# x
Skip to main content

Polska reprezentacja paraolimpijska startuje w Mistrzostwach Świata w Korei.

Autor: Romuald Schmidt | |   ON Wierchomla
Krężel i Ogarzyńska
Rola i Schmidt
Rola i Schmidt
Rola
Rola
Szczęsny
Szczęsny

19  lutego 2009 w Korei Południowej rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych. Mistrzostwa odbywają się pod auspicjami  IPC  - Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego ( odpowiednika MKOL )  i są sankcjonowane przez FIS.

Do High 1 Ski Resort w Gangwon Land - przyjechali zawodnicy z 24 krajów, w tym reprezentacja Polski.  Tworzą  ją doświadczeni zawodnicy - paraolimpijczycy z Turynu Jarek Rola i   Andrzej Szczęsny z poznańskiego STARTu  oraz debiutujący junior Maciej Krężel z katowickiego STARTu .

Zawodnicy startują  w trzech grupach :siedzących ( w tej grupie startuje Rola), stojących ( Szczęsny ) oraz niewidomych i niedowidzących  (Krężel)  ; stosowane są przeliczniki - wyłania się tylko trzech medalistów w każdej z grup. Taki system odróżnia zdecydowanie alpejczyków od innych dyscyplin paraolimpijskich gdzie zawodnicy startują  w  liczniejszych grupach wg. dysfunkcji i mają  do zdobycia wielokrotnie więcej medali.  Poprzeczka w narciarstwie zjazdowym zawieszona jest bardzo wysoko . Sport ten bardzo zbliżył się standardami do narciarstwa profesjonalnego.

Dotychczas rozegrano dwie konkurencje slalom i gigant. W slalomie Jarek Rola i Andrzej Szczęsny zdobyli 13 miejsca , to jak na Mistrzostwa Świata wyniki przyzwoite . Sporą niespodziankę zrobił 17-letni debiutant Maciej Krężel plasując się na 9 miejscu. Maciej startuje w grupie narciarzy niedowidzących i zgodnie z regulaminem jeździ z przewodnikiem. Jest nim poznanianka, znana w sporcie pełnosprawnych alpejka - Ania Ogarzyńska ( studentka AWF). Jeszcze lepiej nasza para wypadła w gigancie - zajmując dla Polski najwyższe od wielu lat - 7 miejsce. Sukces cieszy tym bardziej, że ich grupa startowa jest obsadzona przez narciarzy wysokiego wyczynu a nasi zawodnicy muszą pokonywać w procesie szkoleniowym trudności , które mogłyby wielu zrazić do uprawiania sportu. Jeśli mimo wszystko udaje się im osiągnąć  tak wiele to przede wszystkim dzięki talentom, pracowitości,  determinacji i autentycznemu entuzjazmowi.

Bezpośrednio po powrocie z Korei nasi reprezentanci wylatują do Vancouver na przedolimpijski Puchar Świata w Whistler. Sezon zamkną starty w Mistrzostwach Polski i finale Pucharu Europy w Jasnej na Słowacji. Następny sezon  będzie już zdominowany przez bezpośrednie przygotowania do Igrzysk.

Wiele ciekawego można powiedzieć o miejscu zawodów. High 1 Ski Resort w Gangwon Land został oddany do użytku w grudniu 2006 roku i jest częścią kompleksu aktywnego wypoczynku . To całkowicie od podstaw zaprojektowany i wybudowany supernowoczesny ośrodek narciarski z luksusowymi hotelami (obok kasyn i pól golfowych ) oraz ponad 20 km śnieżonych sztucznie i w większości oświetlonych tras o bardzo urozmaiconych parametrach , imponującą infrastrukturą wyciągów , restauracji itp. Tutaj w 2012 roku odbędzie się kongres FIS .

Korea po przegranej z Soczi  kolejny raz stara się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w tym razem w 2018 roku i jednocześnie Zimowej Paraolimpiady. Mistrzostwa  mają  dowieść , ze Koreańczycy potrafią sprostać wszystkim organizacyjnym wyzwaniom związanym z przyszłymi igrzyskami. Z tego powodu zawody uzyskały imponującą oprawę, obsługiwane są  przez setki organizatorów, obecne są koreańskie media - niepełnosprawni narciarze czują  się docenieni jak nigdy dotąd. Republika Korei należy do państw , które traktują sport niepełnosprawnych z całą powaga dowodząc , że w każdej dziedzinie życia jest nowoczesna i dorównująca światowym standardom.


Narciarstwo alpejskie w Polsce koordynuje od lat  Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów START w Poznaniu . Paraolimpijskie przygotowania alpejczyków finansuje Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START w Warszawie ze środków budżetowych  , ponadto wsparcia zespołowi udzielają samorządy Wielkopolski, Poznania, Śląska i Katowic.

Od lat reprezentacja może liczyć na sponsorujące firmy :
LARIX z Bielska Białej - wyrobami VIKING i odzieżą KILLTEC , UVEX - Niemcy - optyką i kaskami , MALCZEWSKI SPORT z Zakopanego oraz  m.in. portal www.narty.pl.

Dodaj komentarz