# x
Skip to main content

Szklarska Poręba przyciąga!

Autor: Szklarska Poręba | |   Newsy z Polski
Szrenica (foto: UM Szklarska Poręba)

Nie ważne czy jesteś świetnym narciarzem, czy dopiero próbujesz jazdy na dwóch lub jednej desce. W Szklarskiej Porębie znajdziesz trasy dla najbardziej wymagających narciarzy jak i te łagodne, idealne dla nowicjuszy.

Ski Arena Szrenica oferuje 12 km tras z systemem dośnieżania pokrywającym 100% obszaru przeznaczonego do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Przepustowość kolejek linowych i wyciągów narciarskich wynosi 10 tysięcy osób na godzinę.


Najwięcej emocji wytrawnym, dobrym narciarzom gwarantuje trasa zjazdowa FIS tzw. „Ściana”, której nachylenie stoku wynosi miejscami nawet 50%. Najdłuższa trasa - nartostrada Lolobrygida ma długość ponad 4400 m. Najbardziej popularny  i raczej łatwy "Puchatek" oferuje nocne jazdy aż do godziny 22:00.  Doskonałe warunki klimatyczne, przyrównywane do tych panujących w Alpach, pozwalają utrzymać się grubej pokrywie śnieżnej nawet do wczesnej wiosny. Północne stoki Szrenicy sprawiają, że na nartach jeździ się tutaj jeszcze w kwietniu i mimo wysokich temperatur oraz słońca, śnieg długo jest zmrożony. Przy stoku dostępne są wypożyczalnie sprzętu, instruktorzy i szkółki narciarskie dla najmłodszych. 

Szklarska Poręba przyciąga czystym powietrzem

W Szklarskiej Porębie można oddychać pełną piersią. Naukowo stwierdzone. Od 19 grudnia jakość powietrza pod kątem zawieszenia w nim pyłów PM10 mierzy obwoźny pyłonierz DustTrak II.
Wyniki możecie podglądać na stronie: Dolnośląski Alarm Smogowy

Zmiana organizacji ruchu na ulicy Uroczej — dojazd do SkiAreny Szrenica

Ulica Urocza, wzdłuż której przy południowym pasie są parkingi, jest teraz ulicą jednokierunkową w kierunku do ul. Turystycznej i SkiAreny Szrenica (kolei linowej, tras narciarskich i parkingów). Jednokierunkowy ruch rozpoczyna się powyżej Muzeum Mineralogicznego. Pas lewy służy dojeżdżaniu do SkiAreny, na parkingi miejskie oraz do obiektów noclegowych przy ul. Turystycznej. Pasem prawym do centrum jeżdżą skibusy oraz taksówki.
Pasy na przeważającej długości oddzielone są separatorami uniemożliwiającymi zmianę pasa. Dlatego też należy zdecydować o zajęciu właściwego pasa już na początku ul. Uroczej. Na ul. Kilińskiego w odległości 600, 300 i 100 metrów znajdują się tablice informacyjne o podziale pasów na ul. Uroczej.

Na ul. Uroczą nie mogą wjeżdżać autokary z więcej niż 25 miejscami. Stosowny znak znajduje się przy parkingu miejskim na ul. Kilińskiego, na którym mogą parkować autobusy.

Wjazd z końcowego odcinka ul. Turystycznej (z parkingów miejskich przy SkiArenie Szrenica) jest zakazany w ul. Uroczą, a możliwy tylko dalej w dół ul. Turystyczną, która już od kilku lat jest jednokierunkowa do centrum miasta.

Kierowcy wysadzający narciarzy mogą zatrzymać się przy ul. Turystycznej, poniżej skrzyżowania z Uroczą, przy lewej krawędzi jezdni, pomiędzy Willą GÓRSKA PASJA a hotelem GAWRA.

Miejsca parkingowe przy ul. Uroczej można zajmować WYŁĄCZNIE równolegle do jezdni (nie jak dawniej ukośnie). Na całej ul. Uroczej obowiązuje całkowity zakaz postoju (poza miejscami parkingowymi).

Od 28 grudnia w SOBOTY i NIEDZIELE do SkiAreny Szrenica można dojechać skibusem miejskim

Skibus kursuje od godz. 8:30 co 20 minut do godziny 17:30. Trasa przejazdu rozpoczyna się na parkingu miejskim przy ul. Turystycznej obok sklepu NETTO, wiedzie przez parking miejski przy ul. Kilińskiego, ulicą Uroczą do skrzyżowania z ul. Turystyczną (najbliżej SkiAreny Szrenica), gdzie także można wysiąść / wsiąść, i powraca ulicami Turystyczną i Stromą do NETTO.

Turystyczna Instrukcja Obsługi

Z myślą o turystach, którzy licznie odwiedzają Szklarską Porębę i Karkonosze przygotowaliśmy kilka wskazówek i porad jak zachować się w górach.

http://www.szklarskaporeba.pl/rss-artykuly/108-sport-i-turystyka-zima/4297-turystyczna-instrukcja-obslugi.html

Dodaj komentarz