Skip to main content

Szykujemy narty na pierwsze zjazdy.

Autor: |
Ostrzałka Swing Cut z zamontowanym pilnikiem do bocznego ostrzenia krawędzi (foto: narty.pl)
Ostrzałka Swing Cut z zamontowanym pilnikiem do bocznego ostrzenia krawędzi (foto: narty.pl)

Mamy początek października, pogoda jest kapryśna, słońca brak, a w sklepie narty.pl przyjęliśmy dostawę towaru, między innymi: pilniki, raszple, prawidła, imadła, smary, szczotki i ostrzałki. O tych ostatnich chciałbym opowiedzieć Wam trochę więcej.

Otwarcie sezonu na stokach zbliża się wielkimi krokami, warto więc zadbać o przygotowanie swojego sprzętu do jazdy odpowiednio wcześniej. Jedną z podstawowych czynności jest oczywiście ostrzenie nart i snowboardu. Przedstawię Wam kilka narzędzi do ostrzenia krawędzi, których możecie użyć w domu.

Pierwsza będzie ostrzałka Kunzmann Swing Cutz dwoma segmentami – na pilnik stalowy i kamień alu-oxyd, która dzięki regulacji wysokości rolki pozwala nam na ostrzenie krawędzi bocznej na kąt z przedziału od 0° do 5°. Posiada ona także szeroką możliwość podniesienia dolnej krawędzi deski i nart na kąt 90°-85°. Swing Cut, dzięki pływającym pilnikom, świetnie nadaje się nawet do ekstremalnie taliowanych nart i desek snowboardowych.

Tańszą alternatywą tej samej marki może być Vario Plus z pilnikiem stalowym. Jej zakresy kątów ostrzenia bocznej krawędzi oraz podnoszenia dolnej są takie same, jak w przypadku Swing Cut. Jest to ostrzałka jedno segmentowa, do której możemy zamontować pilniki stalowe, diamentowe, kamienie oraz raszple o wymiarach 100x25mm. Produkt ten jest dedykowany dla nart i snowboardów o promieniu skrętu większym, niż 17 metrów.

Opisane w artykule ostrzałki można kupić w sklepie Narty.pl w dziale: ostrzałki do nart

Jeśli szukamy ekonomicznego rozwiązania za stosunkowo niewielkie pieniądze, warto rzucić okiem na ostrzałkę Pocket Combi 89/90°, która pozwala nam naostrzyć krawędź boczną na jeden z podanych w nazwie kątów. W zbliżonej cenie znajdziemy również Pocket Racing i Pocket Combi II, ostrzące na kąt 88/89° z możliwością podniesienia dolnej krawędzi o 1°. W ostrzałkach z serii Pocket możemy zamontować różne elementy ścierne, a jedynym obostrzeniem jest rozmiar elementu skrawającego: 70x25mm.

Sezon rozpoczęty, narty i snowboard przygotowane, a my szczęśliwie szusujemy sobie po stoku. Każdy z nas zna to uczucie, gdy najedziemy na kamień, prawda? Niejednokrotnie zdarzało się również jeździć w ekstremalnych warunkach – na twardym śniegu, lodzie -, w których krawędź boczna szybko się tępi. Mamy na to radę: kieszonkowa ostrzałka, idealna na stok. Przydaje się również wtedy, gdy narty lub deska jest poddawana konserwacji w serwisie, a my chcemy wykonać jedynie drobne szlify pomiędzy wyjazdami. Pozostaje pytanie: którą ostrzałkę wybrać?

Rozsądnym wyborem jest mieszcząca się w każdej kieszeni ostrzałka Edge Trick, dostępna w trzech wersjach: z kamieniem, diamentem lub pilnikiem stalowym. Możemy nią zmienić kąt boczny w zakresie 85-90°, ze skokiem co 0,5°. Droższą, ale także fizycznie większą alternatywą jest Edge Max, dostępny w wersji z dwoma kamieniami alu-oxydowymi lub dwoma pilnikami diamentowymi. Edge Max służy do szybkiego odtworzenia idealnej ostrości i nadanego kąta w narcie albo snowboardzie. Jego przedział nastawienia kątów to 87-90°. Wersją pośrednią, zawierającą jeden kamień alu-oxydowy i jeden pilnik średni, jest Sharp Max, którego zakres nastawienia kątów jest taka sama, jak w przypadku Edge Maxa. Obie ostrzałki posiadają również możliwość podniesienia dolnej krawędzi na 0.8°. Do każdej ostrzałki możemy oczywiście włożyć dowolny element ścierny, pod warunkiem, że będzie on w rozmiarze 20x30mm.

Możliwości jest wiele, w zależności od naszego zapotrzebowania i funduszy. Niezbędne do prac konserwacyjnych narzędzia znajdziecie na stronie: http://sklep.narty.pl.

Ostrzałka Swing Cut z zamontowanym pilnikiem do bocznego ostrzenia krawędzi (foto: narty.pl) Ostrzałka Swing Cut z zamontowanym pilnikiem do bocznego ostrzenia krawędzi (foto: narty.pl)
Ostrzałka Swing Cut z zamontowanym kamieniem do rozhartowania krawędzi bocznej (foto: narty.pl) Ostrzałka Swing Cut z zamontowanym kamieniem do rozhartowania krawędzi bocznej (foto: narty.pl)
Ostrzałka Swing Cut z zamontowanym pilnikiem do podnoszenia krawędzi (foto: narty.pl) Ostrzałka Swing Cut z zamontowanym pilnikiem do podnoszenia krawędzi (foto: narty.pl)
Ostrzałka Swing Cut z zamontowanym kamieniem do rozhartowania krawędzi spodniej (foto: narty.pl) Ostrzałka Swing Cut z zamontowanym kamieniem do rozhartowania krawędzi spodniej (foto: narty.pl)
Ostrzałka Swing Cut z zamontowanym kamieniem do rozhartowania krawędzi spodniej (foto: narty.pl) Ostrzałka Swing Cut z zamontowanym kamieniem do rozhartowania krawędzi spodniej (foto: narty.pl)