Skip to main content

Rewolucja w narciarstwie alpejskim niepełnosprawnych.

Autor: |
Narty.pl Twój zimowy Portal
Narty.pl Twój zimowy Portal

Przygotowania kadry Polski narciarzy alpejczyków do Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich TURYN'2006.

W lutym 2004 roku austriackie Wildschonau gościło uczestników 8-mych Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim niepełnosprawnych . Impreza była imponującym przedsięwzięciem organizacyjnym - przebieg zawodów retransmitowało kilkanaście stacji telewizyjnych . Startowało 200 zawodników 28 reprezentacji narodowych. Mistrzostwa na taką skalę przyciągnęły uwagę działaczy FIS oraz czołówkę zawodowców Pucharu Świata. To co zobaczyli zachęciło decydentów do podjęcia bardzo odważnych decyzji.

W tym sezonie w narciarstwie zjazdowym niepełnosprawnych dokonały się rewolucyjne zmiany o jakich w innych dyscyplinach tej gałęzi sportu nawet się nie śni . Wprowadzono nowy system organizacyjny i nowy regulamin. Zawody wszelkich rang sankcjonowane są przez IPC ( Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski - odpowiednik MKOL oraz przez FIS). Obowiązują te same parametry konkurencji, tras i sprzętu . Definitywnie skończył się czas narciarstwa amatorskiego . Tylko profesjonalnie szkoleni zawodnicy będą w stanie konkurować w Pucharze Świata , Pucharach kontynentalnych , Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Paraolimpijskich . Celem zmian jest doprowadzenie poziomu sportowego dyscypliny do absolutnego szczytu umożliwiającego w przyszłości wyłonienie grupy "elite", która mogłaby w startować z pełnosprawnymi zawodowcami. Dla niezorientowanych wydaje się to mrzonką ale dla światowej czołówki tego sportu - Austriaków i Amerykanów nic nie jest niemożliwe.

Kilka szczegółów o nowych zasadach. Zawodnicy startują w trzech grupach : siedzących, niewidomych i stojących - stosowane są przeliczniki - wyłania się tylko trzech medalistów w każdej z grup - przestają obowiązywać dotychczasowe punktacje w klasach schorzeń. Tłumacząc prosto skończył się czas multiplikowania liści zdobywanych medali. Porażająco większa ilość medali zdobytych przez polskich paraolimpijczyków z Aten w porównaniu z naszymi pełnosprawnymi olimpijczykami wynika z tego, że w jednej konkurencji paraolimpijskiej jest nieraz do zdobycia kilkanaście kompletów medali. Nie umniejsza to oczywiście chwały niepełnosprawnych sportowców
ale jest mało czytelne dla przeciętnego kibica. Nowy system w narciarstwie alpejskim dokonując przełomu przyciągnie uwagę poważnych mediów i sponsorów.

Jak na tle świata wygląda polska reprezentacja ?. Przygotowaniami do Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich TURYN'2006 objętych zostało tylko czworo zawodników, którzy mają szanse nawiązać kontakt z czołówką światową . Są to : Łukasz Szeliga - zawodnik po amputacji kończyny dolnej jeździ na jednej narcie , jest zawodnikiem "Startu" Bielsko-Biała, Andrzej Szczęsny ( jeździ taką samą techniką jak Łukasz ) i Jarosław Rola ( jeździ w pozycji siedzącej ) - obydwoje reprezentują "Start" Poznań . Czwartym zawodnikiem jest debiutujący w kadrze Bogdan Mirski ze "Startu" Katowice. ( schorzenie kończyny górnej - używa tylko jednego kijka). Trenerem zespołu jest od dwóch sezonów - Peter Matiasko . Szkoleniowiec jest Słowakiem - pierwszym zagranicznym trenerem w historii polskiego sportu niepełnosprawnych . Funkcje kierownika sportowego pełni Romuald Schmidt współtwórca polskiego narciarstwa zjazdowego osób po urazach kręgosłupa. .

Po cyklu zgrupowań letnich oraz zgrupowań na śniegu - na lodowcach - reprezentacja wystartowała w grudniu 2004 w pierwszym Pucharze Europy na lodowcu Pitztal . Zawodnicy wystartowali w trzech konkurencjach i bez problemów zakwalifikowali się do drugich przejazdów . Dobrze wypadli w Slalomie - A.Szczęsny - był 12ty, Ł.Szeliga - 15ty , J.Rola - 18ty w gigancie. Miejsca w pierwszej 20-tce zdominowanej przez narciarzy z krajów alpejskich dobrze rokują na solidne pozycje Polaków w pucharowych finałach .

Szkoleniowcy naszej reprezentacji mają tylko jedno zmartwienie - jak wytłumaczyć niektórym decydentom w kraju - przyzwyczajonym do setek parolimpijskich medali , że nowe zasady narciarstwa alpejskiego zmieniają optykę tego sportu . Już zakwalifikowanie się do II przejazdu wg. reguły 80 % jest osiągnięciem zaś zajęcie miejsc w I dziesiątce finału Pucharu Europy lub dwudziestce Pucharu Świata będzie sukcesem na miarę dotychczasowych medali zdobywanych w obrębie klas.

Paraolimpijskie przygotowania alpejczyków finansuje Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start" ze środków budżetowych MENiS . Ponadto wsparcia zespołowi udzielają firmy : LARIX z Bielska Białej - wyrobami VIKING i odzieżą KILLTEC , UVEX - Niemcy - optyką i kaskami , SAT Poznań - nartami VOLKL oraz MALCZEWSKI SPORT z Zakopanego - wyrobami SNOLI i VOLA. Od lutego reprezentacja wejdzie w intensywny cykl startów w Pucharach Europy i Świata. 

(-) Romuald Schmidt
Kierownik wyszkolenia paraolimpijskiej kadry Polski

Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów " START "
ul.Zacisze 2, PL. 60-831 Poznań
tel/fax: 0 61/8483-189 , 8411-059
e-mail: romuald@start.org.pl

Więcej informacji o narciarstwie niepełnosprawnych można znaleźć na stronach :

Narty.pl Twój zimowy Portal Narty.pl Twój zimowy Portal
Narty.pl Twój zimowy Portal Narty.pl Twój zimowy Portal
Narty.pl Twój zimowy Portal Narty.pl Twój zimowy Portal
Jarek Rola na trasie slalomu Jarek Rola na trasie slalomu
Jarek Rola na trasie slalomu Jarek Rola na trasie slalomu
Jarek Rola na trasie slalomu Jarek Rola na trasie slalomu
Nasi kadrowicze Nasi kadrowicze
Nasi kadrowicze Nasi kadrowicze
Nasi kadrowicze Nasi kadrowicze
Jarek Rola na wyciągu Jarek Rola na wyciągu
Jarek Rola na wyciągu Jarek Rola na wyciągu
Jarek Rola na wyciągu Jarek Rola na wyciągu