#
Skip to main content

Wybierasz się na austriackie lodowce - koniecznie przeczytaj

Autor: |

Od połowy maja lokale gastronomiczne, hotele i podmioty oferujące atrakcje w Austrii są stopniowo ponownie otwierane. Goście i gospodarze traktują się z wzajemną troską i odpowiedzialnością. Poniżej przygotowaliśmy dla Was najważniejsze zasady postepowania podczas nadchodzącego urlopu w Austrii.

Wjazd do Austrii

Austriackie granice są otwarte. Wjazd do Austrii jest możliwy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej z wyjątkiem Szwecji i Portugalii. Do Austrii nie mogą wjechać także obywatele Wielkiej Brytanii. Tym samym ograniczenia obowiązujące kraje Unii Europejskiej (z wyjątkiem Szwecji i Portugalii) oraz Wielkiej Brytanii dot. kwarantanny i testów na obecność koronawirusa zostały zniesione.

Prosimy pamiętać, że nie należy brać pod uwagę jedynie przepisów austriackich, ale także te obowiązujące w danym kraju. W związku z tym zalecamy zasięgniecie informacji na temat podróży u odpowiednich instytucji krajowych.

 

Aktualne zasady wjazdu do Austrii

Obowiązek przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku na obecność wirusa COVID-19 oraz odbycia kwarantanny został zniesiony dla następujacych krajów: Belgia, Niemcy, Dania (wraz z Wyspami Owczymi), Estonia, Finlandia, Francja, Grencja, Islandia, Włochy (częściowe ograniczenia dla Lombardii), Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Słowenia, Hiszpania, Czechy, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Irlandia, Cypr, Andora, Monako, San Marino i Watykan.

Obywatele państw nie należących do strefy Schengen nie dostaną się do Austrii drogą powietrzną. Natomiast obywatele państw ze strefy Schengen, dla których obostrzenia nie zostały zniesione, podróżując drogą powietrzną zobowiązani są do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o negatywnym wyniku testu na obecność wirusa

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo zarówno gości, jak i obywateli jest najważniejszym czynnkiem w procesie podejmowania dalszych decyzji mających na celu znoszenie obostrzeń. Jeśli wszyscy będą przestrzegać kilku zasad, razem będziemy bezpieczni. Poniżej przedstawiamy aktualne środki ostrożności obowiązujące w Austrii.

Od ostatniego poluzowania obostrzeń nie jest konieczne noszenie maseczek w sklepach lub przy wchodzeniu do restauracji. Natomiast w innych sytuacjach (np. w taksówkach lub transporcie publicznym, gdzie niemożliwe jest zachowanie minimalnej odległości jednego metra) oraz w szpitalach nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa profesjonalną lub wykonaną w domowych warunkach maseczką, ew. szalikiem lub chustą. Wyjątek stanowią dzieci do 6. roku życia. Przypominamy: maski ochronne na usta i nos są dostępne w aptekach i supermarketach. Można je także zamówić online!

Więcej informacji: Bezpieczna Austria