#
Skip to main content

Rodzinne ośrodki na Stubaiu spełniają dziecięce marzenia

Stubai dla dzieci (foto: presse.tirol.at)

Prorodzinne ośrodki narciarskie, kwatery i szkółki narciarskie sprawiają, że Dolina Sztubajska oferuje najlepsze warunki do dni pełnych przeżyć spędzonych na jeździe na nartach, którymi dzieci z pewnością będą się jeszcze zachwycać przez długi czas.

"Nie teraz, kurs narciarski czeka." Jest wystarczająco dużo czasu na śniadanie, ale z radości na oczekiwany kurs Moritz nie może nic przełknąć. Żeby tylko nie przegapić autobusu, który zabiera wszystkie dzieci szkółki narciarskiej bezpośrednio z hotelu i zawozi je wspólnie do stacji dolnej kolejki sztubajskiego lodowca! W rodzinnym domu Moritz czasami się nudzi, ale w Dolinie Sztubajskiej jest to niemożliwe. Tutaj jest bowiem Sara. Musi ona posiadać czarodziejskie moce, bo inaczej nie byłoby to możliwe, by blondas już podczas śniadania miał na sobie swoje ciepłe ubranie narciarskie i tylko dzięki natarczywemu namawianiu zdjął swój narciarski kask. Już przez cały poranek są tylko dwa tematy: jazda na nartach i Sara. I ona zaraz przyjdzie. Siedzi w autobusie, który objeżdża wszystkie partnerskie domy BIG Family Ski-Campu i zbiera dzieci uczęszczające do szkółki narciarskiej.

Dolina Sztubajska - tam, gdzie dzieci są mile widziane
Cóż za zmiana! Jeszcze wczoraj u młodego, siedmioletniego narciarza przeważały uczucia sceptyczne, a dziś już nie może się doczekać rozpoczęcia kursu narciarskiego. Czarodziejska sztuczka, przy czym Sara nie jest jedyną czarodziejką w Dolinie Sztubajskiej. W miesiącach zimowych prawie czterystu instruktorów naucza tu dzieci jazdy na nartach drogą zabawy. Być może entuzjazm dzieci spowodowany jest szczególnymi przywilejami dla dzieci ze szkółki narciarskiej. "Nie musimy stać w kolejce" - opowiada Moritz z dumą. To prawda, na stacji kolejki na lodowiec sztubajski jest dodatkowe wejście dla dzieci ze szkółki narciarskiej, a tym samym gwarancja omijania kolejki. Najprawdopodobniej to doskonałe połączenie instruktorów, którzy łatwo radzą sobie z dziećmi, z innymi atrakcjami sprawia, że -krótko mówiąc - w Dolinie Sztubajskiej dzieci są bardzo mile widziane.

Sztubajski lodowiec - dużo miejsca dla dzieci

Sara wie, czego dzieci sobie życzą, nie tracąc równocześnie z oczu celu kursu narciarskiego. Dlatego droga prowadzi najpierw do ogrodu Gamsgarten, gdzie w przedszkolu czynnym od godziny 9 do 16 dzieci powyżej trzeciego roku życia nie jeżdżące jeszcze na nartach znajdują doskonałą opiekę pod okiem wykwalifikowanych pedagogów. Majsterkowanie, malowanie i gry sprawiają, że czas upływa im w mgnieniu oka. Zaraz obok, na przestronnym terenie szkółki narciarskiej, wyposażonej w cztery zadaszone czarodziejskie dywany, faliste tory i śnieżną karuzelę, odbywają się pierwsze testy ślizgu i zjazdu, którym co drugi dzień przygląda się nasza maskotka, Mini B. Kilka metrów dalej kolejka Murmelebahn prowadzi do początku łatwych łąk narciarskich i do nowego BIG Family Boardercross dla dzieci. Dla Moritza i innych dzieci te fale i zakręty to prawdziwa przyjemność, a dla Sary - doskonała możliwość, by w zabawny sposób poprawić obchodzenie się dzieci z wąskimi deskami. "A teraz należy znów podnieść stopy do góry, jakbyście tłukli ziemniaki" - woła Sara i już cała zgraja unosi nogi do góry. Zabawne ćwiczenie - i dobre dla poczucia równowagi. Następny krok to przestronnie rozłożone dywany stoków narciarskich. Dla Moritza to największa przyjemność: "Jak okiem sięgnąć nie ma oblodzenia - i cały tor jest tylko dla nas". To prawda. Na łagodnie pofałdowanym Daunferner o doskonałym nachyleniu przygotowywany jest dodatkowy stok narciarski, na którym szkółki narciarskie lub rodziny mogą w spokoju wykonywać swoje wiraże.

Sztubajski lodowiec oraz Schlick 2000 - prawdziwy raj dla dużych i małych dzieci
Czasami Sara musi jednak pozostać twarda. Moritz i jego koledzy ze szkółki narciarskiej chcieliby najchętniej wypróbować kikery w Zoo Moreboards Stubai na Gaißkarferner ("bez problemu damy radę "), ale są one dla nich więcej niż jeden rozmiar za duże. Rozwiązanie tego problemu znajduje się jednak na wyciągnięcie ręki. Od zimy 2011/12 park śnieżny zostanie poszerzony o obszar dla dzieci i początkujących, a wówczas Sara i dzieci ze szkółki narciarskiej z pewnością zatrzymają się w Stubai Zoo, które obecnie znajduje się w czołówce najważniejszych atrakcji w Alpach - podobnie jak BIG Family Ski Camp na sztubajskim lodowcu czy Ronny’s Kinderland w szkółce narciarskiej Stubai w Schlick 2000. Również tutaj przyszli narciarze znajdują się pod doskonałą opieką. Na oddzielnym terenie do ćwiczeń z czarodziejskim dywanem jest wystarczająco dużo miejsca na pierwsze próby ślizgu. Następnie można przejść na szeroki stok do ćwiczeń Schanzlin, a na zakończenie do obszaru narciarskiego Schlick 2000, który można wygodnie poznać, jeżdżąc po niebieskich stokach. Ci, którzy są zbyt mali, by jeździć na nartach, znajdą doskonałą opiekę w Kindernest na stacji pośredniej Froneben.

Wróćmy do Sary, która znów czaruje. W południe horda głodnych i zmęczonych dzieci wpada do restauracji dla dzieci B. Big przy ogrodzie Gamsgarten - i krótko potem wychodzi z niej pełna zapału, aby rozpocząć walkę na śnieżki. I już teraz prawie nie może się doczekać, kiedy znów zacznie się następny dzień kursu jazdy na nartach.

DOLINA SZTUBAJSKA – najpiękniejsza dolina Alp
Dolina Sztubajska w Tyrolu jest oddalona o zaledwie 20 minut drogi od Innsbrucku, stolicy kraju związkowego i można do niej wygodnie dotrzeć z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Włoch, korzystając z autostrady biegnącej przez przełęcz Brenner. Dolina Sztubajska ma długość 35 kilometrów i otoczona jest 80 lodowcami oraz 109 trzytysięcznikami. Reprezentuje ją pięć głównych miejscowości: Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.
Dolina Sztubajska oferuje wszystko, czego potrzeba zarówno dorosłym, jak i dzieciom do doskonałej zabawy na nartach – do takiego samego wniosku doszła również redakcja przewodnika narciarskiego ADAC SkiGuide 2011. Dlatego też już po raz drugi Dolina Sztubsjska została uhonorowana nagrodą ADAC „dla najbardziej przyjaznego rodzinie regionu narciarskiego w Alpach“. Decydujące były przy tym takie aspekty jak: opieka nad dziećmi, liczba łatwych i szerokich stoków narciarskich, jak również cena karnetu. Dzieci poniżej dziesiątego roku życia w towarzystwie płacącego rodzica mają wstęp wolny na cały teren Doliny Sztubajskiej.
Z kolei sztubajski lodowiec, stanowiący największy ośrodek narciarski w Austrii znajdujący się na lodowcu, wyróżniony został przez portal internetowy www.snow-online.de jako zwycięzca testu w kategorii „Gwarancja śniegu”. Oferuje on 110 kilometrów tras dla miłośników narciarstwa oraz gwarantowany śnieg w okresie od października do czerwca. Świetnie utrzymane trasy czekają na urlopowiczów także w ośrodku narciarskim Schlick 2000 w Fulpmes, w rodzinnym ośrodku narciarskim Serlesbahnen koło Mieders lub w rejonie Elferbergbahn w Neustift.
Związek Turystyki Stubai Tirol informuje na stronie internetowej www.stubai.at o aktualnych ofertach, spotkaniach i imprezach. Wyszukiwanie miejsc noclegowych w Internecie służy pomocą w znajdowaniu odpowiednich kwater. Zapytania można składać, dzwoniąc pod numer: +43 (0)501881-0 lub e-mailem na adres info@stubai.at. Związek Turystyki jest otwarty na rezerwacje w ramach kwot ryczałtowych. W tej sprawie należy dzwonić pod numer telefonu: +43 (0)501881-171 lub 172, bądź kontaktować się drogą e-mailową, pisząc na adres: stubaitouristik@stubai.at.