#
Skip to main content

Słowacja na dwa głosy – Jasna - adrenalina i zabawa na stokach Chopoka

Autor: |
Funitel w Jasnej (foto: jasna.sk)

Położona w Dolinie Demianowskiej Jasna to największy w tej części Europy ośrodek narciarski. Oferuje narciarzom i snowboardzistom 45 km doskonale przygotowanych tras narciarskich (27 km jest sztucznie naśnieżanych, umożliwiając jazdę przez 5 miesięcy w roku) obsługiwanych przez 29 wyciągów i kolei.

Panorama stoków na Chopoku (foto: jasna.sk)
Panorama stoków na Chopoku (foto: jasna.sk)
Freeride na Chopoku (foto: jasna.sk)
Freeride na Chopoku (foto: jasna.sk)
Apres ski w klubie HAPPY END (foto: jasna.sk)
Apres ski w klubie HAPPY END (foto: jasna.sk)

Do tego sezonu „problemem” Chopoka były silne wiatry często uniemożliwiające przedostanie z północnych stoków na południową stronę. Problem ten został w tym sezonie rozwiązany przez budowę nowej kolei linowej Funitel. Jest to jedna z najnowocześniejszych konstrukcji na świecie, dzięki zawieszeniu 24 osobowych gondolek na dwóch linach nośnych, możliwa jest jazda nawet przy wiatrach wiejących z prędkością 120 km/h. Dzięki temu nawet w wietrzne dni można dotrzeć w partie szczytowe Chopoka, skąd możemy przenieść się na południowe trudniejsze stoki.

Chopok dla narciarzy
Naszą wyprawę rozpoczniemy od północnych stoków. Dolina Demianowska, a bardziej precyzyjnie, hotele wzdłuż niej położone są główną bazą noclegową dla narciarzy odwiedzających Jasną. W Dolinie kursują darmowe ski busy, które dowożą  narciarzy z hoteli pod wyciągi. Narciarski dzień można rozpocząć w dwóch miejscach w których znajdują się kasy, wypożyczalnie i punkty gastronomiczne.

  • Zahradky – dla bardziej zaawansowanych. Szczególnie godna polecenia jest czerwona trasa 11 i 11a,
  • Biela Put – polecamy dla początkujących, ze względu na niebieska trasę nr 13, idealne miejsce dla osób rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem

Zarówno z Zahradky (6 osobowa kolej krzesełkowa B2) jak i z Bela Put (4 osobowe krzesełko B3 i kolej szynowa Twinliner) dostaniemy się bez problemu do dolnej stacji Funitela, który wywozi narciarzy w komfortowych warunkach na ponad 2000 metrów. Na górnej stacji Funitela można podziwiać piękne widoki i posilić się w Rotundzie. Jednak nie to jest celem narciarzy. Część z nich zjedzie ponownie do dolnej stacji korzystając z trasy 1c, 1b, 1b, lub na sam dół do Zahradky trasą 11a i 11, pozostali przeniosą się na południowe stoki, raj dla wytrawnych narciarzy i zwolenników jazdy poza trasami.

Chopok to największy na Słowacji ośrodek „freeride” , na jego terenie znajduje się, aż osiem specjalnie oznaczonych (freeride zone) rejonów dla wielbicieli adrenaliny! Tereny freeride mają różny poziom trudności, od w miarę łatwych (łatwych w ocenie freeriderów) po bardzo trudną Zonę oznaczona numerem 3, która jest wyzwaniem dla doświadczonych narciarzy.
Oprócz freeridu południowe stoki Chopoka oferują trasy dla zaawansowanych narciarzy, głównie są to trasy czarne.

Zakwaterowanie

W Dolinie Demianowskiej powstało w ostatnich latach wiele hoteli, od tanich ** po luksusowe ****, każdy znajdzie coś dla siebie. Dla osób szukających tańszych noclegów dobra alternatywą będą pensjonaty i kwatery w pobliskim Liptowskim Mikulaszu. Szukając noclegów na pobyty od 6 nocy warto sprawdzić czy w wybranym hotelu otrzymamy kartę rabatową, uprawniającą  do zakupu karnetów z zniżka do 30% oraz wstępu do Tatralandii w atrakcyjnych cenach. Warto przeliczyć, czasami lepszym rozwiązaniem będzie nocleg w nieco droższym pensjonacie udostępniającym kartę rabatową.

<content>19112</content>

Dzieci w Jasnej
Chopok to nie tylko miejsce dla poszukiwaczy nowych wyzwań i spragnionych adrenaliny. To również ośrodek przyjazny dzieciom, czego najlepszym dowodem jest położony w Biela Put, Maxiland największy na Słowacji park dziecięcy zajmujący ponad 4000m2, wyposażony w bezpieczny wyciąg taśmowy. Najmłodsze pociechy mogą tu brać udział w programach animacyjnych z Czerwonym Kapturkiem, starsze mogą doskonalić naukę jazdy pod okiem doświadczonych instruktorów.

Apres Ski
Życie po nartach w Jasnej nie toczy się już w hotelowych pokojach, no chyba, że mamy na myśli apres apres ski ;). W większości hoteli, do późnych godzin nocnych czynne są bary i kluby nocne, jednak główną imprezownią Jasnej jest położony pomiędzy dolna stacją krzesełek w Biela Put a Hotelem Grand, klub Happy end. W ciągu dnia restauracja, w nocy zmienia się nie do poznania. Na dolnym poziomie wielki taneczny parkiet, na górnym bary i stoły przy których można odpocząć i porozmawiać.

Tatralandia
Kto po nartach nie lubi odwiedzić sauny lub popływać w ciepłej termalnej wodzie? Kilkanaście minut jazdy ski busem  od Jasnej znajduje się największy na Słowacji . Kupując skipas na więcej niż 2 dni, można zamienić jeden dzień jazdy na całodzienny wstęp do Tatralandii. Jest do doskonały pomysł na 3 dzień jazdy, gdy pojawiają się pierwsze objawy zmęczenia. W sezonie 2012/13 otwarta została nowa hala Tropical Paradise z basenami wypełnionymi morską wodą oraz basenem do nurkowania w towarzystwie tropikalnych ryb, czy są wśród nich rekiny? Tego nie wiemy ;).

Ceny:

Gastronomia na stokach
W Jasnej każdy znajdzie coś dla siebie, zwolennicy fasy foodu mają tu pełny przegląd szybkich dań, od hamburgerów z frytkami po kiełbaski i kurczaki z rożna. Tym którzy nawet na stoku nie przestają być smakoszami polecamy restaurację Von Roll położoną na wysokości 1670m, oferującą bardzo dobrą kuchnię słowacką i europejską. Restaurację warto odwiedzić również nocą (po uprzedniej rezerwacji), organizuje ona bowiem „Night of emotions” kolację przy świecach, której dodatkową atrakcją jest jazda ratrakiem do i z restauracji (cena 35 euro/osoba).

Jasną można śmiało polecić każdemu, nie ma innego, tak dużego ośrodka, tak blisko naszej granicy. Ilością tras, wyciągów i ich jakością ośrodek śmiało może konkurować z mniejszymi ośrodkami w Alpach.

Koszty pobytu są zdecydowanie niższe niż w ośrodkach austriackich czy włoskich, pamiętając o zdecydowanie niższych kosztach dojazdu - Jasna zasługuje na więcej niż ***** w ocenie jakość / cena.

Do zobaczenie na stokach Chopoka.