#
Skip to main content

Włoskie ośrodki narciarskie rozpoczną sezon 2020/21.

Autor: |
Widok na pasmo

Przyznacie, tytuł brzmi bardzo dziwnie, połowa lutego a my piszemy o rozpoczęciu sezonu. Za kilka lat, gdy zapomnimy o pandemii, będziemy się zastanawiać co takiego działo się zimy 2020/2021. Dziś cieszymy się z dobrych wieści.

O rozpoczęciu sezonu w polskich górach już wiecie i pewnie czekacie na najbliższy piątek, by ruszyć na stoki. Kilka dni później mają ruszyć stoki we Włoszech.

Zgodnie z opinią Komitetu Naukowo Technicznego przy włoskim Ministerstwie Zdrowia sytuacja epidemiczna w większości regionów Włoch pozwoli na uruchomienie wyciągów od 15 lutego 2021 roku. Wyjątkiem jest Autonomiczna Prowincja Bolzano gdzie na poluzowanie obostrzeń, będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.

Jak będzie wyglądała sytuacja we Włoszech po 15 lutego?

Wyciągi narciarskie będą mogły działać we wszystkich regionach „żółtych”, część planuje uruchomienie 17 lutego (po zakończeniu karnawału). Przemieszczanie między regionami będzie możliwe dzień później – 16 lutego, gdy skończy obowiązywać przepis z 14 stycznia zabraniający przemieszczanie się w i pomiędzy terytoriami różnych regionów lub prowincji autonomicznych, z wyjątkiem podróży uzasadnionych udokumentowanymi potrzebami biznesowymi lub sytuacjami konieczności, lub ze względów zdrowotnych. Dozwolony jest jednak powrót do miejsca zamieszkania, zameldowania lub domu.

W związku z brakiem nowych ograniczeń, od 16 lutego dozwolone będzie przemieszczanie się pomiędzy żółtymi regionami.

(aktualizacja 13:49 11 02 2021) - we włoskich mediach pojawiają się informacje o przedłużeniu zakazu przemieszczania między regionami do 5 marca 2021

Wjazd do Włoch

Do 5 marca 2021 osoby przyjeżdżające do Włoch z Polski muszą wypełnić „autodeklarację” i przedstawić negatywny wynik testu PCR lub antygenowego wykonanego do 48 godzin przed wjazdem do Włoch.

Sytuacja we Włoszech jest dodatkowo skomplikowana przez kryzys rządowy. Prawdopodobnie do 15 powstanie nowy rząd Draghiego – czy zostanie zatwierdzony przez Parlament – nie wiadomo. W takiej sytuacji decyzję o ewentualnych zmianach podejmował będzie stary rząd Contiego – istna włoska komedia.

Na ostateczną decyzję nadal czekamy, mamy nadzieję, że przez weekend nic się nie zmieni i od 15 lutego będziemy Was informować o kolejnych otwieranych ośrodkach we Włoszech.

Zasady obowiązujące we włoskich ośrodkach narciarskich po 15 02 2021:

  • Wyciągi zostaną otwarte tylko w żółtych regionach.
  • Obowiązek noszenia masek (mówi się o maskach: Ffp2).
  • Zachowanie odległości jednego metra, nawet w stosunku do osób wspólnie zamieszkujących.
  • Ograniczenie  przepustowości wyciągów o 50% (z wyjątkiem otwartych wyciągów krzesełkowych, 100%).
  • Ograniczenie  maksymalnej liczby dziennych skipassów).
  • Sprzedaż karnetów online.
  • Środki bezpieczeństwa w schroniskach, barach i restauracjach na stokach (maski, odstępy, maksymalna pojemność lokalu) i zaproszenie do rezerwacji, aby uniknąć zgromadzeń.

Każdy region, na podstawie krajowe wytyczne, opracowuje protokół, którego należy przestrzegać. Wyżej wymienione zasady mogą lokalnie zostać zaostrzone.