Skip to main content

SKI - EUROINTEGRA

Autor: |
Narty.pl
Narty.pl

II Międzynarodowe zawody w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnych.

2400 metrów nad poziomem morza ......

na taką wysokość trzeba byłoby się wdrapać aby pojeździć na nartach pod koniec maja. Najbliższy lodowiec znaleźlibyśmy w Austrii chyba, że zdecydowalibyśmy się na Maltę ....w Poznaniu ( 100 m. npm. ) .

Po raz drugi w historii polskiego sportu na sztucznym - igielitowym torze narciarskim MALTA SKI w Poznaniu odbyły się w pod koniec maja zawody w narciarstwie zjazdowym osób niepełnosprawnych p.n. SKI - EUROINTEGRA.

Zawody organizowane w roku akcesji do Unii oraz Europejskim Roku Edukacji Poprzez Sport miały na celu promocję integracji europejskiej młodych osób niepełnosprawnych poprzez uczestnictwo w aktywności sportowej.

Gospodarze - Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "START" w Warszawie oraz Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów "START" w Poznaniu i Fundacja im. Królowej Polski Św. Jadwigi gościli narciarzy ze dysfunkcjami narządu ruchu i wzroku - reprezentacje narodowe i klubowe Republiki Czeskiej, Słowacji i Polski. Obok flag narodowych uczestniczących ekip powiewały flagi Unijne - podkreślając europejski wymiar zawodów.

Poznański sztuczny tor narciarski Malta SKI w swojej ponad 10 letniej historii demonstrował publiczności największe sławy narciarskich Pucharów Świata m.in. Franza Klamera, Pirmina Zurbriggena, Tym razem poznaniacy obejrzeli niezwykłe widowisko sportowe. Niewidomi jeżdżący za przewodnikiem sterującym narciarza komendami , narciarze po amputacjach jednej kończyny - szusujący tak dynamicznie , że tyczki slalomowe pękają pod nimi jak zapałki i wreszcie mono-ski - narciarska Formuła 1 - " energetyczni wózkowicze " w konstrukcjach przypominających wyścigowe bolidy. Widowisko zrobiło na widzach wielkie wrażenie , wzbudzało podziw i szacunek dla umiejętności zawodników . W opinii fachowców narciarze niepełnosprawni przekroczyli już w tej dyscyplinie wszelkie bariery - demonstrują na stoku taką samą dynamikę, prędkości , grację i piękno ruchu jak narciarze pełnosprawni.

Te zawody to nasze podsumowanie sezonu. No i chodzi o promocję sportu osób niepełnosprawnych. To już nie jest rekreacja, ci zawodnicy trenują cały rok. Latem więcej na siłowni, na nartach wodnych. A od jesieni już na stokach - mówi Krystyna Hady - Bartkowiak Dyrektor Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start".

W grupie zawodników stojących najlepszy był Słowak Robert Durcan. Wyprzedził nieznacznie Łukasza Szeligę ze "Startu" Bielsko-Biała . Wśród kobiet także zwyciężyła słowaczka - Sonia Almasova . Podobnie było w grupie zawodników siedzących. Najszybciej pojechał tu Martin Krivos przed Jarkiem Rolą ze "Startu" Poznań . Wśród zawodników niewidomych złoto zdobył Radomir Dudas. W kategorii pań najlepsza była słowaczka Vladmira Halupo. Polacy konkurują ze Słowakami i Czechami - jednymi z najlepszych narciarzy niepełnosprawnych na świecie. Co ciekawe od niedawna obowiązki trenera polskiej reprezentacji pełni Słowak Peter Matiasko. Podobnie jak w sporcie pełnosprawnych następuje zagraniczny transfer wiedzy i umiejętności trenerów . Zyskują na tym zawodnicy i polscy szkoleniowcy. Zresztą wszelkie granice powoli się zacierają . Najlepiej widać to w relacjach miedzy zawodnikami. Są jak jedna rodzina - otwarci na siebie, pomocni, koleżeńscy i serdeczni. Sport z racji swojej atrakcyjności i roli jaką odgrywa w budowaniu tożsamości i kontaktów między ludźmi staje się pomostem dla nowej jakości partnerstwa.

Przy okazji zawodów gospodarze zadbali o promocję wśród gości walorów krajoznawczych swojego regionu. Było więc zwiedzanie najnowocześniejszego w Europie browaru LECH - zrobił wielkie wrażenie na naszych południowych sąsiadach, bądź co bądź narodach z przebogatymi tradycjami piwowarstwa. Gości urzekło Stare Miasto ale najbardziej - tereny Jeziora Maltańskiego - uroczej enklawy w sercu miasta jakiej trudno poszukać w Europie. Malta - znany tor regatowy otoczona lasami , łąkami i dziesiątkami atrakcji sportowo - rekreacyjnych przyciąga jak magnes tysiące mieszkańców i gości Poznania. A że zawodów narciarskich niepełnosprawnych nie oglądają zbyt często nie mogły dziwić komentarze : Na inwalidów to oni wyglądają dopóki siedzą na wózkach ale gdy wsiądą na te swoje narty - aż zazdrość bierze.

Zawodnicy rozjechali się do domów - spotkają się ponownie latem na obozach kondycyjnych. Czesi i Słowacy maja apetyt na letnie przygotowania do sezonu zimowego w wielkopolskim Wągrowcu gdzie co roku poznański "Start" organizuje zgrupowanie z programem narciarstwa wodnego dla osób niepełnosprawnych . Poczekajmy zatem do sierpnia na kolejną relację o tych, którzy uzależnili się od dużej dawki adrenaliny wyzwalanej na śniegu, igielicie i wodzie.

Narty.pl Narty.pl
Narty.pl Narty.pl
Narty.pl Narty.pl
Polska ekipa pod flagą EU. Polska ekipa pod flagą EU.
Polska ekipa pod flagą EU. Polska ekipa pod flagą EU.
Polska ekipa pod flagą EU. Polska ekipa pod flagą EU.
Radomir Dudas na mecie. Radomir Dudas na mecie.
Radomir Dudas na mecie. Radomir Dudas na mecie.
Radomir Dudas na mecie. Radomir Dudas na mecie.
Łukasz Szeliga trasie slalomu.. Łukasz Szeliga trasie slalomu..
Łukasz Szeliga trasie slalomu.. Łukasz Szeliga trasie slalomu..
Łukasz Szeliga trasie slalomu.. Łukasz Szeliga trasie slalomu..

    Elektroniczne wiązanie… Zawodnicze "gumy" dla juniorów…