Skip to main content

Recenzja - Tyrolia SUPERCARVEPLATE

Autor: |

Coś dla prawdziwych funcarverów...

Płyta Tyrolia Supercarveplate

Wysokość: 23mm

Zastosowane technologie:

Shock Absorber
2 Part Flex System
Oblong Holes

Płyta znajdująca zastosowanie w ekstremalnych nartach funcarvingowych do jazdy w głębokich wychyleniach.

Więcej
Płyta Tyrolia Supercarveplate to jeden z najlepszych na rynku produktów tego typu. Jej zastosowanie ogranicza się praktycznie wyłącznie do funcarvingu, chociażby z tego względu, że poprzez swoją wysokość 23mm, nie mieści się w granicach określonych przepisami FIS, a co za tym idzie nie może być używana przez zawodników. A do dłuższych nart typu Racecarve lub Allround jest po prostu za wysoka. Inaczej jest przy współpracy z funcarverami. Tutaj 30mm to też nie jest za dużo. Niektórzy radzą sobie tym problemem stosując dodatkowe liftery, ale niestety są one mało dostępne w handlu. W Supercarveplate zastosowano szereg rozwiązań technicznych sprawiających, że jest to dość powszechnie używana płyta. Współpracuje ona wyłącznie z wiązaniami firmy Tyrolia, w których zastosowano system Free Flex, dzięki czemu zestaw płyta - wiązanie nie powoduje usztywnienia narty.

System Free Flex w wiązaniu jest wspomagany przez 2 Part Flex System w płycie. Płyta zbudowana w systemie 2 Part Flex System składa się z dwóch osobnych części przenikających się wzajemnie. Są one montowane osobno każda na czterech śrubach. System ten pozwala na ruchy obu części płyty względem siebie podczas wyginania się narty i daje możliwość niewielkiego ich "ślizgania" się wzdłuż osi narty, potęgując tym samym działanie systemu Free Fex w wiązaniu, przy okazji działając tłumiąco na drgania. Głównym systemem zapobiegającym draniom jest w płycie Supercarveplate system Shock Absorber. Jest to zespół elastycznych elementów z wyglądu przypominających gumę a w rzeczywistości będących skomplikowanym tworzywem o elastycznej strukturze molekularnej. Jeden z nich umieszczony jest w przedniej części płyty dokładnie w miejscu przeznaczonym na montaż przodu wiązania, drugi w tylnej części pod tyłem wiązania i trzeci na samym końcu płyty.

Śruby mocujące płytę montowane są w niej w tak zwanych Oblong Hols, czyli nie w klasycznych okrągłych dziurach, ale wydłużonych, pozwalających na ruch płyty względem śrub. Dzięki temu rozwiązaniu zredukowano kolejną przyczynę usztywnienia narty przez zamocowanie płyty. Przednia część płyty dodatkowo wyposażona jest w coś w rodzaju rogów, których działanie powoduje dodatkowe utwardzenie narty (nie usztywnienie) przed samym przodem wiązania. W komplecie z płytą bez żadnych dopłat, jak w przypadku innych firm oferowane są hamulce Dragon Breake o zwiększonej długości ramion i wzmocnionych sprężynach, które należy wymienić z tymi zastosowanymi w wiązaniach (wiązania Tyrolii do funcarvingu mają Dragon Breake zamontowane fabrycznie, w pozostałych modelach należy dokonać wymiany).

Niewątpliwą zaletą płyty Supercarveplate jest estetyka. Całość wykończona jest srebrnometalicznym kolorem a konstrukcja jest zwarta i robi słuszne zresztą wrażenie solidności. Płyta z nartą tworzy jakby jedną całość co wygląda zdecydowanie lepiej niż bardzo popularna ostatnio konstrukcja płyt o wyglądzie odwróconego trapezu.