#
Skip to main content

W Tatry wraca zima?

Autor: |
Kursy lawinowe (foto: kursylawinowe.pl)

Wiele wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu w Tatrach po raz kolejny w tym roku rozpocznie się zima. Według najbardziej optymistycznych prognoz spadnie nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

 

Obecnie na szlakach panują zróżnicowane warunki. Silny wiatr halny i ocieplenie sprawiły, że śnieg, który spadł w listopadzie i na początku grudnia stopniał lub został wywiany. W wielu miejscach pojawiły się też oblodzenia. Jak tłumaczy Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR i opiekun merytoryczny akcji kursylawinowe.plW ostatnim czasiemieliśmy do czynienia z warunkami typowymi dla wczesnej zimy z małą ilością śniegu, z częstymi silnymi, porywistymi wiatrami i gwałtownymi zmianami temperatur. W kontekście budowy pokrywy śnieżnej jest to sytuacja niekorzystna, która może mieć wpływ na warunki podczas całej zimy. Niski stopień zagrożenia lawinowego, niesie ze sobą raczej ryzyko zrzucenia z wysokości niż zasypanie w lawinie, choć i tego nie można wykluczyć.

Niestety mała ilość śniegu może budzić złudne poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeżeli chodzi o zagrożenie lawinowe. W listopadzie i grudniu doszło już do dwóch wypadków lawinowych i to przy pierwszym - najniższym stopniu zagrożenia.

Booking.com

Choć przy niskim stopniu zagrożenia lawinowego łatwo rozpoznać lokalne zagrożenia to wymaga to odpowiedniej wiedzy i czujności. Tak mała ilość śniegu często usypia czujność, a przecież pierwszy stopień, to również stopień zagrożenia lawinowego i nie możemy o tym zapominać. – przestrzega Naczelnik TOPR.  

W najbliższy weekend (21-22 12 2019) temperatura zacznie stopniowo spadać, w górach pojawią się też pierwsze opady śniegu. Warto pamiętać, że po ostatniej odwilży śnieg będzie padał bezpośrednio na podłoże, stary śnieg lub lód, z którymi będzie raczej słabo związany. Warunki na szlakach będą wymagające, a zagrożenie lawinowe z pewnością wzrośnie.

 

Informacji o aktualnych warunkach szukaj na stronach:

Planowanie wycieczek w góry

Poruszanie się w rakach i z czekanem