#
Skip to main content

Słoneczne narty w długie marcowe dni - Słowackie Tatry zapraszają

Autor: |
Jasna Chopok (foto: Jan Tekel)

Wiosna za oknem nie oznacza końca sezonu narciarskiego. W górach śniegu jest jeszcze pod dostatkiem i na pewno starczy go na szusy w długie, marcowe dni. Co ważne, wraz z wydłużeniem narciarskiego dnia ceny spadają.

Aby skorzystać z marcowego słońca nie musimy pokonywać 1000km by szusować w Alpach, można znacznie bliżej. Zadajesz sobie pytanie gdzie? Gdzie w marcu za mniejsze pieniądze będzie można pojeździć w słońcu? Bliżej niż myślisz, tuż za południową granicą w Słowackich Tatrach znajdują się trzy wysoko położone ośrodki narciarskie: Jasna na Chopoku, Sztyrbskie Jezioro i Tatrzańska Łomnica, łącznie oferujące 65 km tras.

Marcowy narciarski dzień jest dłuższy a pogoda zdecydowanie pewniejsza niż w styczniu czy lutym, gdy do tego dodać doskonale przygotowane trasy, na których dobre warunki śniegowe utrzymują się do późnego popołudnia okazuje się, że marzec jest najlepszą porą na narciarski wypad.

Na Chopoku (foto: Marek Hajkowsky)
Na Chopoku (foto: Marek Hajkowsky)
Na Chopoku (foto: Marek Hajkowsky)
Na Chopoku (foto: Marek Hajkowsky)

Weekend, 3-4 dni a może tydzień? – to zależy tylko od Ciebie, na stokach tatrzańskiej trójki nie będziesz się nudził. Każdy znajdzie trasy dla siebie, od łatwych niebieskich dla początkujących przez uniwersalne czerwone po czarne, naprawdę trudne przeznaczone dla wytrawnych, miłujących adrenalinę sportowców.

Dla wielu oprócz trudności ważna jest również długość tras, w Słowackich Tatrach w marcu można korzystać z tras o długości ponad 6km i różnicy poziomów prawie 1300m.

Pomysłów na jazdę w marcowym słońcu jest wiele, jednym z lepszych będzie zabranie na szusy dzieci stawiających pierwsze kroki na nartach, marzec to najlepsza pora na naukę jazdy na nartach – długi dzień i wyższe temperatury pozwolą spędzić z pociechami więcej czasu na stoku.

Nauka jazdy pod Chopokiem (foto: MSS)
Nauka jazdy pod Chopokiem (foto: MSS)
Rodzinnie w Wysokich Tatrach (foto: M. Hajkovsky)
Rodzinnie w Wysokich Tatrach (foto: M. Hajkovsky)

Dla narciarzy ceniących dobrą zabawę nie tylko na nartach ośrodki zapewniają doskonała zabawę na licznych imprezach apres ski. Szaleć można w barach pod gołym niebem i nocnych klubach.

Nas szczególnie zainteresowała cykliczną imprezę przy stacji Priehyba w Jasnej która w tym sezonie odbędzie się aż cztery razy. Zabawa pod słonecznym niebem odbędzie 2, 16 i 30 marca oraz 6 kwietnia w godzinach od 10 do 15..

Jasna Klub Happy End (foto: Martin Zilka)
Jasna Klub Happy End (foto: Martin Zilka)
Zabawa w Jasnej (foto: Jakub Vojtek)
Zabawa w Jasnej (foto: Jakub Vojtek)

Marcowe zjazdy można w tym roku połączyć z emocjami sportowymi, na stokach tatrzańskiej trójki odbędzie się wiele imprez zarówno dla „zawodowców” jak i dla nas, zwykłych narciarzy:

  • Puchar Europy Kobiet – 2 i 3 marca na stokach Chopoka w Jasnej
  • Ski Slopestyle – 16 marca – Chopok
  • HERO SEASON TROPHY – zawody dla amatorów o zacięciu sportowym

Te ostatnie składają się z czterech imprez, które odbędą się kolejno w: Szczyrku 3 marca, Szczyrbskim Jeziorze 16 marca, Tatrzańskiej Łomnicy 23 marca i na zakończenie w Jasnej na Chopoku i czeskim Szpindlerowym Młynie 30 marca.

Jak widać sportowych atrakcji w marcu czeka w Słowackich Tatrach co niemiara, każdy powinien znaleźć coś dla siebie i swoich najbliższych. Zakochanym warto przypomnieć o Full Moon Dinner, kolacji przy świetle księżyca w restauracji na szczycie Chopoka.

Wspomnieliśmy o cenach, zdecydowanie niższych w marcu. Warto pamiętać, ze kupując karnet na stronie www.gopass.sk zapłacimy za niego znacznie mniej niż na miejscu w kasach. Korzystając z marcowych promocji , zamiast 50 euro za całodzienny karnet można zapłacić tylko 19 euro (kupując z odpowiednim wyprzedzeniem).