Skip to main content

Pnij się w górę z „Czarną Górą”

Autor: |
źródło: Narty.pl
źródło: Narty.pl

Ośrodek Narciarski „Czarna Góra” położony jest w Kotlinie Kłodzkiej, w Masywie Śnieżnika, gdzie pokrywa śnieżna utrzymuje się od listopada do kwietnia. Ten kompleks narciarski, zmodernizowany według najlepszych alpejskich standardów u podnóża Czarnej Góry (1205m n.p.m.), jest jednym z największych i najnowocześniejszych w Polsce.

Czarna Góra przyciąga miłośników białego szaleństwa ponad 10 kilometrami tras narciarskich, z których większość jest sztucznie dośnieżana. Daje to ośrodkowi niezależność od warunków pogodowych, pozwalając na łączenie tras, zwiększenie pokrywy śnieżnej w miejscach newralgicznych, a w efekcie wydłużenie sezonu narciarskiego. Połączony system wyciągów o jednej z najwyższych przepustowości w Polsce - 10.000 os/h umożliwia jazdę przez wiele godzin, różnymi trasami, na jednym wspólnym karnecie. Narciarze i snowboardziści mogą skorzystać z trzech kolei linowych (o dł. od 400 do 1400 m) oraz 8 wyciągów narciarskich (od 74 m - baby lift do 900 m). Dzięki urozmaiconym, szerokim i odpowiednio oznakowanym trasom oraz nartostradom o różnej skali trudności, „Czarna Góra” jest popularnym ośrodkiem zarówno wśród rodzin z dziećmi, początkujących narciarzy, jak i tych jeżdżących na wysokim poziomie (cztery nartostrady w ośrodku posiadają homologację FIS- najwięcej w Polsce). Na terenie ośrodka znajduje się także specjalnie przygotowany i utrzymywany snowpark dla miłośników desek i narciarzy głodnych adrenaliny (17 przeszkód jibbowych oraz cztery skocznie).

Organizacja i bezpieczeństwo
Dla dzieci „Czarna Góra” przygotowała kąciki malucha, w których można oddać pociechy pod opiekę animatora oraz fun park z wyciągiem taśmowym i karuzelą narciarsko tubingową dla najmłodszych. Sztuczne oświetlenie, zamontowane przy dwóch wyciągach, umożliwia jazdę do późnych godzin wieczornych, a wygodny system dystrybucji i wykorzystania karnetów (można je nabyć również przez Internet) oraz zastosowany system „touch” (karty magnetyczne) stanowią znaczne ułatwienie dla narciarzy. W razie wypadków szybką pomoc zapewnia grupa dyżurnych ratowników GOPR, dysponujących sprzętem do zwożenia kontuzjowanych turystów, a także doskonałym systemem łączności. Po zamknięciu centrum na trasy wyjeżdżają nowoczesne ratraki przygotowujące nartostrady.

Szeroka oferta
Kompleks oferuje swoim gościom bezpłatne parkingi o łącznej pojemności 1600 samochodów oraz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego zaopatrzone w narty, snowboardy, buty narciarskie, kijki i gogle. Początkujący i mniej zaawansowani narciarze mają możliwość skorzystania z usług szkółki narciarskiej lub snowboardowej.  W okolicy zostały też specjalnie przygotowane i oznakowane szlaki dla amatorów narciarstwa biegowego. Mogą się oni wybrać trasą do schroniska pod Śnieżnikiem, w którego masywie także narciarze skitourowi mają doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Uzupełnienie oferty „Czarnej Góry” stanowi bogata infrastruktura gastronomiczna, umożliwiająca spożycie posiłku i krótki odpoczynek w „Karczmie Czarna Góra” lub w arenach i punktach gastronomicznych usytuowanych przy stokach narciarskich. Turyści mogą też skorzystać z restauracji znajdujących się w pensjonatach i hotelach w pobliżu ośrodka. Dla naszych gości organizujemy również takie atrakcje jak koncerty, pokazy akrobacji narciarskich, wspólne ogniska, dyskoteki, zawody z nagrodami, pokazy sztucznych ogni, zajęcia fitness i wiele innych.

<content>19112</content>

Czarna Góra na okrągło!
Poza sezonem zimowym „Czarna Góra” przyciąga entuzjastów wędrówek górskich i rowerzystów. Wjazd na szczyt Czarnej Góry koleją krzesełkową o długości prawie 1400 m, stanowi najlepszy początek wyprawy na Snieżnik (1425 m n.p.m.) lub do Międzygórza. Rejon Masywu Śnieżnika to raj dla rowerzystów – gęsta sieć dróg leśnych, zróżnicowane tereny i dobrze oznakowane trasy czekają na chętnych. Atrakcje dla siebie znajdą także amatorzy sportów ekstremalnych, takich jak downhill (to tu odbywają się zawody Pucharu Polski w tej dyscyplinie) czy paragliding (występujące w okolicy „noszenia” sprzyjają paralotniarzom). Stoki narciarskie „Czarnej Góry” przekształcają się latem w park rowerowy, który oferuje ponad 8 km tras downhill'owych o różnym stopniu trudności. Na drogach w pobliżu ośrodka odbywają się tu również Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski.

Inwestycje w przyszłość
Ze względu na niewielką w stosunku do zapotrzebowania bazę noclegową w okolicy, „Czarna Góra” poczyniła inwestycję, w efekcie której powstały nowoczesne, utrzymane w tradycyjnej architekturze apartamentowce (479 lokali oddanych w standardzie „pod klucz”).  Apartamenty otoczone górami i kompleksem leśnym objętym programem „Natura 2000” znajdują się na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Zaledwie 100 m dzieli to chronione osiedle od stoków narciarskich. W ostatnim etapie inwestycji realizowana jest budowa kompleksu rekreacyjno – basenowego oraz centrum SPA z zapleczem restauracyjno – gastronomicznym. Z myślą o ciągłym podnoszeniu jakości świadczonych usług i zadowoleniu klientów ośrodek jest stale modernizowany: przebudowywane są wyciągi narciarskie, unowocześniany system naśnieżania, wprowadzane są programy lojalnościowe dla klientów itp.

Dzięki bogatej ofercie i doskonałej organizacji ośrodek „Czarna Góra” zdobył nagrodę "Dolnośląski Klucz Sukcesu", w kategorii "najlepszy ośrodek sportu". Natomiast w badaniach Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej przeprowadzonych w 2007 roku wśród 62 kompleksów narciarskich w Polsce, ośrodek „Czarna Góra” został wyróżniony 4 gwiazdkami (na 5 możliwych), w kategorii różnorodności oraz jakości przygotowania nartostrad otrzymał najwyższą notę. Od tego czasu poczyniono wiele inwestycji, które pozwoliły osiągnąć jeszcze wyższy  standard oraz udoskonalić jakość świadczonych usług.

źródło: Narty.pl źródło: Narty.pl
źródło: Narty.pl źródło: Narty.pl