Skip to main content

Warunki narciarskie w Polsce, Czechach i Słowacji (14 marca 2014)

Autor: |
Zakopane - Kasprowy Wierch (obraz z kamery)
Zakopane - Kasprowy Wierch (obraz z kamery)

To był prawdziwie wiosenny tydzień – wysokie temperatury w dzień i mocno operujące słońce spowodowały, że nawet nocne przymrozki nie uchroniły większości stacji narciarskich przed zamknięciem stoków. Miejsc, w których da się jeszcze w miarę komfortowo pojeździć na nartach pozostało naprawdę niewiele. I mimo, że prognozy przewidują w weekend spore ochłodzenie, a w górach nawet opady śniegu, będzie to raczej sytuacja chwilowa. W następnym tygodniu bowiem wiosna ma zawitać już we wszystkie zakątki naszych gór.

Zapraszamy do lektury naszego cotygodniowego raportu dotyczącego warunków śniegowych w Polsce. Mamy nadzieję, że zebrane w jednym miejscu, zaktualizowane dane będą służyły pomocą przy wyborze stacji na spędzenie narciarskiego weekendu. Po szczegółowe informacje dotyczące pokrywy śniegowej i prognozy pogody poszczególnych stacji zapraszamy do zakładki „Warunki narciarskie” http://www.narty.pl/warunki-narciarskie.html

Mimo słonecznej pogody, Podhale pozostało jedynym regionem, w którym pracuje większość stacji narciarskich, a warunki śniegowe są zaskakująco dobre. W Białce Tatrzańskiej otwarte są wszystkie (14 km) trasy zjazdowe. Podobnie wygląda sytuacja także w okolicy – na Kozińcu (2,2 km) jak również w Jurgowie, gdzie na narciarzy czeka ponad 3,5 km tras. Nieźle jest także w Bukowinie Tatrzańskiej i Małem Cichym – na Rusińskim leży do 60 cm śniegu, a w Małem Cichym pokrywa śniegowa dochodzi do 85 cm (otwarte 1,5 km tras). Na Litwince udostępniono 1 km tras, podobnie jak i w Witowie, gdzie można liczyć na ponad kilometr otwartych tras, pojeździć można także w Suchem koło Poronina, gdzie na trasie leży 30-50 cm warstwą śniegu.

W Zakopanem działa jeszcze kilka stacji narciarskich. Na Szymoszkowej (1,7 km tras) pod deskami nadal można się spodziewać ok. 50 cm śniegu, podobne warunki panują pod Nosalem. Natomiast zakończyła już sezon zimowy Harenda. Na Kasprowym Wierchu otwarta jest tylko trasa w Kotle Gąsienicowym, gdzie pokrywa śnieżna dochodzi do 70 cm.

Im dalej od Tatr, tym śniegu i działających stacji narciarskich – coraz mniej. W Spytkowicach do dyspozycji narciarzy jest 1 km otwartych tras i do 40 cm śniegu, w Kluszkowcach natomiast otwartych jest 4,5 km tras (do 60 cm śniegu), działają wszystkie wyciągi. W Gorcach względnie dobre warunki do jazdy znaleźć można jedynie w Rabce Polczakówce (do 50 cm śniegu na stoku).

Warunki w Beskidzie Sądeckim znacznie się pogorszyły się. W Dwóch Dolinach działa jedynie krzesło od strony Wierchomli i trasa przy nim, natomiast na Jaworzynie Krynickiej czynne są trasy nr 1 (2600m), 2 (900m), 3 (650m) oraz trasa szkoleniowa na szczycie Jaworzyny. W Beskidzie Wyspowym, Makowskim i Żywieckim - wszędzie sezon zimowy już zakończono.

Czynny jest natomiast ośrodek w Rzykach na Czarnym Groniu w Beskidzie Małym, gdzie na trasach leży do 35 cm śniegu, a łączna długość otwartych tras przekracza kilometr. Pozostałe stacje w tych pasmach górskich – Zwardoń, Zawoja, Góra Żar są nieczynne.

W całym Beskidzie Śląskim pojeździć można już tylko w kilku miejscach. W Szczyrku na Skrzycznem można jeździć w górnej części ośrodka - na trasach leży 20-50 cm śniegu, otwarta jest trasa FIS od szczytu do „grzebienia” i przejazd czerwoną trasą do Jaworzyny. W Wiśle otwarta jest już tylko górna część trasy 1 i trasa 2 na Soszowie.

W Sudetach pojeździmy w Zieleńcu – otwarte są wyciągi Bartuś, Diament, Gryglówka, Mieszko, Nartorama, Winterpol, a na stokach leży do 40 cm śniegu.. W Czarnej Górze - łączna długość otwartych tras to już tylko 1,7 km. Na Szrenicy czynne są nartostrady Puchatek i Śnieżynka, a warunki można określić jako dostateczne. W kompleksie Śnieżki działają Liczykrupa i Euro – na trasach leży do 50 cm śniegu, a także kolejka na Kopę, ale tylko dla turystów. Poszusować można też w Białym Jarze – gdzie działa nowoczesna sześcioosobowa kanapa i otwartych jest 2 km tras zjazdowych.

<content>19112</content>

Więcej możliwości szusowania znaleźć można po czeskiej stronie Sudetów. Najlepsze warunki panują w czeskich Karkonoszach. W stacji Černá hora warunki na trasach są całkiem przyzwoite. Leży tam do 40 cm ubitego śniegu, otwartych jest ponad 8 km tras. Kolejne 9 km tras otwartych jest także w Pecu pod Śnieżką, dalsze2 km w stacji Černý Důl, pracują też wyciągi w Wielkiej Upie i Svobodzie nad Upou. Łącznie na jednym karnecie można tu przejechać jeszcze ponad 20 km tras. Ponad 15 km tras zjazdowych otwartych jest w słynnym Szpindlerowym Młynie, względnie dobre warunki narciarskie panują także w Harrachowie – leży tu od 10 do 45 cm śniegu, otwartych jest 6 km tras zjazdowych. Działają wyciągi narciarskie w mniejszych ośrodkach karkonoskich: Vitkovicach, Herlikovicach, Benecku, Malej Upie, a także w położonej u podnóża Karkonoszy stacji Mladé Buky.

W Górach Izerskich najwięcej tras czeka na narciarzy na górze Tanvaldský Špičák – ponad 6 km przy pokrywie śniegowej sięgającej do 45 cm na trasach. Po trzy kilometry tras otwarte są w Kořenovie, Desnej i Severaku. Na górze Ještěd koło Liberca długość udostępnionych tras przekracza 2,5 km.

Z ośrodków narciarskich działających w innych pasmach górskich, na uwagę zasługują stacje narciarskie położone w Górach Orlickich. Od 30 do 70 cm śniegu zalega na trasach zjazdowych w Říčkach (otwartych jest 4 km tras zjazdowych). Podobne warunki i po ok. 4-5 km tras zjazdowych jest do dyspozycji narciarzy w stacjach Deštné i Červená Voda. Natomiast w Jesionikach pojeździć można tradycyjnie na Pradziadzie (do 85 cm śniegu i prawie 3 km udostępnionych tras), w niedalekim Karlovie (ponad 6 km tras) a także w Ramzovej (7 km tras) i Přemyslovie (1,5 km). Dobre warunki (jak na ten sezon) panują w położonej pod Śnieżnikiem Dolní Moravie – otwartych jest 2,5 km tras zjazdowych, a także w Koutach nad Desną, gdzie otwartych jest ponad 6 km zjazdówek.

Na koniec zajrzyjmy jeszcze na Słowację. Najlepsze warunki znajdziemy oczywiście w Tatrach Wysokich i Niżnych. W największym słowackim ośrodku – Jasnej – leży do 75 cm, a na południowych stokach Chopoka nawet ponad metr śniegu, otwartych jest łącznie prawie 30 km tras. Z kolei w Tatrzańskiej Łomnicy można oczekiwać do 45 cm śniegu i 9 km tras zjazdowych, a w sąsiednim Szczyrbskim Jeziorze przy półmetrowej warstwie śniegu otwarte są wszystkie trasy (ponad 8 km). 4 km otwartych tras czekają na narciarzy w Bachledowej Dolinie, natomiast pełną parą pracują Rohacze w Tatrach Zachodnich (ponad 4,5 km tras).

Zdecydowanie mniej śniegu i mniej otwartych tras znajdziemy w zachodniej części Niżnych Tatr i w Wielkiej Fatrze. Wyciągi działają w Donovalach (niecale 4 km tras), a także w Rużomberku (3 km tras). Natomiast w Małej Fatrze we Vratnej otwarte są tylko Pasek (3 km tras).

Niewiele śniegu jest na Wielkiej Raczy – do 30 cm i tylko 1,3 km otwartych tras, nieco lepiej jest w Orawskiej Leśnej (4 km tras), natomiast położona na dosłonecznych, południowych stokach Kubinska Hola jest już zamknięta. We wschodniej części Słowacji, jedyną godną uwagi narciarzy stacją są Plejsy, gdzie leży do 40 cm śniegu, a do dyspozycji narciarzy jest 2,5 km tras zjazdowych.

Zakopane - Kasprowy Wierch (obraz z kamery) Zakopane - Kasprowy Wierch (obraz z kamery)
Białka Tatrzańska - Kotelnica (obraz z kamery) Białka Tatrzańska - Kotelnica (obraz z kamery)
Krynica - jaworzyna Krynicka (obraz z kamery) Krynica - jaworzyna Krynicka (obraz z kamery)