# x
Skip to main content

Podsumowanie 3. edycji kursów lawinowych PSF i TOPR

Autor: Jacek Będkowski | SNOW PR | |   Newsy z Polski
Kurs lawinowy (foto: Tomek Gola fikcja.pl)
Kurs lawinowy (foto: Tomek Gola fikcja.pl)
Kurs lawinowy (foto: Tomek Gola fikcja.pl)

W minionym sezonie zimowym w Tatrach odbyła się kolejna edycja cyklu kursów lawinowych organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR. W 10 szkoleniach wzięło udział blisko 200 osób.

Kursy lawinowe, organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu (PSF) i TOPR, są skierowane przede wszystkim do narciarzy i snowboardzistów, którzy jeżdżą z dala od wyznaczonych tras. Jako osoby działające w terenie wysokogórskim, są oni bezpośrednio narażeni na lawiny. Jak przyznają ratownicy górscy, szkolenia, w czasie których istnieje możliwość zdobycia podstawowej wiedzy i umiejętności związanych z lawinami i ratownictwem, to jedyna szansa na zmniejszenie liczby ofiar zasypań.

W tatrzańskich schroniskach na Hali Gąsienicowej i w Dolinie Chochołowskiej odbyło się w minionym sezonie 10 szkoleń prowadzonych pod hasłem NEVER STOP EXPLORING SAFELY. W ramach każdego kursu, doświadczeni ratownicy TOPR omawiali podstawowe zagadnienia związane z planowaniem wycieczek górskich, oceną zagrożenia lawinowego i ratownictwem. Blisko 200 osób, które wzięły udział w kursach lawinowych, miało niepowtarzalną okazję przećwiczyć obsługę sprzętu lawinowego różnego rodzaju i różnych producentów (m.in. Pieps, Ortovox, ABS). W ramach kursów na poziomie zaawansowanym, freeriderzy i skiturowcy mogli sprawdzić nabyte umiejętności podczas dłuższych wyjść w teren wysokogórski.

Tej zimy uczestnicy musieli wielokrotnie zmierzyć się z kapryśną pogodą. Plusowe temperatury, mała ilość śniegu lub silne wiatry i śnieżyce stanowiły prawdziwy sprawdzian wytrzymałości dla wielu kursantów, niekiedy rozpoczynających swoją górską zimową działalność właśnie od szkoleń lawinowych. Na szczęście nawet trudne warunki nie były w stanie popsuć wspaniałej atmosfery, która panowała podczas zajęć w terenie i po powrocie do schroniska.

Organizatorów i ratowników cieszy duża popularność szkoleń, która oznacza, że wzrost zainteresowania sportami górskimi idzie w parze ze wzrostem świadomości zagrożeń. Jak komentuje Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR: „W Polsce nadal pokutują przyzwyczajenia i schematy, które mocno odbiegają od tego co dzisiaj wiemy na temat zagrożenia lawinowego. Zdaję sobie jednak sprawę, że to wymaga czasu i każdy kolejny sezon kursów czy każdy kurs z osobna, przybliżają nas do pożądanego stanu rzeczy.”

W minionym sezonie, dzięki wsparciu partnerów takich jak The North Face, Nikon i Armada Skis, możliwe było przygotowanie jeszcze większej liczby szkoleń niż w ubiegłych latach. Pozytywne komentarze uczestników i duże zainteresowanie gwarantują, że już za rok odbędzie się kolejna edycja kursów PSF i TOPR.

Więcej informacji znaleźć można na stronach: www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny.

Dodaj komentarz