Skip to main content

Rusza tegoroczna edycja akcji „Bezpieczny stok”

Autor: |
Akcja „Bezpieczny stok” (foto: bezpiecznienastoku.pl)
Akcja „Bezpieczny stok” (foto: bezpiecznienastoku.pl)

Sporty zimowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Wraz ze wzrostem zainteresowania narciarstwem i snowboardingiem powinna też wzrastać świadomość, jak odpowiednio zachowywać się na stoku, by była to dla nas bezpieczna zabawa. Z pomocą przychodzą Polskie Stacje Narciarstwa i Turystyki.

To już XIII akcja „Bezpieczny stok” Polskich Stacji Narciarstwa i Turystyki. Dedykowana jest najmłodszym użytkownikom stoków narciarskich, ale i ich rodzinom. W jej ramach przeprowadzone zostaną lekcje w szkołach oraz akcje na stokach. Pierwsza część akcji rozpocznie się już 21 listopada i obejmować będzie przede wszystkim szkoły z Zielonej Góry i okolic. Kolejnym etapem będą wydarzenia na stokach – sześć z nich odbędzie się jeszcze tego roku w terminie 15–31 grudnia, druga zaś część przewidziana jest na okres feryjny (od stycznia do marca 2018 r.). Ze względu na intensywne oblężenie stoków w tym czasie, zostanie przeprowadzonych aż 15 akcji z udziałem ratowników GOPR i TOPR.

<content>19112</content>

Młodzi fani sportów zimowych dowiedzą się, jak odpowiednio przygotować się do jazdy przed sezonem. – Bardzo ważne jest, aby przed wyruszeniem na stok sprawdzić stan naszego sprzętu – mówi Sylwia Groszek, rzecznik prasowy PSNiT. Jak dodaje, chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że o swoje bezpieczeństwo można zadbać jeszcze przed założeniem na nogi nart czy deski snowboardowej. Najpierw sprawdźmy, czy nie wymagają one serwisowania i czy posiadamy cały niezbędny ekwipunek, a przede wszystkim kask. Będziemy nieraz podkreślać, że jest to kluczowy element naszej ochrony i niezmiernie ważne jest jego odpowiednie dopasowanie.

Podczas akcji „Bezpieczny stok” organizatorzy zwracają też uwagę na narciarską etykietę. Zachowując się odpowiednio na stoku, jesteśmy w stanie wyeliminować wiele potencjalnych zagrożeń i sprawić, by sezon był dla nas bezpieczną zabawą.

<content>40934</content>

To przede wszystkim zachowanie zgodne z normami FIS – Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Ich znajomość usprawnia poruszanie się po stokach i zwiększa bezpieczeństwo osób z nich korzystających. Naczelną zasadą jest, by zawsze dostosowywać prędkość do swoich umiejętności i warunków na stoku oraz stosować się do rozmieszczonych oznakowań tras i oznaczeń przy nich – komentuje Sylwia Groszek.

Akcję wspiera m.in. Ministerstwo Sportu i Turystyki, MSWiA, TOPR, GOPR oraz Policja, a jej szczegółowy harmonogram lekcji oraz akcji na stokach wkrótce zostanie udostępniony na stronie www.bezpiecznienastokach.pl oraz na fanpage’u Bezpiecznie na stoku (facebook.com/bezpiecznystok).

Akcja „Bezpieczny stok” (foto: bezpiecznienastoku.pl) Akcja „Bezpieczny stok” (foto: bezpiecznienastoku.pl)
Akcja „Bezpieczny stok” (foto: bezpiecznienastoku.pl) Akcja „Bezpieczny stok” (foto: bezpiecznienastoku.pl)
Akcja „Bezpieczny stok” (foto: bezpiecznienastoku.pl) Akcja „Bezpieczny stok” (foto: bezpiecznienastoku.pl)