Skip to main content

Relacja z zawodow Pierra Menta

Autor: |
Jana i Justyna na trasie drugiego dnia zawodów

W niedzielę 20 marca w Areches, we francuskiej części Alp zakończyły się czterodniowe, prestiżowe, jedne z najtrudniejszych i najstarszych zawodów w skiaplinizmie  - kultowa Pierra Menta.

Rywalizacja odbywała się przez cztery dni z rzędu a zawodnicy pokonali odpowiednio 2620m, 2200m, 2456m i 1345m przewyższenia. Dodatkową atrakcją były trudne poza trasowe zjazdy zarówno wąskimi, stromymi żlebami, świeżymi lawiniskami jak i gęstym lasem.

Zwycięzcy nie byli wielkim zaskoczeniem. Na podium stanęła bowiem czołówka tegorocznego Pucharu Świata. Można śmiało uznać, że miksy francusko-hiszpańskie spisywały się na medal. Spośród 161 sklasyfikowanych teamów seniorskich wygrał właśnie zespół francusko-hiszpański  w składzie Kilian Jornet Burgada z Didier Blanc (łączny czas 8h40min), a i wśród pań zwyciężyły też Laetitia Roux z Francji i Mireia Miro z Hiszpani (9h54min). Na drugim miejscu w obydwu kategoriach zameldowały się zespoły włoskie – Guido Giacomelli i Lorenzo Holzknecht z czasem, po czterech dniach, raptem 5 min dłuższym. W seniorkach drugie, z godzinna stratą, przyszły na metę ubiegłoroczne tryumfatorki  Francesca  Martinelli i Roberta Pedranzini.
Polska po raz pierwszy w historii była reprezentowana w obydwu kategoriach i tak Adam Gomola z Markiem Kilarskim (obaj KS Kandahar) zajęli 108 miejsce (13h01min) a Justyna Żyszkowska (DYNAFIT, Tatra Mountain HardWear Team) ze Słowaczką Jana Madajova (SK Ziarska Dolina) zajęły 14 miejsce.

Wszystkich sympatyków narciarstwa wysokogórskiego zapraszamy na Finał Pucharu Świata, który odbędzie się 16 kwietnia w Tatrach. Na XIV Memoriale Piotra Malinowskiego pojawi się cała czołówka ski-alpinizmu łącznie z wyżej wymienionymi. Zapraszamy do udziału i do kibicowania – więcej informacji na www.memorial.topr.pl

Jana i Justyna na trasie drugiego dnia zawodów Jana i Justyna na trasie drugiego dnia zawodów
na mecie po 4 dniu - Jana, Adam, Justyna i  delegat ISMF - Andre Dugit (przyjaciel TKN Tatra Team) na mecie po 4 dniu - Jana, Adam, Justyna i delegat ISMF - Andre Dugit (przyjaciel TKN Tatra Team)