty będziesz sprawcą wypadku na nartach,
  • nie pokryje kosztów transportu do kraju,
  • nie zapewni świadczeń po nieszczęśliwym wypadku.

Polisa narciarska – kompleksowa ochrona

Gdy chcesz czuć się w pełni zabezpieczony, gdy zdarzy ci się wypadek, powinieneś wykupić polisę narciarską. Obejmuje ona:

  • pokrycie kosztów leczenia,
  • Assistance,
  • koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL)

Koszty leczenia np. po złamaniu nogi, zerwaniu wiązadeł itp. za granicami kraju są ogromne. Nie warto ryzykować utraty kilkudziesięciu czy więcej tysięcy. Ubezpieczenie obejmuje badania laboratoryjne, leczenie w szpitalu, leki, środki opatrunkowe i późniejszą rehabilitację.

Assistance

To ubezpieczenie obejmuje koszty transportu medycznego do kraju, koszty przyjazdu i kilku noclegów bliskiej osoby do kraju, gdzie pacjent przebywa na leczeniu po wypadku, a także opłaty za usługę tłumacza, pomocnego podczas rozmów z policją i personelem medycznym. Opłaca też pracę prawnika, jeśli jego zatrudnienie jest konieczne. Poza tym przez infolinię konsultanci współpracujący z ubezpieczycielem wskażą adresy placówek medycznych i służą radą w zakresie Assistance.

Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

W górach może przydarzyć się wszystko. W Polsce poszukiwanie zaginionych i udział ratowników górskich oraz sprzętu, w tym śmigłowców, są bezpłatne, tzn. kosztów nie ponosi ofiara wypadku czy osoba zaginiona. Za granicą natomiast ponoszą je osoby poszkodowane. Są to wysokie kwoty. Należy się więc ubezpieczyć przed materialnymi skutkami takich zdarzeń.

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)

Gdy nastąpił trwały uszczerbek na zdrowiu, osoba poszkodowana – mając wykupioną tę polisę – będzie miała wypłacone świadczenie, którego wysokość jest zależna od sumy ubezpieczenia. Dlatego warto ubezpieczyć się na wysoką kwotę.

Gdy zdarzy się śmiertelny wypadek, świadczenie jest też wypłacone wskazanej osobie.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC)

By spokojnie szusować po stoku, warto też mieć ubezpieczenie OC. Nawet najlepszego narciarza może spotkać pech. Jeśli z jego winy zaistnieje na stoku wypadek, wówczas – nie mając ubezpieczenia OC – musiałby z własnej kieszeni ponieść koszty zadośćuczynienia osobie poszkodowanej, a więc np. koszty naprawy uszkodzonego sprzętu sportowego, odszkodowania za kontuzję czy uszczerbek na zdrowiu. OC uwalnia go finansowych konsekwencji.

Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego

Sprzęt narciarski jest kosztowny, a nietrudno go zniszczyć na skutek wypadku czy nieuwagi. W przypadku jego ubezpieczenia należy dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, bowiem nie każdy ubezpieczyciel proponuje te same warunki. Nawet termin: sprzęt sportowy nie oznacza wszędzie to samo, nie mówiąc już o sposobach naliczania odszkodowania za uszkodzony czy zagubiony sprzęt. Należy skorzystać z porównywarki polis i wybrać najkorzystniejszą opcję.

Ubezpieczenie taniej

Wykupienie polisy narciarskiej oraz ubezpieczenie sprzętu narciarskiego to spore koszty, zwłaszcza gdy nie chcemy poprzestać na najniższych stawkach, bo wtedy i świadczenia byłyby niskie. Dlatego warto szukać takiego ubezpieczyciela, który po pierwsze oferuje korzystne warunki, a po drugie – stosuje promocje. Na stronach internetowego serwisu rabatowego AleRabat znajdziemy informacje o zniżkach i okazjach cenowych. Zanim się ubezpieczysz, pobierz kody rabatowe!