# x
Skip to main content

W poszukiwaniu śniegu i słońca - gdzie na narty w marcu

Autor: Pior Tomczyk | |   Newsy z Włoch

Dziwny jest ten sezon narciarski, w Polsce nie obfituje w opady śniegu, a pogoda za oknem bardziej niż ku nartom skłania ku myśleniu o wyjazdach rowerowych. Śnieg w większości polskich gór jest  przede wszystkim  wynikiem pracy systemów sztucznego naśnieżania. Mam nadzieję, że pogoda jeszcze nam sprawi psikus i zaskoczy obfitymi opadami śniegu w polskich górach.

Brak pewności, że zima „na serio” zagości w Polsce, skłania mnie do zastanawiania się czy jeszcze nie wyskoczyć na narty w miejsce, gdzie śniegu i słońca jest w bród.

Wybiorę słoneczne Dolomity choćby ze względu na ofertę zaprzyjaźnionego z Narty.pl biura podróży  Dolomity Tour z Katowic. Biuro znam od wielu lat, co roku witam z nim sezon w grudniu. Dolomity Tour od 25 lat  specjalizuje się wyjazdach narciarskich do Włoch – bardzo często połączonych z kursami we własnych szkółkach narciarskich.  Wspomniana przed chwilą dwudziesta piąta rocznica biura, zapowiedziana z tej okazji specjalna impreza i 20 zniżka na karnet dodatkowo skłoniły mnie do tej decyzji. Rezerwuję urlop od 14 do 21 marca 2020 i jadę do Tre Valli w Dolomitach :)

Decydując się na „rocznicowy wyjazd”, wybrałem skipass w opcji 4+2 – Tre Valli (Falcade - San Pellegrino - Alpe Lusia z Bellamonte) + 2 dni do wyboru w innym ośrodku narciarskim należącym do grupy Dolomitisuperski.. Tym którzy wybiorą się z dziećmi urodzonymi po 30.11.2011, przypominam, że pociechy w towarzystwie rodziców szusują za darmo. Dolomity Tour dysponuje jeszcze w terminie 14-21 03 2020 wolnymi miejscami w apartamentach i Hotelu San Giusto. Wybrałem dla siebie i znajomych opcję noclegu w apartamentach z dojazdem własnym. Dojazd własny daje mi w stosunku do wyjazdu autokarem większą niezależność w wyborze godziny codziennego wyjazdu na stok. Odległości dla podróżujących samochodem z Falcade do innych ośrodków.

 • Falcade - Alleghe (Civetta) 19 km
 • Falcade – Malga Ciapela- (Start na Sellę) 29 km
 • Falkade – Alpe Lusia  19 km

Praktycznie wszystkie ośrodki są dostępne w czasie krótszym od 30 minut.

Plany narciarskie

Mój podstawowy plan  to szusy po stokach Falcade i San Pellegrino Większość czasu spędzę na stokach przy przełęczy San Pellegrino i Col Margherita. Ośrodek dysponuje 14 wyciągami, w tym dwoma gondolami.

W San Pellegrino dominują trasy łatwe  - niebieskie, natomiast na Col Margherita przeważają trasy trudniejsze-czerwone. Godne polecenia, dla bardziej wytrawnych narciarzy są trasy trudne – czarne, których jest tu kilka, a godną polecenia jest czarna z górnej stacji gondoli na Col Margherita.

Trzeba pamiętać, że obecnie Włosi oznaczają trasy tak, że kolor świadczy o najtrudniejszym fragmencie trasy. Niebieska trasa będzie tu oznaczona kolorem czerwonym, jeśli znajduje się na niej choć jeden trudniejszy fragment. Oznaczenie takie jest bardzo rozsądne, początkujący nie muszą się obawiać nagłych trudności na trasie.

Opcją, na którą się skuszę, będzie kolejny przejazd trasami wokół masywu Sella Ronda. Popularną Sellę można pokonać w dwóch kierunkach, oznaczonych odpowiednio pomarańczowym i zielonym kolorem, którą wybiorę? W tym roku decyzje podejmą za mnie przewodnicy Dolomity Tour– wybieram się na wspólny przejazd większą grupą. Wybierając się na Selle pamiętajcie o „czasie”. Objechanie masywu zajmuje kilka godzin i warto mieć trochę czasu w zapasie na piękne widoki i fotki. Naginanie czasu skończyć się może dodatkowymi kosztami, gdy godzina zamknięcia wyciągów złapię cię w „nie twojej” dolinie i będziesz  drogi narciarzu, musiał wracać taksówką lub ski busem po swój samochód.

Jeden dzień na pewno poświęcę na odwiedzenie stoków Alpe Lusia. Głównym celem będą wtedy, oczywiście po rozgrzewce na trasach niebieskich, czarne trasy w kierunku Ronchi, a wisienką na torcie jedna z moich ulubionych w tej części Dolomitów „Pista Direttissima” (290 m różnicy poziomu na 1015 m długości). Stoki Alpe Lusia miałem już okazję odwiedzić w tym sezonie podczas grudniowego wyjazdu do pobliskiej Moeny – na marginesie – jest to doskonała baza wypadowa również na stoki w sąsiednim Południowym Tyrolu. Warunki śniegowe w grudniu były doskonałe, nieco gorzej było z pogodą – mam nadzieję, że w marcowym słońcu przyjemności z jazdy będzie jeszcze więcej.

Na uczestników Jubileuszu firmy Dolomity Tour czeka wiele dodatkowych atrakcji. Ja na pewno zapiszę się na zawody narciarskie w slalomie gigancie, w których główne nagrody w każdej kategorii to tygodniowy pobyt w Hotelu San Gusto w Falcade wraz z karnetem Tre Valli w sezonie 2021.

Mój plan na tydzień.

Środa 18 i czwartek 19  marca zajęte będą przez trening, zawody i jubileuszową imprezę na stoku – spędzę je na stokach Falcade. We wtorek 17 marca wybiorę się pewnie na Sella Rondę wraz z przewodnikami Dolomity Tour, na stoki Sella Rondy wyruszymy z Malga Ciapela. Wyjazd z hotelu autokarem o godzinie 8:00, powrót planowany na godzinę 16:00. W planach przejazd trasami Sella Ronda i odwiedzenie czterech najsłynniejszych przełęczy: Passo Pordoi, Passo Campolongo, Passo Gardena i Passo Sella. Swoim czasem będę do woli dysponował tylko przez 3 dni, plany na nie przedstawiłem szczegółowo powyżej.  

PROGRAM JUBILEUSZU 25 LECIA FIRMY „DOLOMITY TOUR” I 50 LECIA WŁOSKIEJ SZKOŁY NARCIARSKIEJ „SCUOLA ITALIANA SCI & SNOWBOARD” W FALCADE 

Środa 2020 03 18

 • 11:00 do 13:00 – schronisko Le Buse  zapisy na zawody, oraz trening pod okiem instruktorów narciarskich.

Czwartek 2020 03 19

 • 9:30 zbiórka zawodników schronisko Le Buse
 • 10:00 – 10:30 – zawody narciarskie, przejazd slalomu
 • 11:30 – schronisko Le Buse – powitanie zaproszonych gości, prezentacja Szkoły Narciarskiej Dolomity Tour i Włoskiej szkoły narciarskiej z Falcade.
 • 12:00 – schronisko Le Buse – degustacja miejscowych specjałów, vin brule oraz pokaz umiejętności polskich i włoskich instruktorów.
 • 12:30 – ogłoszenie wyników Jubileuszowych Zawodów Narciarskich – dekoracja zwycięzców i wręczenie nagród.
 • Wspólna zabawa na tarasie schroniska Le Buse – muzyka i tańce

Krótki regulamin zawodów

 • W zawodach nie mogą uczestniczyć instruktorzy narciarscy.
 • Kategorie: kobiety i mężczyźni urodzeni po 1954 11 30, seniorzy urodzeni przed 1954 11 30, juniorzy urodzeni po 2003 11 30.

Nagrody:

 • I miejsce w kategorii kobiet, mężczyzn, seniorów, juniorów – tygodniowy popyt w sezonie narciarskim 2021 w Hotelu san Gusto w Falcade wraz z karnetem Tre Valli
 • II i III miejsce w kategorii kobiet, mężczyzn, seniorów, juniorów – tygodniowy karnet Tre Valli w sezonie 2021
 • Każdy uczestnik zawodów otrzyma drobny upominek.

Ja tam będę i mam nadzieję, że będzie nas wielu.

Dodaj komentarz